Решение по дело №11071/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1698
Дата: 11 март 2019 г. (в сила от 11 март 2022 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100111071
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

11.03.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 14.02.19г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 11071/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от Р. Р. против М. Б. и Р. В. с правно основание чл. 441 от ГПК във връзка с чл. 45 от ЗЗД за сумите: 80 000 лева и 180 000 лева /обезщетения за имуществени вреди/; 29 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ и чл. 86 от ЗЗД за сумата 30 000 лева.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 16.03.09г. „У.Б.“ АД /кредитор по изпълнителен лист, издаден от СРС 36 състав по г.д. № 5270 от 09г./ е подала молба до ЧСИ М. Б. – за образуване на изпълнително дело срещу Р. С. /Г./. На 02.07.10г. между „У.Б.“ АД /цедент/ и Р. Р. /цесионер/ е сключен договор за цесия. По силата на тази сделка /правоотношение/ банката е прехвърлила на ищеца вземането си по горният изпълнителен лист срещу цена в размер на общо 78 136, 44 лева /платима до 13.07.10г./. На 16.07.10г. ищецът е подал /в качеството си на цесионер/ молба до ЧСИ М. Б. с искане да бъде конституиран по изпълнителното дело на мястото на цедента /което е било сторено от органа по изпълнението/. На 20.07.10г. Р. Р. е сезирал съдебния изпълнител с искане за прехвърляне на делото при друг ЧСИ, а именно – при Р. В.. С протокол от 02.08.10г. ЧСИ М. Б. е изпратил /при условията на чл. 427, ал. 5 от ГПК/ делото на ЧСИ Р. В., която е образувала свое дело на същата дата. В резултат на молба от „У.Б.“ АД /до ЧСИ Р. В./, с която молба банката е оспорила изрично материално-правната легитимация на ищеца да бъде страна /взискател/ в процеса – изпълнителното производство отново е било върнато /на ЧСИ М. Б./ с протокол от 27.10.10г./ и е продължило с взискател - „У.Б.“ АД.

Ищецът поддържа, че заради действията на двамата ответници /в качеството им на ЧСИ/ е претърпял имуществени и неимуществени вреди. С оглед това претендира присъждане на процесните суми.

Исковете /главни и акцесорен/ са неоснователни:

От една страна:

Претенциите на ищеца са погасени по давност. На практика последното /най-късното/ евентуално вредоносно действие /по смисъла на чл. 45 от ЗЗД/  на ответниците е оформянето на протокола от 27.10.10г. /с който ЧСИ Р.М.е върнала процесното изпълнително дело на ЧСИ М. Б./. От извършването на това действие до завеждането на настоящото дело /на 10.09.16г./ е изтекъл срок по-дълъг от визираният 5-годишен такъв в разпоредбата на чл. 110 от ЗЗД. Този срок се явява изтекъл и считано от по-късна дата /а именно от 10.11.10г./ когато ищецът е сезирал ЧСИ М. Б. с искане - делото отново да бъде изпратено на ЧСИ. Р. М.. Посоченото обстоятелство съставлява самостоятелно основание за отхвърляне на исковете именно като – погасени по давност.

От друга страна /независимо от изложеното/:

Извършените от ответниците действия на практика касаят само администрирането на процесните изпълнителни производства /т.е. тези действия по естеството си не представляват „принудително изпълнение“ по смисъла на чл. 441 от ГПК и поради това - не могат принципно да обосноват ангажиране на имуществената отговорност на съдебните изпълнители/. В същата връзка /от друга страна/:

Представените по делото писмени доказателства удостоверяват /а тези обстоятелства не са и спорни по делото/ наличието на спор между страните по договора за цесия /„У.Б.“ АД и Р. Р./ относно правните последици на сделката /конкретно относно това дали същата е породила правен ефект, дали е прехвърлила в патримониума на ищеца процесното вземане/. Това обстоятелство /наличието на такъв спор, които е бил доведен изрично до знанието на ЧСИ/ само по себе си изключва противоправността /по смисъла на чл. 441 от ГПК и чл. 45 от ЗЗД/ в поведението на ответниците – доколкото:

Съдебните изпълнители не разполагат с правомощие /компетентност/ да разрешават /косвено – в рамките на воден изпълнителен процес/ правни спорове. Органите по изпълнение могат да констатират /установяват/ материално-правната легитимация на страните само при липса на спор в тази връзка или когато тази легитимация е установена в рамките на съдебен процес – с влязъл в сила съдебен акт /който би се явил задължителен за ЧСИ/. С други думи:

Процесният правен спор е следвало да бъде разрешен в рамките на общ съдебен исков процес /с възможност за прилагане в полза на ищеца на защитната мярка по чл. 397, ал. 1, т. 3, предл. – последно от ГПК във връзка с чл. 389 от ГПК, а именно: спиране на процесното изпълнение до установяване с влязъл в сила съдебен акт на правните последици на договора за цесия, до установяване на релевантното обстоятелство – коя страна се явява надлежен кредитор – взискател спрямо процесните суми/. Само в рамките на такъв съдебен процес /но не и в изпълнителното производство/ биха могли да бъдат разгледани спорните обстоятелства: дали е платена реално цената по сделката, дали договорът е вписан /при условията на чл. 171 от ГПК/, дали същият е съобщен надлежно на длъжницата /при условията на чл. 99, ал. 3 и ал. 4 от ГПК/. 

С оглед изложеното – исковете следва да бъдат отхвърлени.

Досежно размера на исковете:

В рамките на настоящото производство заявените претенции останаха неясно определени по размер /както в исковата молба, така и в допълненията – уточненията към нея/. Това обстоятелство обаче в случая не съставлява пречка за постановяване на съдебен акт по същество – предвид наличието на горните принципни пречки за уважаване на исковете.

Претендираният от ответника М. Б. адвокатски хонорар се явява прекомерен /по смисъла на чл. 78, ал. 5 от ГПК/ преценен в контекста на обема на извършените по делото процесуални действия /въпреки, че е определен в съответствие с общата цена на исковете/. С оглед това /и преди всичко - предвид приложената спрямо ищеца последица по чл. 83, ал. 2 от ГПК/ заявеният хонорар следва да бъде редуциран до размера на сумата 500 лева.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание чл. 441 от ГПК във връзка с чл. 45 от ЗЗД на Р.Е.Р. ЕГН ********** против М.И.Б. – град София, бул. *********3 и Р.М.В. – град София, ул. К***********

ОСЪЖДА Р.Е.Р. да плати на М.И.Б. 500 лева – съдебни разноски.

Решението е постановено при участие на „У.Б.“ АД и З. „А.“ АД – трети лица – помагачи на ответниците.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: