Решение по дело №2105/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 723
Дата: 28 декември 2019 г.
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20195530202105
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                 28.12.2019 година                       град Стара Загора

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   VІІ наказателен състав, на седемнадесети декември                                     две хиляди и деветнадесета година.

В публично заседание в следния състав,                

               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                       

 

Секретар: ЦВЕТЕЛИНА ДОКОВСКА

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ,

а.н.дело № 2105 по описа за 2019 година,

 

Р   Е   Ш   И :

 

                        ОТМЕНЯ наказателно постановление № 24-002451 от 26.07.2019 година на Директор Дирекция „Инспекция по труда” с което на „ВИНСЕН-ВВ”ЕООД, ЕИК ********* е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева за нарушение по чл.303, ал.3 от КТ и на основание чл.414, ал.1 от КТ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                        ПРЕКРАТЯВА производството по а.н.дело № 2105/2019 година по описа на Старозагорския районен съд на основание чл.33, ал.1 и ал.2 от ЗАНН.

                        Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в четиринадесет дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд град Стара Загора.

                              

 

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

                        М О Т И В И :

                        Обжалвано е наказателно постановление № 24-002451 от 26.07.2019 година на Директор Дирекция „Инспекция по труда” с което на „ВИНСЕН-ВВ”ЕООД, ЕИК ********* е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева за нарушение по чл.303, ал.3 от КТ и на основание чл.414, ал.1 от КТ.

                        В жалбата и в съдебно заседание се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и се моли съда същото да бъде отменено изцяло.

                        Въззиваемият, редовно и своевременно призован, чрез процесуалния си представител намира подадената жалба за неоснователна поради което обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено.

                        Старозагорският районен съд, след като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

                        Жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

                        На дружеството жалбоподател е съставен Акт за установяване на административно нарушение от 04.07.2019 година, за това, че на 19.06.2019 година в стопанисвания от него обект е приел на работа непълнолетно лице на 17 година, да работи като „сервитьор”, без надлежно разрешение на Инспекцията по труда. В тази връзка за установеното е била уведомена и РП – Стара Загора, която с нарочно постановление от 10.07.2019 година е образувала досъдебно производство за извършено престъпление по чл.192а, ал.1 от НК /Който без надлежно разрешение приеме на работа лице ненавършило 18-годишна възраст, се наказва…./.

                        Въз основа на този акт за установяване на административно нарушение, независимо от вече образуваното досъдебно производство е издадено обжалваното наказателно постановление, в което нарушението е описано и е квалифицирано така, както е в акта.

                        Видно от събраните по делото доказателства по отношение на тази фактическа обстановка е образувано досъдебно наказателно производство – виж лист 51 от делото.

                        При съвкупната преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно по следните съображения:

                        Съгласно разпоредбата на чл.33, ал.1 от ЗАНН, когато за дадено деяние е възбудено наказателно преследване от органите на прокуратурата, административно-наказателно производство не се образува. А съгласно алинея втора на същия член, когато се установи, че деянието, за което е образувано административно-наказателното производство, съставлява престъпление, производството се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Отделно по смисъла на чл.52, ал.4 от ЗАНН, административния орган преди да се произнесе по преписката, следва да провери АУАН с оглед неговата законосъобразност и обоснованост и да прецени възраженията и събраните доказателства и когато е необходимо да извърши разследване на спорните обстоятелства. В разглеждания случай административно-наказващия орган не си е изпълнил задълженията си по закон, поради което е постановил едно незаконосъобразно постановление, вместо да прекрати административното производство. За описаното в обжалваното наказателно постановление деяние е било образувано досъдебно производство, тоест била е налице хипотезата на чл.33, ал.1 от ЗАНН. Като не е спазил изискванията на закона и тези на чл.52, ал.4 от ЗАНН, административно-наказващия орган е постановил едно незаконосъобразно постановление, което следва да бъде отменено, а производството по делото на основание чл.33, ал.1 и ал.2 от ЗАНН прекратено.   

                        Предвид гореизложеното обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено а производството по делото прекратено.

                        Съдът намира, че не следва да разглежда по същество делото с оглед образуваното и висящо към настоящия момент досъдебно производство.

                        Воден от горните мотиви, съдът постанови решението си. 

 

 

 

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: