Решение по дело №536/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 419
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 20 юли 2020 г.)
Съдия: Иван Цветозаров Иванов
Дело: 20201420100536
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                          Р Е Ш Е Н И Е  № .....

 

гр. Враца, 20 юли 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, четвърти граждански състав, в публично заседание на 25.06.2020 г. в състав:

 

                                                         Районен съдия: Иван Иванов

 

при участието на секретаря А. П.

като разгледа докладваното от съдия Иванов гражданско дело № 536 по описа за 2020 г. на Врачанския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба на Ц.К.Л. с ЕГН ********** *** срещу В.П.Л. с ЕГН ********** ***.

Искането към съда е да прекрати сключения между страните граждански брак с развод поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство. Ищецът не желае съдът да се произнася относно вината на съпрузите за прекратяване на брака по реда на чл. 49, ал. 3 СК.

В исковата молба се излага, че страните са във фактическа раздяла от няколко месеца и всеки от тях живее свой собствен живот, че от брака на страните е родено пълнолетното към настоящия момент дете В. Ц. Л. с ЕГН **********, както и че семейното жилище на страните е прехвърлено възмездно на ищеца в собственост от неговата майка по време на брака.

На 03.06.2020 г. е постъпило по делото подписано от двете страни споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК, с което страните са постигнали съгласие, че семейното жилище на страните на адрес гр. Враца, ***** ще се ползва съвместно от двамата съпрузи след прекратяването на брака, а имуществените отношения по повод съсобствеността ще се уредят в отделен съдебен процес. Направено е и искане с правно основание чл. 49, ал. 5 СК съдът да премине от разглеждане на делото за развод по исков в ред в разглеждане на делото за развод по взаимно съгласие.

С определение от 05.06.2020 г. по делото съдът на основание чл. 321, ал. 5 от ГПК премина от производство за развод по исков ред с правно основание чл. 318 от ГПК към развод по взаимно съгласие на страните с правно основание чл. 330 от ГПК.

С оглед постигнатото между страните споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК производството се развива като охранително, по реда на чл. 330 и следващите от ГПК.

В съдебно заседание на 25.06.2020 г. страните се явиха лично и заявиха, че поддържат постигнатото от тях споразумение.

Молбата на страните за развод по взаимно съгласие, съгласно постигнатото от страните споразумение е процесуално допустима като подадена от надлежни страни.

Разгледана по същество, тя е основателна и следва да бъде уважена.

Видно от удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 385 от 03.12.1999 г. на Община Враца, Ц.К.Л. и Вера П. Ц. са сключили граждански брак на същата дата, като съпругата е приела да носи фамилното име Л..

От представеното удостоверение, издадено въз основа на акт за раждане № 626 от 31.08.2000 г. на Община Враца се установява, че от брака на страните е родено детето В. Ц. Л. с ЕГН **********, което е пълнолетно.

Съпрузите са постигнали сериозно и непоколебимо съгласие да се разведат, като са постигнали и споразумение по чл. 49, ал. 4 от СК.

Съгласно споразумението роденото от брака между страните дете В. Ц. Л. с ЕГН ********** е пълнолетно; семейното жилище на страните на адрес гр. Враца, ***** ще се ползва съвместно от двамата съпрузи след прекратяването на брака, а имуществените отношения по повод съсобствеността ще се уредят в отделен съдебен процес; страните не си дължат издръжка един на друг; след прекратяване на брака съпругата В.П.Л. с ЕГН ********** ще носи предбрачното си фамилно име Ц.; разноските по делото се поемат от страните така, както са направени.

Съдът намира, че постигнатото между страните споразумение е изчерпателно и законосъобразно. Същото урежда всички въпроси, свързани с прекратяването на брака между страните по делото и отговаря на закона и морала, поради което следва да бъде утвърдено и да придобие изпълнителна сила.

Държавната такса за допускането на развода съдът определя в размер на 40,00 лв., на основание чл. 6, т. 3 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, която съгласно споразумението следва да бъде заплатена от страните по равно.

Воден от всичко гореизложено, Врачанският районен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПРЕКРАТЯВА с развод по взаимно съгласие сключения с акт № 385 от 03.12.1999 г. на Община Враца граждански брак между Ц.К.Л. с ЕГН ********** *** и В.П.Л. с ЕГН ********** ***.

УТВЪРЖДАВА постигнатото между страните по делото споразумение по чл. 49, ал. 4 от Семейния кодекс, съгласно което:

Роденото от брака между страните дете В. Ц. Л. с ЕГН ********** е пълнолетно;

Семейното жилище на страните на адрес гр. Враца, ***** ще се ползва съвместно от двамата съпрузи след прекратяването на брака, а имуществените отношения по повод съсобствеността ще се уредят в отделен съдебен процес;

Страните не си дължат издръжка един на друг;

ПОСТАНОВЯВА след прекратяване на брака В.П.Л. с ЕГН ********** да носи предбрачното си фамилно име Ц.;

Разноските по делото се поемат от страните така, както са направени.

ОСЪЖДА Ц.К.Л. с ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Врачанския районен съд сумата 20,00 лева-държавна такса за допускане на развода.

ОСЪЖДА В.П.Л. с ЕГН ********** *** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Врачанския районен съд сумата 20,00 лева-държавна такса за допускане на развода.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕПИС от него да се връчи на молителите Ц.К.Л. и В.П.Л..

                                                                                                                                                             

                                                     Районен съдия: