Решение по дело №982/2018 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 272
Дата: 6 ноември 2018 г. (в сила от 28 ноември 2018 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20182330200982
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 272/6.11.2018 г.                            06.11..2018 г.                                              гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ІХ наказателен състав, в публично заседание на пети ноември  през две  хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ КИРКОВ

 

при секретаря В.Г.,

като разгледа докладваното от съдия  Кирков

АНД  № 982 по описа на ЯРС за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Съдебното производство е образувано по  жалба на Т.  Г.Т. ЕГН:********** ***, против Наказателно постановление № 105/11.09.2018г., издадено от Кмета на Община Тунджа, с което за нарушение на чл.13,т.5 от Наредба № 1 на Община Тунджа , на основание чл.34,ал.1 от същата Наредба му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв.

С жалбата  се иска от съда да  измени НП, като намали размера на  наложената санкция.

В съдебно заседание жалбоподателят  се явява лично. Не оспорва извършеното нарушение, но моли съда да намали размера на глобата.

Въззиваемата страна ,чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, моли съда да я остави без уважение, а наказателното постановление като нестрадащо от пороци да бъде потвърдено.

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установено:

 

С обжалваното наказателно постановление  жалбоподателят е санкциониран  за нарушение на чл.13,т.5 от Наредба №1 на Община Тунджа за това ,че на  01.07.2018г. , около 18.30 часа в с.Победа , общ.Тунджа по ****пуска свободно собственото си куче порода „Ротвайлер“ без да има поставени каишка ,повод и намордник.

Горната фактическа обстановка съдът  установи от показанията на разпитания по делото свидетели и приложените и приобщени по делото писмени доказателства, които  в своята съвкупност на  логични и безпротиворечиви.

 

При така установената фактическа обстановка  съдът прави следните правни изводи:

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е  основателна, поради следните съображения:

            Служебната проверка на въззивния съд констатира ,че обжалваното наказателно постановление и акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено не страдат от процесуални нарушения, даващи основание за отмяната му.В АУАН и НП фигурират всички нужни реквизити, които гарантират правото на защита на нарушителя и възможността да разбере в какво точно е обвинен.Спазена е процедурата за издаването им,регламентирана в ЗАНН.

От материална страна, съгласно разпоредбата на чл. 13,т.5  от Наредба на Община Тунджа  се забранява  извеждането на кучета от средните и едри породи  без поставена каишка , повод и намордник.С оглед  доказателствата по делото, съдът приема ,че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му нарушение.На посочената в акта и НП дата ,той е извел кучето си порода „Ротвайлер“ без поставена каишка , повод и намордник, за което  правилно е била ангажирана административно-наказателната му отговорност по чл. 34,ал.1 от Наредба № 1 на Община Тунджа.

            За извършеното нарушение разпоредбата на чл.34 ,ал.1 от Наредба № 1 на Община Тунджа  предвижда  наказание глоба от 10 до 300 лв. Съгласно нормата на чл.  27 ЗАНН, административното наказание се определя съобразно с разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, като при  определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, като смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание.Съдът счита ,че при определяне на наказанието, наказващия орган   не  е съобразил посочената по –горе разпоредба и не е взел предвид ,че в случая са налице само смекчаващи вината обстоятелства- осъзнаване на вината  и несанкциониране на жалбоподателя друг път за същото нарушение, поради което извършеното се явява изолиран случай.С на изложеното наказанието се явява неправилно определено  и същото следва да бъде намалено към законовия минимум от 30 лв.

 

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление № 105/11.09.2018г., издадено от Кмета на Община Тунджа, с което на Т.  Г.Т. ЕГН:********** ***, за нарушение на чл.13,т.5 от Наредба № 1 на Община Тунджа , на основание чл.34,ал.1 от същата Наредба му е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв, като НАМАЛЯ размера  на глобата  на 30 лв./ тридесет лева/

 

Решението подлежи на обжалване пред ЯАС  в 14 - дневен срок от получаване на съобщението на страните, че е изготвено.

 

                                                               

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: