Определение по дело №281/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 622
Дата: 30 септември 2022 г.
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20227270700281
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 септември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 30.09.2022г.

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на тридесети септември две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

Административен съдия: Кремена Борисова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 281 по описа за 2022г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на 145 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), вр.чл.124, ал.1  от Закона за държавния служител (ЗДСл).

Образувано е по жалба на Т.И.К. *** *** №10, ет.3, ап.5, със съдебен адрес адв.Цв.Д.гр.Велико Търново, ул.**№31, ет.2, ап.6, против Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен. С оспорения акт е прекратено служебното правоотношение на Т.И.К. с място на работа РИОСВ – Шумен, на длъжност гл.експерт в дирекция «Контролна и превантивна дейност», направление «Екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда» при РИОСВ – Шумен, считано от 25.08.2022г., поради съкращаване на длъжността ѝ.

Оспорващата сочи, че процесната заповед е издадена при нарушаване на материалния закон, предвид липсата на кумулативното наличие на двете изискуеми предпоставки, обуславящи приложението на чл.106, ал.1, т.2 от ЗДСл, а именно – длъжността да не фигурира като наименование (нормативно определена позиция) в длъжностното разписание на съответната администрация и като система от функции, задължения и изисквания, утвърдени с длъжностната характеристика, или тези функции и задължения да са толкова значително изменени, че новата им съвкупност и изисквания за тяхното осъществяване да налагат извод за качествено нова длъжност. Твърди, че реално съкращаване на длъжността като система от функции, задължения и изисквания не е извършено, а е налице запазването и включването им като функционално единство в съдържанието на длъжността «старши експерт» в направление «Специализирани регистри» в отдел «Превантивна дейност», дирекция «Контролна и превантивна дейност». В жалбата се релевират и съображения за незаконосъобразност на длъжностното разписание, в сила от 25.08.2022г., поради неговото изготвяне, утвърждаване и одобряване в разрез с изискванията на чл.11, ал.2, ал.4; чл.14, ал.2, вр.ал.3 от Наредбата за прилагане на Класификатора на длъжностите в администрацията. Оспорващата сочи, че наличието на валидно и законосъобразно ново длъжностно разписание е елемент от фактическия състав на процесната заповед и неговите пороци рефлектират върху законосъобразността на обжалвания акт. Като самостоятелно основание за отмяна на заповедта се изтъква несъответствието на същата с целта на закона. Въз основа на изложените в жалбата аргументи е отправено искане за отмяна на Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен. В жалбата е обективирано искане за присъждане на обезщетение за времето, през което оспорващата не е била на служба поради незаконосъобразното прекратяване на служебното правоотношение. С определение от 21.09.2022г. съдът е отделил от производството по оспорване законосъобразността на Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен за прекратяване на служебното правоотношение, искането за заплащане на обезщетение.

Настоящото АД №281/2022г. на ШАдмС е с предмет на разглеждане оспорването по жалба на Т.И.К. от гр.Шумен против Заповед № ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен в частта относно искането за заплащане на обезщетение за времето, през което оспорващата не е била на държавна служба поради незаконното прекратяване на служебното правоотношение.

С придружително писмо рег. № ДА-01-2103/14.09.2022г. административният орган представя заверено копие на цялата  административна преписка по издаване на обжалваната заповед, както и заверено копие на служебното досие на жалбоподателя.  

След като се запозна със съдържанието на жалбата, оспорвания административен акт и приложените доказателства, съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ - Т.И.К. *** *** №10, ет.3, ап.5, със съдебен адрес адвЦв.Д.гр.Велико Търново, ул.**№31, ет.2, ап.6 и ответник –Регионална инспекция по околна среда и води – гр.Шумен.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.170, ал.3, във вр. с ал.1 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия да се укаже, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалвания акт.

- на ответната страна да се укаже, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, при наличие на посочените в него материално правни основания и при съблюдаване на целта на закона.

Доколкото условие за присъждане на обезщетението по чл.121 ал.1 т.3 от ЗДСл е отмяната на заповедта за уволнение с влязло в законна сила решение и предпоставка за определяне размера на обезщетението е окончателното приключване на производството по оспорване на законосъобразността за прекратяване на служебното правоотношение и видно от сл.прил. към материалите по настоящото дело определение на ШАдмС от 21.09.2022год. по а.д.№275 и служебна справка е налице висящо съдебно производство по оспорване законосъбразността на Заповед№ ЧР-33/25.08.2022г. на Директора на РИОСВ – Шумен, насрочено за разглеждане на 19.10.2022год., съдът в настоящия съдебен състав счита, че са налице основания по смисъла на чл.229 ал.1 т.4 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК за спиране производството по настоящото дело до приключването с влязъл в законна сила съдебен акт на А.д.№275/2022год. по описа на ШадмС, поради наличието на преюдициален правен спор, решението по който ще има значение за правилното решаване на настоящия спор .

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство, както следва:

- оспорващ - Т.И.К. *** *** №10, ет.3, ап.5, със съдебен адрес адвЦв.Д.гр.Велико Търново, ул.**№31, ет.2, ап.6;

- ответник - Регионална инспекция по околна среда и води – гр.Шумен.

Указва на оспорващия, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалваната заповед.

Указва на оспорващия в седемдневен срок от получаване на препис от определението да посочи доказателствата, които иска да бъдат събрани в съдебното производство.

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, при наличие на посочените в него материално правни основания и при съблюдаване на целта на закона.

 

СПИРА производството по настоящото А.д.№281/2022год. по описа на ШАдмС до приключване с влязъл в законна сила съдебен акт на А.д.№275/2022год. по описа на ШАдмС.

Определението за спиране подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от уведомяването на страните по делото.

 

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж ѝ е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

 

                                     Административен съдия: