Решение по дело №154/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 178
Дата: 22 декември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20207120700154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Кърджали, 22.12.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Кърджали, в съдебно заседание на трети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР АТАНАСОВ

МАРИЯ БОЖКОВА

 

 

при секретаря Мариана Кадиева

и с участието на Бонка Василева – прокурор в ОП Кърджали

като разгледа докладваното от съдия БОЖКОВА к.а.н.д.№ 154 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН,  във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Х.О.Ч. с постоянен адрес ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение № 38/ 30.07.2020 г., постановено по а.н.д. № 53/2020 г. по описа на РС – Крумовград. Изложени са съображения за неправилност на решението поради противоречие със закона и съществено нарушение на процесуалните правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН и чл.348, ал.1, т.2 от НПК. Посочва се, че РС – Крумовград е достигнал до неправилни правни изводи за законосъобразност на наказателното постановление. Този довод се обосновава с твърдението, че съдът не е взел предвид, че АНО е допуснал нарушение на материалния закон, като не е разграничил и недопустимо е смесил възможните различни проявни форми на забраната по чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, посочвайки едновременно, че жалбоподателката е подала невярно съобщение и, че сигналът е неверен и заблуждаващ, като описаното нарушение е квалифицирано по чл.28, ал.1, предл.2-ро от ЗНССПЕЕН 112. Изразява се становище, че този начин на описание на нарушението е довело до неяснота кое точно е осъщественото нарушение, за което се ангажира административнонаказателната отговорност на Х.Ч. 

Иска се да се отмени решението.Претендират се деловодни разноски.

В съдебно заседание, редовно призован, касаторът чрез пълномощник, поддържа жалбата си. Допълнително посочва, че за нарушението по чл.28, ал.2 от ЗНССПЕЕН законодателят е предвидил в чл.37 и чл.38 отделни административни санкции. Така описаното, де факто, отговаря на чл.38, ал.3, а на касаторката е наложено наказание по чл.38, ал.1.

Ответникът – Директор на ОДМВР – Кърджали, редовно призован, не се явява, не се представлява и не взема становище по касационната жалба.

 Представителят на ОП – Кърджали дава заключение за неоснователност на касационната жалба и правилност на обжалваното решение на РС – Кърджали.

Касационният съд, след проверка на оспореното решение, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от страна по а.н.д. № 35/2020 г. по описа на РС – Крумовград, за която оспореното решение е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е основателна по съображения, различни от изложените с нея.

РС – Крумовград е потвърдил Наказателно постановление № 1 от 27.04.2020 г., издадено от директор на ОД МВР-Кърджали, с което на Х.О.Ч. с ЕГН ********** и адрес: ***, за нарушение на чл.28, ал.1, предложение 2-ро от Закон за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 2000 лв.

РС – Крумовград е изложил мотиви, че при съставянето и предявяването на АУАН, съответно – при издаването на наказателното постановление, не са допуснати съществени нарушения на административнонаказателинте разпоредби. Приел е, че описаното нарушение е доказано.

Оспореното решение е валидно и допустимо, но неправилно.

Както се посочва и в касационната жалба, РС – Крумовград правилно е установил фактическата обстановка. Безспорно е, че на 07.02.2020 г., около *** часа, от *** касаторката Х.Ч. е провела разговор от мобилен телефон *** към ЕЕН 112, като е предала съобщение, че М. М. Д. с ЕГН ********** от *** – служител в *** се занимава с ***. След проверка на този сигнал (регистрирана преписка № ***/ *** г. по описа на РУ – Крумовград) се установило, че той е неверен и заблуждаващ.

При постановяване на решението РС – Крумовград не е съобразил, че съществува несъответствие между посочената като нарушена разпоредба в наказателното постановление – чл.28, ал.1, предл. 1-во от ЗНССПЕЕН 112 и санкционната такава – чл.38, ал.1 от същия закон.

Съгласно чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, Забранява се ползването на ЕЕН 112 не по предназначение, автоматичното му избиране от електронни устройства, с изключение на "eCall" повикванията, и пускане на предварително записани съобщения, както и за предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ.

В наказателното постановление нарушението е описано като „ провела разговор от мобилен телефон *** към ЕЕН 112, като е предала невярно съобщение, че М. М. Д. с ЕГН ********** от *** – служител в ***, се занимава с ***”. По-нататък в НП е посочено, че се установило, че сигналът е неверен и заблуждаващ. В разпоредбата на чл.28, ал.1 от ЗНССПЕЕН, под формата на забрана, са описани следните административни нарушения: 1. ползването на ЕЕН 112 не по предназначение; 2. автоматичното му избиране от електронни устройства, с изключение на "eCall" повикванията; 3. пускане на предварително записани съобщения; 4. предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ.

Съгласно административнонаказателната преписка, включително АУАН и НП, администаративното нарушение, което е извършила касаторката е предаване на невярно съобщение, че М. Д. се занимава с ***. Това съобщение представлява ползване на ЕЕН 112 не по предназначение, а не както е записано в АУАН и НП – подаване на неверен и заблуждаващ сигнал. Наказуем ще бъде неверен, съответно заблуждаващ сигнал или съобщение за помощ, а е установено, че такова деяние не е извършено от касаторката.

Описаното в наказателното постановление административно нарушение – предаване на съобщение, че определено лице се занимава с ***, за което впоследствие се оказало, че е невярно, представлява нарушение по чл.28, ал.1, предл.1-во от ЗНССПЕЕН – използване на ЕЕН 112 не по предназначение. За това нарушение е предвидена административна санкция в разпоредбата на чл.37 от ЗНССПЕЕН, съгласно която: Който ползва не по предназначение ЕЕН 112, се наказва с глоба от 200 до 1000 лв.

Като не е взел предвид посоченото несъответствие РС – Крумовград е постановил неправилно решение, което подлежи на отмяна. Спорът следва да се реши по същество с отмяна на наказателното постановление, тъй като делото е изяснено от фактическа страна.

При този изход на спора е основателно искането в касационната жалба за присъждане на деловодни разноски. В производството пред РС – Крумовград е бил представен ДПЗС от 27.05.2020 г., в който е отбелязано, че е заплатено в брой 300 лв. адвокатско възнаграждение, като е било направено искане за присъждане на тази сума. В производството по к.а.н.д. № 154/ 2020 г. касаторката е представлявана от пълномощник, като съгласно ДПЗС от 25.11.2020 г. е заплатила в брой адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв. Поради изложеното ОДМВР – Кърджали следва да бъде осъдена да заплати на касаторката деловодни разноски в размер на 700 лв. за двете инстанции.

Ето защо и на основание чл. 221, ал.2, предл.2-ро от АПК, във вр. с чл.63, ал.1, предл. 2-ро от ЗАНН, Административният съд

         

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

Отменя Решение № 38/ 30.07.2020 г., постановено по а.н.д. №53/2020г. по описа на РС – Крумовград, вместо което постановява:

Отменя Наказателно постановление № 1 от 27.04.2020 г., издадено от директор на ОД МВР-Кърджали, с което на Х.О.Ч. с ЕГН ********** и адрес: ***, за нарушение на чл.28, ал.1, предложение 2-ро от Закон за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, на основание чл.38, ал.1 от ЗНССПЕЕН 112, е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 2000 лв.

Осъжда ОДМВР – Кърджали да заплати на  Х.О.Ч. с ЕГН ********** и адрес: *** деловодни разноски в размер на 700 лв. ( седемстотин лева).

          Решението е окончателно.

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                         2.