Решение по дело №669/2014 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 182
Дата: 22 декември 2014 г. (в сила от 22 декември 2014 г.)
Съдия: Росица Радославова Радославова
Дело: 20144500600669
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№182  

 

гр. Русе, 22.12.2014г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският  окръжен съд - наказателна колегия в открито заседание на четвърти декември през две хиляди и четиринадесета година в състав:

Председател:  ЮЛИЯН СТАМЕНОВ

       Членове:  МИЛЕНА ПЕЙЧЕВА

                        РОСИЦА АНГЕЛОВА

 

при секретаря Д.С. в присъствието на окръжния прокурор ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ  като разгледа докладваното от съдия Ангелова ВНОХ дело № 669 по описа за 2014г.,за да се произнесе съобрази следното:

Про­из­во­д­с­т­во­то е въззивно, по реда на глава ХXI от НПК.

Подсъдимият А.И.Я. *** е обжалвал присъда №125/04.11.2014г.на Беленския районен съд, постановена по НОХД № 301/14г. по описа на БРС, с която е бил признат за виновна  в това, че на 12.10.2014г. на първокласен път Р., в района на землището на гр.БV управлявал МПС – Л. с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 1,64 на хиляда, установено по надлежния ред, указан в Наредба №30/27.06.01г. на МЗ,МВР и МП за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС, поради което и на основание чл.343б, ал.1 от НК и чл.54 от НК му било наложено наказание лишаване от свобода в размер  на пет месеца /5м./, чието изпълнение е отложено за изпитателен срок от три години /3г./ по реда на чл.66, ал.1 от НК. На осн.чл.343г от НК подсъдимият е бил лишен и от право да управлява МПС за срок от една година /12м./. Съобразно изхода на делото на подсъдимия са възложени и направените деловодни разноски.

Представителят на РОП счита жалбата за неоснователна.

Жалбоподателят и неговият упълномощен защитник – адв.П.Н. – АК – Р.,  поддържат въззивната жалба, в която се сочат основания за отмяна на присъдата, поради нейната необоснованост, а оттам и незаконосъобразност с искане към окръжния съд да издаде нова такава, оправдателна  по същността си.

Като прецени доказателствата по делото, доводите на страните и извърши служебна проверка на правилността на присъдата, Окръжният съд намира следното:

Жалбата е  неоснователна.

Първоинстанционният съд правилно е възприел фактите по делото, доколкото изложеното в мотивите към присъдата съответства изцяло на събрания доказателствен материал и въз основа на него е достигнато до правилни правни изводи, относно съставомерността на деянието и неговата правна квалификация, които настоящата инстанция напълно споделя, поради което не счита за необходимо да  преповтаря фактическата обстановка по делото в настоящото си изложение.

Конкретните доводи във въззивната жалба, касаят основно наведени съмнения, относно спазване на правилата за вземане на кръвна проба от водача на превозното средство,  предвидени в Наредба №30/01г., както и наличните противоречия в тази връзка, разкрити в съдебно заседание между депозираните показания от страна на св.А.Ж. и полицейските служители, осъществили проверката за алкохол на подсъдимия – св.П. и св.Р.. С оглед събраните по делото писмени и гласни доказателства обаче, същите се явяват неоснователни и мотивите за този извод на съда са разкрити обстоятелствено в анализа и интерпретацията на доказателствения материал в мотивите към атакуваната присъда, където е посочено на кои доказателствени източници се дава вяра и на кои не. Първоинстанционният съд е възприел напълно правилно доказателствата, относно въпросите, съдържащи се в предмета на доказване по делото и то с оглед действтелната им насоченост и съдържание, след което законосъобразно – в съответствие със законите на формалната и правна логика ги е анализирал за да отговори на въпросите за авторството, времето, мястото на извършване на деянието и формата на вината на дееца, които въззивната инстанция напълно възприема.  Несъстоятелни остават и твърденията на жалбоподателя за допуснати процесуални нарушения при разглеждане на делото в районния съд, изразени в непопълване на делото с исканите от защитата на подсъдимия доказателствени средства от експертен порядък , а именно СППЕ на св.А.Ж. и СМЕ на подсъдимия, които целят да установят психичната годност на първия да дава достоверни показания и съответно да  проверят обясненията на подсъдимия, относно твърдяните от него обстоятелства за време, място и количество на употребения от него алкохол в процесния ден.

Първоинстанционният съд правилно е преценил в мотивите си към присъдата, че безспорно е установено както кой е шофирал превозното средство през въпросния ден на посоченото в обвинителния акт място, така и че не са констатирани нарушения на цит. по – горе  наредба за установяване употребата на алкохол от водачите на МПС, които да са от естество да опорочат теста за алкохол, извършен от полицаите с годно техническо средство по метода на газхроматографа, а липсата на изследвана кръвна проба и проверка на евентуалния резултат посредством СМЕ са изцяло по вина на подсъдимия, който отказвайки да даде кръв за изследване сам се е лишил от още едно доказателствено средство и това няма как да се вмени във вина на разследващите органи и съда. Следователно, показанията на техническото средство „Алкотест Дрегер”, видно от които към момента на проверката в 19,32ч. на 12.10.2014г. уредът е отчел наличие на алкохол в пробата на подсъдимата от 1,64 промила, са онези обективни дадености по делото, от които категорично може да се заключи, че през процесния ден подсъдимият е шофирал след употреба на алкохол в посочената концентрация в обвинителния акт. Този извод се подкрепя и от липсата на разминавания и несъответствия в документите, материализиращи извършената проверка на водача за наличие на алкохол, обективирани в АУАН и ротокол за мед.изследване, както и в тези, относно техническите параметри – характеристика и годност на използваното средство за проверка. Така обособената еднопосочна непротиворечива в същността си доказателствена съвкупност по категоричен начин извежда фактологията, такава каквато е посочена в обвинителния акт и следователно опровергава твърденията на подсъдимия, депозирани в обясненията му пред районния съд, поддържани и пред настоящата инстанция в частта, която й противоречи, а именно - твърдението, че не е употребила алкохол с посочената концентрация на процесната дата.

Не се констатират и сочените от защитата нарушения на посочения нормативен акт ред за вземане на алкохолна проба от водачите на МПС, на чиито възражения в тази насока районният съд подробно и аргументирано е дал задоволителен  отговор в мотивите си. В тази им част обясненията са отхвърлени правилно и законосъобразно като недостоверни от районния съд, поради факта, че са в противоречие с целия останал доказателствен материал и най – вече с обсотятелството, че тези данни, изнесени от подсъдимия за изпити две бири в 12,00ч. не могат адекватно да обяснят установената с техническо средство завишена концентрация на алкохол в момента на проверката от 1,64 промила. Следователно, показанията на свидетелите, осъществили полицейската проверка, които в най-малки детайли кореспондират на съдържанието на писмените доказателства и доказателствени средства, събрани по делото са напълно достоверни и недвусмислено сочат на авторството на подсъдимия по отношение на деянието, въведено с повдигнатото му обвинение, за което районният съд правилно и законосъобразно го е признал за виновен и му е наложил предвиденото в закона наказание.

 Извършената индивидуализация на наказанията лишаване от право и лишаване от свобода, наложени кумулативно на подсъдимия са определени в предвидения от закона размер за извършеното, отчетени са всички налични смекчаващи отговорността обстоятелства, а нови такива не се сочат от страните и не са констатирани от настоящата инстанция, което определя и тяхната справедливост, с оглед целите, визирани в чл.36 от НК. Наличните смекчаващи отговорността обстоятелства, каквито са липсата на налагани административни наказания за нарушения на ЗДвП, видно от справката на КАТ и признатата инвалидност на подсъдимия, не са от естеството на изключителни такива, нито пък са многобройни по см. на чл.55, ал.1 от НК за да мотивират замяна на лишаването от свобода с пробация, при установения превес на същите при едно единствено отегчаващо такова, а именно причиненото ПТП с материални щети от водача на автомобила. Не е допуснато и нарушение на закона с отлагане чрез определянето на изпитателен срок за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в хипотезата на чл.66 от НК, тъй като материално - правните предпоставки за това решение на съда са налице.

С оглед изложеното, въззивната инстанция намира атакуваната присъда за законосъобразна и обоснована, а наложените с нея наказания за справедливи, съобразно критериите на чл.36 от НК, поради което същата следва да се потвърди изцяло.

 При извършената служебна проверка съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения в хода на досъдебното производство или на съдебното следствие, налагащи отмяна на съдебния акт.

Мотивиран така и на осн.чл.338 от НПК, съдът

 

 

                        Р Е Ш И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Присъда №125/04.11.2014г.на Беленския районен съд, постановена по НОХД № 301/14г. по описа на БРС.

Решението е окончателно.

 

 

Председател:

 

 

Членове:  1.

 

 

2.