Определение по дело №598/2019 на Районен съд - Оряхово

Номер на акта: 287
Дата: 23 октомври 2019 г.
Съдия: Ивета Венциславова Кънева-Санкова
Дело: 20191460100598
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

 

 

Гр.Оряхово, 23.10.2012 г.

 

     Оряховски Районен съд, гражданска колегия,  в закрито съдебно заседание на двадесет и трети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

                                   Председател: Ивета Кънева-Санкова

 

     Разгледа докладваното от съдия Кънева – Санкова гр.дело № 598 по описа за 2019 г. на РС Оряхово, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба на П.Т.М. и К.Л.А. *** за обявяване нишожност на вписани молби за отказ от наследство извършен от  П.Т.М. от наследството на Пенка Игнатова Трънавска б.ж. на с. Селановци и Тошо М. Трънавски б.ж на с.Селановци

В молбата са изложени следните обстоятелства:

През 2011г. във връзка със заплащане на обезщетение за разполагане на вятърни електро генератори върху земеделска земя останала в наследство от Пенка Игнатова Трънавска б.ж. на с. Селановци и Тошо М. Трънавски б.ж на с.Селановци, молителя П.Т.М., упълномощил сестра си Мая Тошева Петрова да го представлява като от негово име сключва договори за наем и аренда за наследствените земеделски имоти.

Пълномощното било с нотариална заверка на подписа  от 18.07.2011г. под рег.№4073 на нотариус Ивайло Лиловски.

Твърди се че молителя М. провел телефонен разговор със служител на Община Оряхово, който му съобщил че представеното пълномощно неможе да послужи за получаване на обезщетение, поради което го посъветвал да направи отказ от наследството на Пенка Игнатова Трънавска б.ж. на с. Селановци и Тошо М. Трънавски б.ж на с.Селановци в полза на сестра си Мая Тошева Петрова, която останала единствен наследник.

Сочи се, че М. не е знаел, че след упълномощаването на сестра си на практика е приел наследството на общите наследодатели и извършените откази от наследство с молби № 4077 и № 4078 от 18.07.2011г. с нотариална заверка на подписите от нотариус Ивайло Лиловски са нищожни. 

Твърди се, че отказите са нищожни, поради мълчаливо приемане на наследствата, което е извършено с конклудентни действия, а именно с издаване на пълномощно за разпореждане на част от наследството от 18.07.2011г. с нотариална заверка № 4073 на нотариус Ивайло Лиловски. 

Въз основа на така изложените обстоятелства молителите П.Т.М. в качеството на наследник и К.Л.А. в качеството на съпруга на молителя П.Т.М. отправят искане  до съда да бъдат обявени за нищожни молбите за отказ от наследство на П.Т.М. от наследството на Пенка Игнатова Трънавска б.ж. на с. Селановци и Тошо М. Трънавски б.ж на с.Селановци, поради поради мълчаливо приемане на наследствата, което е извършено с конклудентни действия, а именно с издаване на пълномощно за разпореждане на част от наследството от 18.07.2011г. с нотариална заверка № 4073 на нотариус Ивайло Лиловски. 

Към молбата са приложени писмени доказателства.

 

След като разгледа молбата и приложините към нея писмени доказателства, съдът приема че предявеният иск е недопустим поради липса на правен интерес, при следните мотиви:

 

Предявеният иск е с правно основание чл. 26, ал. 2 ЗЗД, вр. с чл. 54, ал. 1 ЗН. Съгласно чл. 26, ал. 2 ЗЗД нищожни са договорите, които имат невъзможен предмет, договорите, при които липсва съгласие, предписана от закона форма, основание, както и привидните договори.

 По правната си природа иска по чл. 26, ал. 2 ЗЗД е установителен и насочен към проглясяване нищожността на извършената сделка. Отказът от наследство представлява едностранна сделка по смисъла на чл. 44 от ЗЗД. Процесуална предпоставка за предявяване на установителен иск е наличието на правен интерес, какъвто в процесния случай липсва.

Съгласно разясненията дадени в Постановление № 7/73 г. на Пленума на Върховния съд, т. 3 „д”, самостоятелен иск за установяване нищожността на направен отказ от наследство няма, защото нищожният отказ не произвежда действие.

Иск за обявяване на нищожност на заявен отказ от наследство не може да се предявява отделно, в самостоятелно производство, освен ако наследникът не разполага с друг иск, към който да присъедини този си иск. Това е така, тъй като нищожният отказ от наследство не произвежда никакво правно действие. Отказалият се от наследство, както и всеки от сънаследниците му, който има интерес от обявяване нищожността на заявения отказ от наследство, може да предяви иск за делба на наследството, както и всеки друг иск - вещен или облигационен, основан на наследяването, в който да се позове на нищожността на отказа. Поради това такъв ищец няма правен интерес да иска самостоятелно установяване на приемането на наследството или пък на нищожността на отказа. Само когато наследникът не разполага с никакъв друг иск, той може да предяви самостоятелно иск за установяване на нищожността на отказа или наличието на приемане на наследство.

Горното не важи в два случая: първо, когато се иска унищожаване на заявения отказ поради пороци на волята на отказалия се наследник (насилие, заплаха, измама, грешка) и второ - в случаите на чл. 56 ЗН.

 В първия случай отказалият се от наследство може както в делбения процес, така и в отделно производство да иска унищожаването на отказа поради пороци на волята, когато законът не изключва изрично тази възможност.

А във втория случай искът на неудовлетворения кредитор от наследството се предявява извън делбения процес - в самостоятелно производство.

 

В процесният случай ищецът, който твърди нищожност на вписания отказ от наследство, разполага с право на иска за делба на наследството оставено от общия на страните наследодател, в което производство следва да упражни правата си като наследник, позовавайки се на нищожността на отказа. В делбеното производство, като особено исково такова, съдът е длъжен да установи действителните права на съсобственост и при тях да допусне делбата, като съобрази и направен отказ от наследство от някой от наследниците, включително и твърденията, респективно възраженията и доказателствата за недействителността му.

 

Съобразно изложеното настоящият съдебен състав намира, че предявеният установителен иск е процесуално недопустим, поради липса на интерес от воденето му и като такъв следва да бъде прекратен.

 

 

Водим от горното, съдът

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ предявената от П.Т.М. и К.Л.А. *** искова молба, за обявяване нишожност на вписани молби за отказ от наследство извършен от  П.Т.М. от наследството на Пенка Игнатова Трънавска б.ж. на с. Селановци и Тошо М. Трънавски б.ж на с.Селановци.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 598/2019 г.  по описа на РС Оряхово, поради не допустимост на иска.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ОС – Враца в 7 дневен срок от съобщението до страните.

 

      

                                    Районен съдия:

 

                                           /И. Кънева-Санкова/