Решение по дело №310/2011 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 503
Дата: 26 октомври 2011 г.
Съдия: Красимира Димитрова Ванчева
Дело: 20115300900310
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 503

 

гр.Пловдив,26.10.2011 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Търговска колегия,

в открито заседание на двадесет и шести септември през две хиляди и единадесета година в състав:

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: КРАСИМИРА ВАНЧЕВА

при участието на секретаря Б.К.,като разгледа докладваното от съдията търг. дело № 310/2011 г. по описа на същия съд,ХІІ-ти състав,за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Иск с правно основание чл.155,т.3 и т.2 от ТЗ.

      Предявен от Окръжна прокуратура-гр.Пловдив против „ЕСКО 97ЕООД-гр.Пловдив,с който се иска ответното дружество да бъде прекратено на основание чл.155,т.3 във вр. с т.2 от ТЗ ведно с произтичащите от това законови последици.Ищецът твърди в исковата си молба,че управителят на ответното дружество-Б. А. А. /ЕГН **********/ е починал на 16.10.2010 г.,че същото дружество е пререгистрирано по надлежния ред в Агенция по вписванията,но в търговския регистър Б. А. продължава да фигурира като управител и представляващ дружеството,без да има вписан нов управител на негово място след смъртта му.Ищецът счита,че след смъртта на едноличния собственик,управител и представляващ ответното дружество,дейността на дружеството е в противоречие със закона,а и се предвижда в чл.155,т.3 от ТЗ,че по иск на прикурора дружеството подлежи на прекратяване,ако функционира повече от 3 месеца без управител,а в случая дружеството е без управител повече от 6 месеца към момента на завеждане на исковата молба пред съда.Твърди,че единствената наследница на починалия управител и едноличен собственик на капитала-неговата дъщеря А. А.,не е направила искане по надлежния ред за продължаване дейността на дружеството,което било видно от извлечение от ТР по партидата на ответното дружество.С оглед на така твърдяните обстоятелства, прокуратурата-ищец счита,че са налице основанията по чл.155,т.3 във вр. с т.2 от ТЗ за прекратяване на ответното дружество. 

            Ответникът „ЕСКО 97”ЕООД-гр.Пловдив не взема становище по иска.

            ПОС,като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,прие за установено следното:

Ответното дружество „ЕСКО 97”ЕООД с ЕИК ********* е вписано в Търговския регистър към агенция по вписванията на 28.10.2010 г.Вписването е извършено с акт №20091028135645,както съдът констатира при извършена служебна проверка по партидата на дружеството в ТР.Съдът не само има право да извърши такава проверка,но може и в решението си да се позове на данните от такава проверка предвид разпоредбата на чл.23,ал.4 от ЗТР. Дружеството е вписано със седалище и адрес на управление в гр.Пловдив,район Южен,ул.”Прилеп”№21,ап.20,с едноличен собственик на капитала и управител-Б. А. А..От вписването на първоначалната регистрация на дружеството в ТР до настоящия момент не са вписани никакви промени по партидата на същото дружество,нито има подавани заявления за вписването на каквито и да било промени.

Едноличният собственик на капитала и управител на дружеството- Б. А. е починал на 16.10.2011 г.,както е видно от приложения препис-извлечение от акт за смърт №0481/17.10.2010 г.,издаден от Община Ловеч.От приложеното удостоверение за наследци на същия,издадено под №000399 от 24.03.2011 г. от Община Пловдив,район „Западен”,е видно,че негов единствен наследник е А. Б. А.-негова дъщеря,родена през 1984 г.След смъртта му и до сега няма вписан нов управител на дружеството в търговския регистър,нито са вписвани промени относно едноличния собственик на капитала.Както вече се посочи,от първоначалната регистрация на дружеството в търговския регистър до сега не са вписвани никакви промени относно дружеството и Б. А. А. продължава да е вписан като управител и едноличен собственик на капитала на същото.

Разпоредбите на чл.155 т.2 и т.3 от ТЗ въвеждат възможност за прекратяване на търговско дружество при наличието на следните хипотези:т.2-когато дейността на дружеството противоречи на закона и т.3-когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан нов управител,като правото на иск е предоставено на прукурора. В случая искът е предявен от надлежния орган и са налице и двете хипотези за прекратяване на дружеството.

Съгласно разпоредбата на чл.157 ал.1 от ТЗ, дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността. В процесния случай едноличният собственик на капитала е починал на 16.10.2010 г. Няма данни неговата единствена наследница да е предприела действия за продължаване дейността на дружеството,респективно да е заявявала някакво вписване в тази посока в търговския регистър по партидата на дружеството.Не е заявявано в регистъра и вписване прекратяването на дружеството поради настъпилата смърт на едноличния собственик на капитала.В учредителния акт,обявен в ТР по партидата на дружеството, не са предвидени други възможности по смисъла на чл. 157, ал. 1 от ТЗ дружеството да продължи да съществува след смъртта на едноличния собственик на капитала.При тези данни е налице хипотезата на чл.155,т.2 от ТЗ-дружеството не е прекратено след смъртта на собственика на капитала в противоречие с разпоредбата на чл.157,ал.1 от ТЗ.

               Налице е и хипотезата на чл.155,т.3 от ТЗ за прекратяване на дружеството,тъй като се установи,че няма вписване на нов управител по партидата на дружеството след смъртта на вписания такъв и практически дружеството функционира без управител и представител повече от 6 месеца към момента на подаване на исковата молба /27.04.2011 г./,а понастоящем-и още по-дълго време.

           Предвид гореизложеното,ответното дружество „ЕСКО 97”ЕООД-гр.Пловдив следва да бъде прекратено на основание чл.155,т.2 и т.3 от ТЗ и искът на прокуратурата-ищец като основателен и доказан ще се уважи.

            На основание чл.78,ал.6 от ГПК дружеството-ответник следва да бъде осъдено да заплати на ПОС сумата от 60 лв. държавна такса.         

 В разпоредбата на чл.156 от ТЗ се уреждат последиците от вече настъпило прекратяване на дружеството - открива се производство за ликвидация на дружеството, което производство е охранително и не се извършва пред съда.Компетентният орган да проведе ликвидацията на дружеството е Агенцията по вписванията, след като влезе в сила настоящото решение за прекратяване на дружеството.С оглед на последното,препис от  решението следва да се изпрати служебно на АВ след влизането му в сила

Мотивиран от гореизложеното съдът

 Р  Е  Ш   И:

ПРЕКРАТЯВА на основание чл.155,т.2 и т.3 от ТЗ дружеството „ЕСКО 97”ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Прилеп”№21, ап.20, вписано /регистрирано/ в Търговския регистър към Агенция по вписванията на 28.10.2009 г.,с ЕИК *********.

Препис от решението след влизането му в сила да се изпрати за вписване на Агенция по вписванията за вписване и за провеждане на производство по ликвидация на дружеството.

 Осъжда „ЕСКО 97”ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.”Прилеп”№21, ап.20,с ЕИК ********* да заплати държавна такса по сметка на Окръжен съд - Пловдив в размер на 60 /шестдесет/ лева.

        Решението  подлежи на въззивно обжалване пред Пловдивския апелативен съд в  двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: