Решение по дело №210/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 193
Дата: 14 юли 2023 г. (в сила от 14 юли 2023 г.)
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева-Дякова
Дело: 20237200700210
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 април 2023 г.

Съдържание на акта

         РЕШЕНИЕ

193

 

гр. Русе, 14.07.2023 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, ІХ състав, в публично заседание на шести юли през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                 СЪДИЯ: ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря  ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА като разгледа докладваното от съдия ДЯКОВА адм. дело 210 по описа за 2023 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) във вр. чл. 145 и сл. от АПК.

 

Образувано е по жалба от Г.А. ***, чрез процесуален представител адв.И.М. ***, срещу Заповед за налагане на ПАМ № 23-1882-000029 от 24.04.2023г., издадена от Началник сектор в Първо РУ Русе към ОДМВР-Русе по чл. 171, т. 2А, б. А от ЗДвП – Прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6месеца. Постъпило е допълнение към жалбата, подадено от упълномощен процесуален представител адв. Ю.Д. ***. Наведени са доводи за незаконосъобразност на оспорената заповед - издадена в противоречие с материалноправните разпоредби. Посочва се, че от страна на жалбоподателя не е налице виновно поведение, тъй като не е предоставяла собствения си автомобил на неправоспособния водача, който е извършил административното нарушение по ЗДвП. Счита, че атакуваната заповед не отговаря на целта на закона.
Претендира се отмяната й
. В съдебна зала оспорващата страна се явява лично и се представлява. Представят допълнителни гласни доказателства.

Претендират се разноски за съдебното производство, съобразно представен списък /л.33 от делото/

Ответникът –  Началник сектор към ОДМВР – Русе, РУ 01 - Русе, чрез процесуалния си представител – главен юрисконсулт Г.Д., оспорва жалбата. Претендира присъждане на разноски за юрисконсулт в размер на 240 лева, съгласно представен списък /л.35 от делото/. В съдебна зала ответникът по жалбата не се явява, представлява се от пълномощник. Представят допълнителни гласни доказателства и правят възражение за прекомерност на разноските за адвокат на оспорващата страна.

Съдът намира  жалбата за процесуално допустима. Оспорената заповед е връчена на нейния адресат на 24.04.2023 г., видно от отбелязването в разписката в самата заповед /л.1 преписка/, а жалбата против същата е подадена на 26.04.2023г. в деловодството на АС-Русе. Жалбата е допустима като подадена в срока по чл.149, ал.1 от АПК и от надлежна страна – адресат на оспорената заповед, имаща право и интерес от оспорване.

Административният съд, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл. 168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

Със заповед ПАМ № 23-1882-000029 от 24.04.2023г., издадена от Началник сектор в Първо РУ Русе към ОДМВР-Русе е наложил принудителна административна мярка на Г.А. ***, в качеството на собственик на МПС, лек автомобил „Фолксваген Поло”, с рег.№ *********, изразяваща се във „прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, без да притежава съответното свидетелство за управление“, за срок от 6 месеца. Като правно основание за издаването административният орган посочил разпоредбата на чл.171, т.2а, б. А от Закон за движение по пътищата/ЗдвП/.

При налагане на мярката, решаващият орган е съобразил, че на 24.04.2023г., около 00.43 часа, в гр.Русе, по ул.“Николаевска“ № 107, Е. Е. Е. управлявал процесното МПС лек автомобил „Фолксваген Поло”, с рег.№ *********, собственост на жалбоподателя, в нарушение на ЗДвП, тъй като е бил неправоспособен водач. Това нарушение било установено чрез съставен АУАН серия GA № 630567 от 24.04.2023г. от А. Л.-  ст. полицай при ОД МВР Русе, РУ 01. Актосъставителят и разпитаният в с.з. св.Д.Х.  на 24.04.2023г., около полунощ обхождали с полицейския автомобил ул.“Борисова“ в гр.Русе. Забелязали автомобил без включени светлини и го последвали към ул.“Николаевска“. На кръстовището с ул.“Св.Георги“ автомобилът бил спрян. В него пътували две лица, като полицейските служители установили, че водачът Е. Е. е неправоспособен. Същият бил придружен от негов приятел Б., който бил син на св.А.Т. - сестра на жалбоподателката. Б. уведомил майка си по телефона, която пристигнала на място. Пред полицейските служители нарушителят обяснил, че е неправоспособен, както и че автомобилът му е предоставено от сина на св. А. Т.. Същата била упълномощена с Пълномощно с нотар. заверка  с рег.№4627/11.05.2022г. на Нотариус № 221/л.7дело/, от сестра си и собственик на автомобила – жалбоподателката. Св.А. Т. в с.з. обяснява, че ползвала и стопанисвала автомобила, вечерта той бил паркиран пред жилището й, а ключът на автомобила се намирал в дамската и чанта, откъдето синът й Б. го взел, а в последствие го предоставил на неправоспособния Е. Е., за да се повозят двамата през нощта.

Контролните органи квалифицирали  деянието на водача на МПС Е. Е. като нарушение по чл.150 от ЗДвП. В съставения АУАН е посочено, че процесното МПС е собственост на жалбоподателя в настоящото производство - Г.А. ***, по което обстоятелство също няма спор. При съставяне на акта на нарушителя са снети обяснения, видно от които автомобилът му е предоставен от Б. - сина на пълномощника, за да го придвижи до дома му след работа, тъй като Б. е употребил алкохол.

При съставяне на акта не са отбелязани възражения, като изрично е посочено от нарушителя „нямам възражения“. По делото не се спори, че лицето Е. Е. е неправоспособен водач. По преписката е приложена справка за нарушител, видно от която Е. не притежава категории за управление на МПС, т.е. той е неправоспособен.

Въз основа на съставения АУАН е издадена оспорената пред настоящата инстанция заповед №23-1882-000029 от 24.04.2023г., издадена от Началник сектор в Първо РУ Русе към ОДМВР-Русе, с която на жалбоподателя е наложена ПАМ по реда на чл.171, т.2а, б. А от ЗДвП. Като последица от мярката са снети и отнети 2бр. табели с рег. № ******** и свидетелството за регистрация на МПС под №********* .

Мярката е наложена на собственика  на автомобила и жалбоподател в настоящото съдебно производство - Г.А.Т.. Недоволна от заповедта, Т. я оспорва с жалба, по повод на която е образувано настоящото дело пред Административен съд Русе. Основният довод, който се сочи в жалбата е свързан с твърдението, че управлението на лекия автомобил от неправоспособния Е.  е било без знанието и съгласието на собственика му.

Установените по делото факти, посредством представените писмени и гласни доказателства – адм. преписка и разпит на свидетелите Х. и А.Т., съставляват предвидените в закона материални предпоставки за осъществяване правомощието на компетентния орган за налагане на процесната ПАМ по  чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП.

От правна страна:

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП  принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 2а, 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица.

Със Заповед №8121з-1632 от 02.12.2021 г. на Министъра на вътрешните работи министърът определя  структури за осъществяване на контрол по ЗДвП по смисъла на чл.165, ал.1 от същия закон, между които и Областните дирекции на МВР /т.1.3 от заповедта/. На основание тази заповед и в съответствие с нормата на чл.172, ал.1 от ЗДвП,   със Заповед № 336з-3170/31.12.2021 г. ВПД директорът на ОД на МВР-Русе е  оправомощил длъжностни лица, които да прилагат с мотивирана заповед ПАМ по ЗДвП, между които по т.3 и началниците на сектор/група „Охранителна полиция“ към РУ при ОДМВР-Русе /л.24 от делото/. Последната заровед е допълнена със Заповед № 336з-225/17.01.2023 г. ВПД директорът на ОД на МВР-Русе, като в т.3 е допълнена с началниците на група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ към Първо РУ Русе и  Второ РУ Русе при ОД МВР Русе. Служебно известно на съда е, че към датата на издаване на процесната заповед - 24.04.2023 г. авторът й –Явор Тодоров Георгиев е заемал длъжността „началник сектор „Охранителна полиция“ към Първо РУ-Русе при ОД на МВР-Русе.  Изводът е, че процесната заповед е издадена в условията на делегирана компетентност – разписана е законова възможност за делегиране и е налице нарочен писмен акт на ръководител на служба за контрол по ЗДвП, с който изрично се възлага съответното правомощие на органа-издател на индивидуалния административен акт.

От гледна точка на процесуалните правила и норми: Съдът приема, че е спазена установената от закона форма - чл. 172, ал.1 от ЗДвП и чл. 59, ал. 2 от АПК. Фактическите основания за издаване на заповедта се съдържат и в съставените писмени документи в административната преписка, които изрично са цитирани в обстоятелствената част на административния акт, която препраща към съдържанието на АУАН серия GA № 630567 от 24.04.2023г . В производството по издаването на заповедта не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила.

Относно съответствието и  спазване на материално-правните норми: Административният акт е в съответствие с материалния закон.В преценката на материалната законосъобразност, съдът съобрази следното: Разпоредбата на чл.171 от ЗДвП предвижда за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения да се прилагат различни по вид принудителни административни мерки. Процесната ПАМ е постановена на основание чл.171, т.2А, б.А от закона. Цитираната норма, в относимата редакция съобразно датата на оспорената заповед, а именно редакцията на ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 3.01.2018 г., разписва прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство /ППС/ на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от НПК, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година. ПАМ е с превантивен характер и цели осуетяване възможността на дееца да извърши други подобни нарушения, като същата не съставлява вид административно наказание, по арг. от чл. 12 и чл. 13 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Именно с оглед непосредствената цел за ограничаване на евентуално противоправно поведение и обезпечаване положителните действия на субекта на правоотношението, мярката се прилага за определен срок.

За да е приложима цитираната норма на чл.171, т.2а, б."а" ЗДвП, законодателят не прави разлика дали деянието е осъществено от собственика на МПС-то или от лице, за което са налице  същите предпоставки. Собствеността на МПС-то и неговата регистрация също не са елементи от състава на разпоредбата. Тук не следва да се преценява и наличието на вина у собственика на автомобила, нито причината, поради която е налице управление на лекия автомобил „Фолксваген Поло”, с рег.№ *********, с изключение на случаите, в които това МПС е противозаконно отнето от владението на собственика му, като това обстоятелство следва да е доказано по безспорен начин. Твърдението, че в случая л.а. е бил управляван от неправоспособния водач, без знанието на собственика /или неговия син/ е недостатъчно и не може да бъде приравнено на противозаконно отнето МПС, при което деяние се носи и наказателна отговорност. Ако е било налице такова деяние, е следвало да бъдат сезирани компетентните органи и съответно, документи, доказващи това биха оправдали и доказали тезата на жалбоподателя.

Основите елементи на състава на разпоредбата на чл. 171, т. 2а, б. "а" ЗДвП са следните : 1. Да налице управление на автомобил, при което : 2. Водачът, управляващ МПС да не е правоспособен, да не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или да е лишен е от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс.

Доказателствата, събрани в проведеното административно производство, сочат точно на наличието на условията, при които следва да бъде наложена такава ПАМ спрямо жалбоподателя Г.А.Т.. По делото не се спори, че на 24.04.2023г., в 00,43ч. в гр. Русе, лицето Е. Е.Е. е управлявал лек автомобил „Фолксваген Поло”, с рег.№ *********, собственост на жалбоподателката, в нарушение на ЗДвП, като неправоспособен водач. Спорът по настоящото дело се концентрира върху въпроса дали спрямо жалбоподателката правомерно е постановена ограничителната мярка по ЗДвП, при положение, че същата по никакъв начин, с действия или бездействия, не е предизвикала противоправния резултат – управление на собствения й автомобил от непознат за нея неправоспособен водач.

Приложимата правна уредба не обвързва прилагането на ПАМ по чл. 171, т. 2а, б. "а" с установяване на вина на собственика, поради което е без правно значение обстоятелството дали жалбоподателят е предоставил управлението на собственото си МПС на неправоспособен водач и дали е налице знание или предположение за това, след като автомобилът е предоставен за ползване на трето лице, което е упълномощено да го управлява и стопанисва. Фактите по делото недвусмислено сочат, че жалбоподателката е предоставила автомобила на сестра си, която е проявила занижен контрол и безотговорно отношение при стопанисването му и предоставянето му на други лица. Представената в жалбата версия по какъв начин автомобилът е попаднал в неправоспособния водач не съвпада с обясненията на водача. Това обстоятелство обосновава извода, че жалбоподателката познава добре пълномощника си, семейството и децата й, поради което е предоставила цитираните пълномощия, доверявайки се на преценката си за добросъвестни действия при упражняване на пълномощията. След като е предоставил доброволно автомобила си на трети, избрани от него лица за ползване и стопанисване, собственикът следва да понесе всички отговорности за избора си. Законът допуска засягане на правата му с оглед постигане на целта, регламентирана в чл. 1, ал. 2, както и в чл. 171 от ЗДвП - опазването на живота и здравето на участниците в движението по пътищата, както и преустановяването на административните нарушения. По тези съображения съдът намира за неоснователни оплакванията на жалбоподателя за допуснато нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила при издаване на оспорената заповед след като ПАМ е приложена спрямо надлежен субект, при безспорно установено наличие на необходимите материалноправни предпоставки, по начин, който не накърнява правото му на защита и за минимално предвидения в закона срок.

Не е налице и нарушение на целта на закона. Целта на ЗДвП е да се опазват животът и здравето на участниците в движението по пътищата, да се улеснява тяхното придвижване, да се опазват имуществото на юридическите и физическите лица, както и околната среда от замърсяването от моторните превозни средства. Налагането на ПАМ по чл.171, т.2а, б. А от ЗДвП е и в съответствие с  принципа на съразмерност по чл. 6 от АПК, а прекратяването на регистрацията е на минимума, предвиден в разпоредбата-6 месеца.

С оглед на изложеното съдът приема че обжалваната заповед, като издадена от компетентен орган и в предвидената от закона форма; постановена в съответствие с приложимите материалноправни разпоредби, при спазване на административно-производствените правила и съобразяване с целта на закона, е правилна и законосъобразна и не страда от пороци, водещи до неговата отмяна. Жалбата се явява неоснователна и като такава, следва да бъде отхвърлена.

Разноските за юрисконсултско възнаграждение са поискани в размер на 240 лева, съгласно списък на разноските, която сума е и максималния такъв, разписан в чл.24 от Наредбата за плащането на правната помощ. С оглед липсата на фактическа и правна сложност на делото, следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лв - възнаграждение, определено от съда по реда на  чл.78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 37 от ЗПП и чл. 24 от Наредбата.

Предвид разпоредбата на чл.171, ал.5, изр. 2-ро от ЗДвП „Решението на административния съд не подлежи на обжалване“.

 

Водим от горното, на основание чл.172, ал.2 от АПК съдът

 

                                      Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването по жалба на Г.А.Т. с ЕГН ********** *** срещу  Заповед за налагане на ПАМ № 23-1882-000029 от 24.04.2023г., издадена от Началник сектор в Първо РУ Русе към ОДМВР-Русе по чл. 171, т. 2А, б. А от ЗДвП – Прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6месеца.

 

ОСЪЖДА Г.А.Т. с ЕГН ********** ***  да заплати на ОД МВР Русе разноски в размер на 100/ сто/ лв за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                  Съдия: