Решение по дело №13458/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 април 2023 г.
Съдия: Димитър Михайлов Ковачев
Дело: 20201100513458
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РЕШЕНИЕ

N.

гр.София 26.04.2023 г.

 В ИМЕТО НА НАРОДА

Софийски градски съд, Г.О., II-„А“ състав в откритото съдебно заседание на 19.05.2022 г. в състав:

                                                           Председател: Мариана Георгиева

Членове: Виолета Йовчева

Димитър Ковачев                                                                                 

При секретар Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Ковачев в.гр. дело N. 13458/ 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК. Образувано е по въззивни жалби от Прокуратурата на Република България и Л.П.С. срещу Решение № 20221418 от 09.10.2020г., постановено по гр. д. №12775/2019г. по описа на Софийски районен съд, 127 с-в.

Ищецът Л.С. обжалва решението в частта му за отхвърляне на предявените от нея срещу ПРБ искове за неимуществени и имуществени вреди над размерите от 6000,00 лева за неимуществените и 2400,00 лева за имуществените вреди от повдигане и поддържане на обвинение за извършено престъпление, по което е била оправдана с влязла в сила присъда.

Излага аргументи за неправилна преценка от СРС по чл. 52 ЗЗД. Не били оценени в достатъчна степен тежестта на повдигнатото обвинение. Неглижирани били нейните личностни качества и обществено положение, накърнени с повдигането на обвинение. Преграден бил пътят за нейната професионална реализация. Обезщетението не съответствало на личните и болка и страдания, които били установени по делото. Неправилно не бил уважен в цялост искът за имуществени вреди-заплатени адвокатски хонорари по наказателното производство. Изводите за негова прекомерност били обида за адвокати със стаж като този на представителите на ищцата по наказателното дело.  То било с голяма фактическа сложност. Определенията от СРС размер не отговарял на извършените по наказателното дело процесуални действия по защита на ищцата.

Иска отмяна на решението в обжалваните от нея части и цялостно уважаване на исковете.

Прокуратурата на Република България обжалва решението по иска по чл. 2, ал. 1 т. 3 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди в частта за уважаване на иска за неимуществени вреди до размер от 6000,00 лева, като го счита за завишен. Изложени са аргументи за разумна продължителност на наказателния процес в двете му фази от 3 г. и 6 месеца, нисък интензитет на действията спрямо ищцата. Изтъква, че не е протестирала оправдателната присъда на първата инстанция по наказателното дело, че мерките на процесуална принуда са най-леките (подписка), че няма доказване на влошено психично състояние на ищца, което да е следствие от наказателното производство, нито за влошени отношения на работното място или в семейството на ищцата, нито за уронване на престижа и доброто ѝ име. Иска отхвърляне на иска изцяло или намаляване на размера.

Страните не са депозирали отговори на жалбите.

При проверка по чл. 269 ГПК СГС намира решението за валидно и допустимо в обжалваните части. По отношение на правилността му проверката на СГС е ограничена до оплакванията в жалбите и императивните материални норми.

След преценка на оплакванията в жалбите, твърденията и възраженията на страните с оглед събраните по делото доказателства СГС намира и двете жалби по срещу решението по иска за неимуществени вреди за неоснователни.

Оплакванията на ищцата, че не била оценена тежестта на обвинението и взетата МНО са неоснователни. Тежестта на повдигнатото обвинение е един от критериите при определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди и в случая е взета предвид, както и взетата спрямо ищцата МНО, която е най-леката възможна. Не е установено по делото ищцата да има особено обществено положение - тя не заема публична длъжност, няма данни да е публично известна в обществото, обвинението не е разгласявано публично. Установява се от приложените медицински документи, че ищцата е страдала от сериозни заболявания и е претърпяла и хирургични намеси, които не е доказано да са в причинна връзка с обвинението, но които са напълно от естество също да допринесат за промени в психологичното състояние на ищцата, (ограничаване на социални контакти, затвореност, и прочие-за които говорят свидетелите), а това има отношение към обема на вредите, подлежащи на обезщетяване макар да не изключва отговорността на ответника (Р. по дело 85/2012г. на ВКС, IV Г.О.). Няма данни за влошаване на отношенията в семейството ѝ- тя е разведена преди привличането като обвиняем (показанията на св. Д.-бившият ѝ съпруг), а от показанията на нейната дъщеря извод за влошаване на семейните отношения между двете не следва. Не следва да се приеме, че професионалната и дейност е прекратена поради обвинението. Тя е упражнявала икономическа активност в сферата на строителството чрез търговско дружество и няма как евентуално налагане на наказание да се отрази по твърдения начин на ищцата, доколкото не би се отразило на възможността да продължи да действа дружеството, в което е притежавала собственост. Следва да се вземе предвид и че до въззивно наказателно производство се стигнало поради жалба от частен обвинител, а не поради протест на прокурора.

С оглед на горното и като взе предвид и отчетените от СРС обстоятелства СГС намира жалбата на ищцата по иска за неимуществени вреди за неоснователна.

Неоснователна е и жалбата на прокуратурата. Всички изложени в нея обстоятелства са взети предвид от СРС. Определеното обезщетение въпреки преждеизложеното по жалбата на ищеца не следва да се намалява с оглед и на икономическата конюктура в страната към приключване на наказателното преследване (растящи доходи на населението според статистиката на НСИ-публично достъпна на интернет страницата му), а и като се вземе предвид чистото съдебно минало на ищцата преди обвинението, немалкия брой проведени заседания по делата пред СРС и СГС, на които се е явявала.

По отношение жалбата на ищцата по иска за имуществени вреди:

 Жалбата е обоснована с оплаквания за фактическа и правна сложност на наказателното дело и с доводи, касаещи участието на двама адвокати като защитници и техния професионален опит спрямо който страната намира, че не следва да се прилагат минималните размери по Наредба 1/2004г.

Критериите по които се определя размерът на адвокатското възнаграждение за наказателния процес при възражение за прекомерност са установени с ТР 1/2017г на ОСГК на ВКС- вида и тежестта на обвинението, интензитета на приложената процесуална принуда и очакваните усилия и труд, които адвокатът предстои да положи при осъществяването на защитата.

СГС с оглед на представените с исковата молба два договора за правна защита и съдействие (за адв. С.от 09.06.2015г., а за адв. Б. от 02.07.2015г.) намира, че адвокат С.е ангажиран само за досъдебна фаза, като неговото участие се изчерпва с явяването му заедно с ищцата при привличането ѝ и разпита като обвиняем и предявяване на разследването. Ищцата на този етап не е давала никакви показания, а адвокат С.е направил само искания за преписи. В съдебната фаза на процеса защитата е осъществена от адвокат Б.. При тези данни СГС споделя изводите на СРС, че за досъдебна фаза на наказателния процес следва да се определи минималното възнаграждение по Наредба 1/2004г. към съответния момент на подписване на договора за правна помощ с адвокат С., което съгласно чл. 12 връзка с чл. 13, ал. 1, т. 3 от Наредба 1/2004г. (ред. ДВ. 28/2014г-действаща към датата на договор с адв. С.) е било в размер на 800,00 лева. извършените от адвокат С.действия не съответства на размер на платения му хонорар от 2500,00 лева. Още повече, че в случая от показанията на св. Д. се установява, че адвокат С.е бил корпоративен адвокат-било е ясно следователно ( и впоследствие е осъществено), че ще е необходимо ангажиране на адвокат специалист по наказателно право-тоест било е ясно, че обема на работата на адвокат С.няма да е значим.

Доколкото наказателното производство е преминало в съдебна фаза с внасяне на обвинителния акт в съда на 17.06.2015г., а договора с адвокат Б. е от 02.07.2015г. СГС намира, че той е ангажиран за съдебната фаза на процеса (макар в договора да е посочен номер на досъдебното производство).

Платеното на адвокат Б. възнаграждение от 2000,00 е следователно за съдебна фаза на процеса.  Правилно  е приел СРС, че за въззивното производство пред СГС хонорара следва да е също по минимума на Наредба 1/2004г., който е бил 800,00 лева. Въззивното наказателно дело е протекло в едно съдебно заседание без събиране на доказателства по искане на страните, което не обуславя нито правна, нито фактическа сложност.

Неправилно обаче СРС е определил че за първата инстанция в наказателния процес се следва минималното възнаграждение. В първа инстанция са проведени множество съдебни заседания, като само едно от отлаганията на делото е по причина (и то обективна-ангажиране адвокат Б. по друго наказателно дело) у ищцата. Разпитани са множество свидетели, правени са искания за отвод, имало е частни въззивни производства. Това налага извод, че фактическата сложност на делото в първата инстанция е по-висока. СГС намира, че справедливия размер е 1200,00 лева за първата инстанция. Общо дължимото а съдебната фаза и платено на адвокат Б. възнаграждение от 2000,00 лева е следвало да се присъди изцяло. Горното налага извод, че искът за имуществени вреди под формата на заплатени в наказателния процес в двете му фази адвокатски възнаграждения е основателен до размер на 2800,00 лева, от които СРС е присъдил 2400,00 лева. ще следва да се присъдят още 400,00 лева.

Оплакванията на ищцата свързани с продължителността на адвокатския стаж на нейните защитници са ирелевантни. Продължителността на професионалния стаж на даден адвокат не е между изброените в цитираното по-горе ТР на ВКС критерии за определяне дали хонорара е прекомерен или не. 

Предвид на изложеното СГС намира, че следва да се потвърди решението  на СРС в частта по иска за неимуществени вреди и да се отмени в частта по иска за имуществени вреди за разликата над уважение размер от 2400,00 лева до размер от 2800,00 лева и да се присъдят допълнително 400,00 лева за имуществени вреди.

По разноските:

При този изход на делото ПРБ дължи разноски на ищцата за въззивното дело съобразно уважената част от жалбата. При уважени 2 % от жалбата (при обжалван интерес от 18100,00 лева) ищцата има право на 12,00 лева от платения адвокатски хонорар за въззивното дело (600,00) и на платената държавна такса от 5,91 лева.

За първа инстанция следва да се присъдят още 17,25 лева за адвокат.

Водим от горното СГС

 

РЕШИ   :

 

ОТМЕНЯ Решение № 20221418 от 09.10.2020г., постановено по гр. д. №12775/2019г. по описа на Софийски районен съд, 127 с-в  в частта, с която е отхвърлен за разликата над сумата от 2400,00 лева до размер на сумата от 2800,00 лева (или за сумата от 400,00) лева предявеният от Л.П.С. с ЕГН ********** срещу Прокуратурата на Република България иск по чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ за обезщетяване на имуществени вреди от повдигане и поддържане на незаконно обвинение по което е оправдана с влязла в сила присъда по НОХД 10102/2015г. на СРС КАТО ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България, гр. София, бул. „Витоша“2 ДА ЗАПЛАТИ НА Л.П.С. с ЕГН ********** още 400,00 лева – обезщетение за имуществени вреди .

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалите обжалвани от страните части.

Осъжда ПРБ да заплати на Л.П.С. разноски за въззивното дело за адвокат и държавна такса в размер общо на 17,91 лева, както и още 17,25 лева за разноски за адвокат в първата инстанция.

Въззивното решение по иска за имуществени вреди е окончателно и не подлежи на обжалване, а по иска за неимуществени вреди подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

Председател:                                  Членове: 1.                                      2.