Решение по дело №5986/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260734
Дата: 18 декември 2020 г. (в сила от 6 януари 2021 г.)
Съдия: Светослав Николаев Узунов
Дело: 20205330205986
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

   № 260734

гр. Пловдив, 18.12.2020 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 19.10.2020 г. в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВ УЗУНОВ

 

          при участието на секретаря Марина Малинова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5986/2020 г. по описа на ПРС, X наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Обжалвано е Наказателно постановление № 20-0435-000254/10.09.2020г., издадено от 2 РУ при ОДМВР- ПЛОВДИВ, с което на  Н.А.П. е наложена глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

          В жалбата и в съдебно заседание се излагат конкретни  съображения за незаконосъобразност на наказателното постановление и се моли за неговата отмяна.

          Въззиваемата страна взема становище по основателността на жалбата, като оспорва същата. Сочи, че издаденото наказателно постановление е законосъобразно. Моли да бъде оставена жалбата без уважение като неоснователна и да се потвърди обжалваното наказателно постановление. Прави възражение за прекомерност.

          Съдът, като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество. 

          Съдът, като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите, изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното наказателно постановление намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

          Наказателно постановление № 20-0435-000254/10.09.2020г. е издадено от Началник сектор към ОДМВР Пловдив, 02 РУ Пловдив за това, че на 22.08.2020г. около 11,45 ч. в гр. Пловдив, на бул. „Пещерско шосе“ № 156, Н.А.П., като водач на лек автомобил „Опел Кадет“ с рег. № ****, като управлява лек автомобил „Опел Кадет“ с рег. № ****, собственост на А.Н. П., извършва следното нарушение: преминава на забранен сигнал на светофар (червен), движейки се по бул. „Пещерско шосе“ в посока околовръстен път. На основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП е била наложена на жалбоподателя глоба в размер на 100 лв. на основание чл. 183, ал. 5, т. 1 от ЗДвП.

          Наказателното постановление било издадено въз основа на АУАН Бл. № 819661/ 22.08.2020г., издаден от Л.С.Г., мл. експерт при 2 РУ-гр. Пловдив, съгласно който било констатирано, че на 22.08.2020г. около 11,45 ч. в гр. Пловдив, на бул. „Пещерско шосе“ № 156, Н.А.П., като водач на лек автомобил „Опел Кадет“ с рег. № **** управлява лек автомобил „Опел Кадет“ с рег. № ****, собственост на А.Н. П., като извършва следното нарушение: преминава на забранен сигнал на светофар (червен), движейки се по бул. „Пещерско шосе“ в посока околовръстен път, с което виновно е нарушил чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

          В показанията си, св. Г. посочва, че нещата са се случили така, както са описани в акта. Заявява, че на мястото на твърдяното нарушение светофарната уредба е синхронизирана, като патрулният автомобил е бил разположен на 15-20 метра и е имал пряка видимост към светофарната уредба. Сочи, че е виждал това, което е за колите, които се движат в обратна посока, като зелена светлина светва за тези коли, които се движат в посока изток по бул. „Искърско шосе“ и посока запад едновременно. В тази насока посочва, че е установил нарушението, когато е светнала червена светлина за автомобилите, които влизат в гр. Пловдив и автомобилът, който е навлязъл в кръстовището, съответно е минал на червено. На директен въпрос на съда към свидетеля кой е бил моментът, в който е видял автомобила, свидетелят сочи, че моментът е бил, когато автомобилът е бил вътре в средата на кръстовището.

          От своя страна, в показанията си, св. П. сочи, че във въпросния ден (в събота в края на м. август, което съвпада с датата на нарушението – 22.08.2020г.), движението е било много натоварено и пред нея и мъжът ѝ е имало много коли и автобус, като са се забавили доста време в кръстовището. Посочва, че на кръстовището са видели, че навлизат на зелена светлина и е напълно възможно, докато са чакали в кръстовището, да е светнал светофарът в жълто.  Сочи, че на платното е имало обозначена стоп-линия и ако не били преминали, е трябвало да блокират движението, защото зад тях е имало още автомобили.

          Поначало, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното. Съдът намира, че в случая презумптивната сила на АУАН-а е оборена с оглед на събраните доказателства.

          Свидетелката П. изрично заявява, че с жалбоподателя са преминали през кръстовището на зелен светофар. Съдът съобрази, че св. П. е съпруга на жалбоподателя, поради което и за нея съществува известна степен на заинтересованост от изхода на делото, от което следва и че е налице предубеденост на свидетеля. Съдът намира обаче, че показанията на свидетелката са последователни и убедителни, като те не се опровергават от показанията на актосъставителя, а напротив – същите се допълват. От своя страна св. Г. изрично заявява, че е видял автомобила в момент, в който същият е бил вътре в средата на кръстовището. Свидетелят не посочва да е възприел автомобила нито преди, нито по време на навлизането на МПС-то в кръстовището, а едва в един по-късен момент. С оглед на това, остава недоказано обвинението за преминаване на жалбоподателя през кръстовището на забранителен сигнал на светофар в посочените в АУАН и НП място, дата и час, тъй като същото се опровергава от показанията на св. П., а и не се доказва от показанията на актосъставителя, който в разпита си не посочва да е установил автомобилът да навлиза в кръстовището на забранителен сигнал (когато светофарът е поставен в средата на кръстовището), респ. да преминава стоп-линията или, ако няма такава, да преминава линията, на която е поставен светофарът, каквото е и задължението на водача на МПС при червен сигнал на светофар на основание чл. 31, ал. 7, т. 1 от ППЗДвП. В тази насока релевантни за наличие на посоченото в обжалваното НП административно нарушение по чл. 6, т. 1 от ЗДвП са именно визираните в чл. 31, ал. 7, т. 1 от ППЗДвП факти, при които би била налице обществена опасност на деянието и би била налице необходимост от налагане на административно-наказателна репресия. Никой от тези факти обаче не беше доказан в настоящото производство.

          Така, с оглед на гореизложеното, настоящият състав счита, че съобразявайки всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, се установява, че жалбоподателят е навлязъл в кръстовището на зелен светофар, бил е принуден да остане в средата на кръстовището, поради наличието на МПС-та, неосвободили кръстовището. В този момент, докато жалбоподателят се намирал в средата на кръстовището, светофарната уредба е светнала в червено, и автомобилът е бил видян от актосъставителя, който го спрял и издал АУАН-а, въз основа на който било издадено обжалваното наказателно постановление.  

          Въз основа горното, настоящият състав намира, че жалбоподателят не е извършил вмененото му административно нарушение. За пълнота следва да се посочи, че въз основа на така възприетата фактическа обстановка, действията на дееца са обществено укорими и по същество представляват друго по вид административно нарушение, а именно – такова по чл. 50а от ЗДвП, тъй като същият не се е съобразил със задължението си да не навлиза в кръстовище при разрешаващ сигнал на светофара, ако обстановката в кръстовището ще принуди водача да спре в кръстовището (респ. да възпрепятства напречното движение). Доколкото обаче такова не му е било вменено в административно-наказателното производство, а и от обективна страна в обжалваното НП не са посочени тези факти, то и за съда няма правна възможност да наложи наказание за посоченото нарушение, тъй като в такъв случай би се стигнало до недопустимо изменение на обвинението в такова, по което жалбоподателят не се е защитавал нито по фактите, нито по правото.

          С оглед на изложеното, обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

         

          По разноските:

          При този изход на спора на основание чл. 63, ал.3 ЗАНН жалбоподателят има право на разноски в производство. Съгласно представения договор за правна защита и съдействие от 17.09.2020г., процесуалният представител на жалбоподателя е предоставил безплатна правна помощ на основание чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата, поради което и именно на адвоката следва да бъде заплатени разноските за адвокатско възнаграждение в производството. Съдът, като съобрази фактическата и правна сложност на делото и обжалвания материален интерес, намира, че следва да се определи на основание чл. 38, ал. 2 вр. чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата вр. чл. 18, ал. 2 вр. чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения минимално предвиденото възнаграждение за процесуално представителство в размер на 300 лв.

          Съгласно т.6  от ДР на АПК "Поемане на разноски“ от административен орган" означава  поемане на разноските от юридическото лице, в структурата на което е административният орган. В случая юридическото лице, в структурата на което е административният орган, се явява ОДМВР-Пловдив, поради което и разноските следва да се възложат именно върху нея.  

          Мотивиран от горното Пловдивският районен съд, X н. с.,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0435-000254/10.09.2020г. е издадено от Началник сектор към ОДМВР Пловдив, 02 РУ Пловдив, с което на  Н.А.П. е наложена глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОДМВР-Пловдив да заплати на адвокат Й.Н.П., с ЕГН: **********, сумата от 300 лв., представляваща адвокатско възнаграждение, присъдено по реда на чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата, за представителство пред РС-Пловдив.

          Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                         

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:   /п./

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.М.