Решение по дело №121/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 октомври 2021 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20217090700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

134

Габрово, 27.10.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на двадесет и девети септември, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :    ГАЛИН  КОСЕВ

                                                                      ЧЛЕНОВЕ:    ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                              ДАНИЕЛА  ГИШИНА

                                                                                               

при секретаря Радина Церовска и с участието на прокурор Александров от  Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 121 от 2021 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е въз основа на касационна жалба вх. № СДА-01-1363 от 28.07.2021 г., подадена от Х.Ю.К. ***, ЕГН: **********, против съдебно Решение № 80 от 17.06.2021 г., постановено по н.а.х.д. № 227 от 2021 г. по описа на Районен съд Габрово /РСГ/, с искане за неговата отмяна, както и за отмяна на потвърденото с него НП № 539822-0337196 от 5.10.2020 г. на директора на ТД на НАП – Велико Търново, с което на касатора е наложена глоба в размер на по 2200 лв. на основание чл. 104, ал. 1 от ЗЗО, наложени за шест отделни нарушения, всяко санкционирано по отделно с такава санкция.

Нарушенията, за които е издадено процесното НП, се изразяват в следното:

На 24.07.2020 г. е извършена проверка от контролните органи, при която е установено, че касаторът К., в качеството си на работодател и представляващ „***“ ЕООД, не е внасял задължителни здравни осигуровки за периода от януари, 2020 г. до юни, 2020 г., включително, като всеки месечен период е отчетен като отделно нарушение. За всяко такова е посочена дължимата сума, която е от 101.60 лв. до 310.23 лв., както и краен срок за изпълнение на задължението. За последния период крайният срок е 27.07.2020 г. АУАН е съставен на  8.09.2020 г., т.е. след изтичането на последния от тези срокове. Към датата на издаване на НП – 5.10.2020 г., е отчетено, че сумите за така посочените шест периода не са били внесени.

В законния срок привлеченото към административно-наказателна отговорност лице подава жалба до районния съд, с която моли за отмяна на процесното НП.

За да потвърди процесното НП в съответно посочените му части, РСГ е счел, че нарушенията са установени по несъмнен начин от обективна и субективна страна, а наложените за тях санкции са законосъобразно определени. Съдът е обсъдил причината, поради която намира за неприложима нормата на чл. 28а от ЗАНН. Не са налице данни, от които да е видно на какви причини се дължи неизпълнението. Касае се не до едно нарушение, а до шест последователно извършени такива. ГРС е счел, че броят на наетите от дружеството лица не е от значение, както не е от значение и размерът на задълженията. Обсъден е и размерът на санкцията, който е близък до законовия минимум.

В законния срок касаторът е оспорил първоинстанционния съдебен акт в посочената негова част, без да излага конкретни съображения.

Жалбата е депозирана в законния 14-дневен срок, подадена е от заинтересовано лице против подлежащ на касационна проверка съдебен акт, поради което се явява редовна и допустима и следва да бъде разгледана по същество с оглед нейната основателност. Касаторът не излага конкретни оплаквания.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответната страна се представлява от юрисконсулт Цанкова, която оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за неоснователна.

АУАН, въз основа на който е издадено процесното НП, е редовно издаден от компетентен орган и в предвидената от закона форма. В него нарушенията са описани така, както това е сторено в последствие в оспореното пред съда НП.

Процесното НП е издадено също от компетентен орган, в рамките на предоставената му от закона компетентност.

По делото е установена по несъмнен начин описаната в АУАН и НП фактология. Не е спорно, че санкционираното лице е представлява дружество „*** К. *** с ЕИК: ***. Този факт се потвърждава и от служебно направената от АСГ справка в ТР по име и БУЛСТАТ на дружеството. От приложените справки и Протокол е видно, че нарушението е било налице както към съставянето на АУАН на 8.09.2020 г., така и към датата на издаване на НП на 5.10.2020 г., като дружеството има и други задължения, освен процесните.

Като нарушена е посочена нормата на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „в“ от ЗЗО, според която здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва: за лицата по чл. 4, ал. 1 и 10 от Кодекса за социално осигуряване - доходът, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване; вноската се внася от работодателя или ведомството в сроковете по чл. 7 от Кодекса за социално осигуряване. Съгласно чл. 7, ал. 1 от КСО осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 1 се внасят от осигурителите до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът. Нарушенията са правилно квалифицирани.

Според санкционната разпоредба на чл. 104, ал. 1 от ЗЗО длъжностно лице на работодател или работодател, който не заплаща вноските за осигуряване на лица, за които е длъжен да плати, се наказва с глоба в размер от 2000 до 4000 лв. за физическите лица или имуществена санкция за едноличните търговци и юридическите лица в размер от 4000 да 8000 лв. В случая за всяко деяние е определена глоба в размер от 2200.00 лв., близо до минималния размер, като първоинстанционният съд се е мотивирал по каква причина намира така направената индивидуализация за законосъобразна и настоящата съдебна инстанция споделя тези мотиви изцяло. Налице са и изложени от ГРС съображения за неприложимост на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, които също се споделят от АСГ.

Въз основа на изложеното по-горе и като споделя изцяло изложените в първоинстанционния съдебен акт мотиви, АСГ не намира касационната жалбата за основателна, не се установяват нито съществени процесуални нарушения в хода на първоинстанционното производство, нито нарушения на материалния закон, поради което решението на РС следва да се остави в сила.

 

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал.2, предл. първо, от АПК, във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА съдебно решение № 80 от 17.06.2021 г., постановено по н.а.х.д. № 227 от 2021 г. по описа на Районен съд Габрово, с което е потвърдено Наказателно постановление № 539822-0337196 от 5.10.2020 г., издадено от Директор ТД на НАП – Велико Търново, с което на касатора Х.Ю.К. ***, ЕГН: **********, на основание чл. 104, ал. 1 от ЗЗО са наложени шест санкции, всяка от по 2200.00 /две хиляди и двеста/ лв., за шест нарушения на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „в“ от същия закон, като мотивирано и законосъобразно законосъобразно.

           

Решението е окончателно. 

           

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

 

                                                                                                             2.