Определение по дело №4479/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4832
Дата: 3 декември 2019 г. (в сила от 3 декември 2019 г.)
Съдия: Петя Георгиева Крънчева
Дело: 20191100604479
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателна колегия, І-ви въззивен състав, в разпоредителното заседание на трети декември през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПЕТЯ КРЪНЧЕВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ НИКОЛОВ

                                                                                МАРИЯ ИЛИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Крънчева ВНАХД № 4479 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по реда на чл.313 и сл. НПК.

Образувано е по повод постъпил протест от прокурор при СРП, срещу  решение на СРС, НО, 12 състав, постановено на 31.10.2018 г. по НАХД № 8217/2018 г. по описа на СРС, НО, 12 състав, с което обвиняемият М.П.Й. е признат за невиновен в това, че на 10.05.2018 г., около 08,30 часа, в гр.София, кв. „Димитър Миленков“, на улица без име, в района на № 183, с посока на движение от № 190 към № 180, управлявал моторно превозно средство – мотопед марка „GIO Rizzato с рама № 33997, което не е регистрирано по надлежния ред, регламентиран в Закона за движение по пътищата – чл.140, ал.1: „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места“, и издадената на основание ал.2 на същия член Наредба № 1 – 45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, издадена от министъра на вътрешните работи /чл.4 (1): “Собственикът е длъжен да представи лично превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията/, поради което и на основание чл.304, вр. чл.378, ал.4, т.2 НПК, вр. чл.9, ал.2 от НК, обв. Й. е оправдан по обвинението по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

 

С така подадения протест се отправя искане за отмяна на атакуваното първоинстанционно решение, като се моли на основание чл.334, т.2 НПК, същото да бъде отменено като незаконосъобразно и неправилно, и да бъде признат обв. Й. за виновен в извършване на престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК. Излагат се съображения по същество.

 

ВЪЗЗИВНИЯТ СЪД, след като се запозна с материалите по делото, намира за установено следното:

Видно от находящото се на л.28 от съдебното производство пълномощно, обв. Й. е упълномощил като свой защитник адвокат М.М.– от САК, която е участвала именно като защитник на конкретното обвиняемо лице в процеса пред първоинстанционния съд. Препис от протеста, обаче е изпратен на адв. Г., която в предходен момент на воденото производство, е била назначена за служебен защитник на обв. Й. и след упълномощаването на адв. М., е била освободена от участие по делото. Въпреки че адв.Г.при опит да й бъде връчена призовка с препис от протеста е заявила, че не е вече служебен защитник на обвиняемия, препис от същия не е връчван на упълномощения му защитникМ.М.– от САК. Доколкото защитникът на обвиняемия, дори и в производство по чл.78а НК, е самостоятелна страна в процеса, то в конкретния случай неговите права са съществено ограничени, тъй като нито протеста, нито допълнението към него, са връчени на адв. М..

Настоящият съдебен състав, след като се запозна с материалите по делото, установи, че по този начин първоинстанционният съд е допуснал съществено, отстранимо процесуално нарушение, изразяващо се в ограничаване процесуалните права на упълномощения защитник на обвиняемия, който като самостоятелна и различна от обвиняемия страна в процеса, има право да получи копие от депозирания срещу първоинстнационния акт протест и от допълнението към него, за да узнае тяхното съдържание и да вземе отношение по така подаденият сезиращ въззивната инстанция документ, съгласно разпоредбата на чл.321, респ. чл.322 от НПК. Обстоятелството, че СРС е изпратил копие от протеста на служебния защитник на обв. Й. – адв. Г., която изрично е заявила, че вече не го представлява, както и на самия обвиняем, не освобождава съда от задължение да уведоми за постъпилия протест и за допълнението към него и упълномощения защитник на обвиняемото лице. Това обстоятелство и не означава, че е изпълнена процедурата по чл.321 от НПК – съобщаване на всички заинтересовани страни с изпращането им на препис от протеста и от допълнението към него, доколкото страните в настоящия процес са: Държавното обвинение, обвиняемият и неговия упълномощен защитник, последния от които не е бил надлежно запознат с така постъпилия протест и с допълнението към него. Видно от материалите по делото, в нито един момент не е правен опит да бъде връчен препис от протеста или от допълнението към него на упълномощения защитник на обвиняемия Й. – адв. М.– от САК, като по този начин първостепенният съд не е изпълнил задълженията си по администриране на делото, съобразно разпоредбата на чл. 321 НПК.

Процедурата по чл. 321 от НПК не се изчерпва с изпращане на копие от протеста и допълнението към него на обвиняемия, напротив контролираният съд е следвало да направи всички усилия, за да връчи надлежно съдебните книжа на неговия защитник по предвидения за това процесуален ред, подробно регламентиран в чл.180 НПК.   

На следващ ред, първоинстанционния съд е допуснал и друго отстранимо съществено процесуално нарушение, като не е връчил копие от мотивите, изготвени към постановеното от него решение, на упълномощения защитник на обв. Й. – адв. М.– от САК. Като не е сторила това, контролираната инстанция е лишила защитникът на обвиняемия от правото му да  се запознае с мотивите към решението и да организира процесуалното си поведение пред въззивната инстанция. 

С оглед на изложеното въззивният съд намира, че производството по настоящото въззивно дело следва да бъде прекратено, а делото – върнато на СРС за надлежно администриране на подаденият протест от прокурор при СРП и на допълнението към него, срещу постановеното първоинстанционно решение, както и на мотивите към това решение, съгласно изискванията на НПК.

 

По изложените съображения Софийски Градски Съд, І-ви въззивен състав

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРЕКРАТЯВА СЪДЕБНОТО ПРОИЗВОДСТВО по ВНАХД4479/19 г. по описа на СГС, НО, І-ви въззивен състав.

 

ВРЪЩА делото на Софийския Районен Съд за надлежно законосъответно администриране на подадения протест от СРП и на допълнението към него, срещу решение на СРС, НК, 12 състав – съгласно изискването на чл.321 НПК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ:   1/                      2/