Решение по дело №107/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20197190700107
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 71

 

Гр. Разград,  07 октомври 2019г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на двадесет и четвърти септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

                                       ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА         

                                                                      МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря РАЛИЦА ВЪЛЧЕВА  и в присъствието на прокурора СЕЗГИН ОСМАНОВ  разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА  дело №107 по описа за 2019 г.  и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във вр.чл.63 от ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба против Решение № 263/03.07.2019 г., постановено по анд № 63/2019 г.  по описа на Разградския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 17-1075-001259/19.10.2017 г., на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Разград, с което М. М. К. от гр.Р. на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП за нарушение на чл.25, ал.1 от същия закон е наложена глоба в размер на 200 лв.

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си и по същество, чрез своя процесуален представител, твърди, че това решение е необосновано и неправилно, поради което моли съда да го отмени, както и потвърденото с него НП.

          За ответника по касационната жалба не се явява процесуален представител и не ангажира съда със становище по нея.

          Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд като правилно и обосновано.

          Съдът, след като прецени направените оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

          Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от надлежна страна против решение, което подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е неоснователна по следните фактически и правни изводи:

В хода на съдебното производство са събрани достатъчно доказателства, които да установяват всички съставомерни факти и обстоятелства. Те са правилно преценени от районния съд и възприетата от него фактическа обстановка се явява безспорно установена.

Данните по делото сочат, че на 13.10.2017г. в гр. Разград, по ул. „Странджа“ М. К. е управлявал лек автомобил „Опел Корса“ с рег. № ********, като на кръстовището с ул. „Янтра“ предприема маневра завиване на дясно, при която навлиза в лентата за насрещно движение и се блъска в спрелия на знак „Б-1“, товарен автомобил „Рено“ с рег. № ********, управляван от свидетеля Ж. Ж. При тези обстоятелства  срещу него е съставен АУАН бл. №640043/13.10.2017г., в който е посочено, че в нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП той е предприел описаната маневра без да се убеди, че няма да създаде опасност за другите участници в движението, не се съобразява с тях и причинява ПТП.  Посочено е също така, че видимо водачът не отговаря на медицинските и психологически изисквания. Отразените в акта констатации са изцяло възприети от наказващия орган и с процесното НП на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е  наложено административно наказание „глоба“ в размер от 200 лв.  С решението си Разградският районен съд е потвърдил НП като законосъобразно. Изложените от него мотиви напълно се споделят от настоящата инстанция.

При съставяне на АУАН и постановяване на НП са спазени процесуалните правила и норми. Тези актове са издадени от оправомощен орган, в кръга на неговата материална и териториална компетентност, при спазване на предвидените за това срокове. В тях ясно, точно и конкретно от фактическа и правна страна са посочени предпоставките и основанията и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират административните нарушения, вменени във вина на нарушителя, поради което по своята форма и съдържание те отговарят на изискванията на  ЗАНН. Наказаното лице е могло да разбере, в какво се изразява от фактическа страна административното нарушение, за което е обвинено и в пълен обем и достатъчно ефективно да организира своята защита. Правилно са приложени и съответните законови разпоредби, които са нарушени.

При преценка на събраните писмени и гласни доказателства се налага безспорният извод, че с поведението си жалбоподателят от обективна и субективна страна е извършил вмененото нарушение. В тази връзка следва да се отбележи, че съгласно текста на чл.189, ал.2 съставеният АУАН ако е редовен от формална страна се ползва от доказателствена сила до доказване на противното. С оглед на това, за разлика от общите производства по оспорване на НП, в този случай, въз основа на специалния закон, е обърната доказателствената тежест и нарушителят следва да доказва твърденията си, които противоречат на фактите, отразени в АУАН. Жалбоподателят не е ангажирал категорични доказателства, които да опровергават отразените в АУАН констатации. Напротив, те кореспондират на събраните в съдебното производство гласни и писмени доказателства.

Съгласно правилото на чл.25, ал.1 от ЗДвП при предприемане на каквато и да е маневра водачът следва да се убеди, че няма да създаде опасност за другите участници в движението и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение. В случая жалбоподателят не е изпълнил това свое задължение, което е довело и до ПТП. Ето защо съдът приема, че са били налице фактическите и правни основания за да се ангажира отговорността на водача на основание чл.179, ал.2 във вр. с чл.179, ал.1, т.5 от ЗДвП.  Наложеното наказание е в абсолютния размер, предвиден от закона и с оглед забраната на чл.27, ал.4 и ал.5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

Недоказани и неоснователни са твърденията, че конкретното нарушение съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28, б.“а“ от ЗАНН.  Легално определение за „маловажен случай” се съдържа в разпоредбата на чл. 93, т. 9 от НК , според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.  В казуса не са установени такива обстоятелства, които да обуславят значително по-ниска степен на обществена опасност на извършеното нарушение в сравнение с типичните, обичайни случаи. Ето защо съдът приема, че не са налице предпоставките на чл.28, б.“а“ от ЗАНН за да бъде освободен от отговорност нарушителя.

Наред с това в касационната жалба се твърди, че въззивният съд е следвало да се произнесе и по отношение на неправилно отнетото от наказващия орган свидетелство за управление на МПС , тъй като такова наказание не е предвидено в приложената санкционна норма. Това твърдение се  явява неоснователно. Видно от поставената резолюция върху процесния АУАН и приложената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ЗППАМ) № 17-1075-001088/16.10.2017г. СУМПС на жалбоподателя е отнето на основание чл.171, т.1, б.“а“ от ЗДвП.  Тази ЗППАМ съставлява индивидуален административен акт и подлежи на съдебен контрол в отделно самостоятелно производство по реда на АПК. В производството по чл.59 и сл. от ЗАНН не може да се преценява законосъобразността на издадените ЗППАМ.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение е валидно, обосновано и правилно, поради което следва да се остави в сила.

  Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №263/03.07.2019г., постановено по анд № 63/2019 г.  по описа на Разградския районен съд.  

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/  

 

ЧЛЕНОВЕ:   1. /п/

                       2. /п/