Решение по дело №353/2019 на Районен съд - Елин Пелин

Номер на акта: 62
Дата: 18 юни 2020 г. (в сила от 4 юли 2020 г.)
Съдия: Борислав Любомиров Чернев
Дело: 20191820200353
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Елин Пелин,  18.06.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЕЛИНПЕЛИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 1-ви състав, в публичното си заседание на осемнадесети юни   две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОРИСЛАВ ЧЕРНЕВ

 

             при секретаря Любка Костова, като разгледа докладваното от съдията а.н.д. № 353 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 С постановление от 25.11.2019 г. РП-Елин Пелин  е внесла предложение пред РС- Елин Пелин за освобождаване от наказателна отговорност на обв. К.П.А. ***, с ЕГН **********, за това, че на 26.01.2017 г. около 08.00 часа, в землището на общ.Г. М., на километър 146+900 към, „Т"-образно кръстовище, образувано между първокласен път № 6 и общински път № SF02234, водещ от ПП № 6 към село Д. М., по първокласен път № 6 в посока от гр.С. към гр.П.,при управляване на моторно превозно средство - лек автомобил марка „Алфа Ромео 145" с ДК№ СО …….. АН, нарушил правилата за движение по пътищата визирани в Закона за движение по пътищата, а именно:чл.5 ал.1 т.1 „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди";чл. 20 ал.1 от ЗДвПВодачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват."Чл.20 ал.2 от ЗДвП „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението" и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на И. И. Р., с ЕГН ********** от гр.С., изразяваща се в счупване на гръдната кост в областта на тялото, причинила трайно затрудняване движението на снагата за повече от тридесет дни - престъпление по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2, вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК.

 

            Производството е по чл.375 и следващите от НПК.

            След като обсъди събраните по делото доказателства съдът намира следното:

Обвиняемото лице е правоспособен водач на МПС / свидетелство за управление на МПС №*********/.

На 26.01.2017г. около 08.00 часа по първокласен път № 6 в посока от гр.С. към гр.П., при нормална видимост, заледено асфалтово покритие при км. 146+900, към „Т-образно кръстовище" образувано между първокласен път № 6 и общински път № SF02234, водещ от ПП № 6 към с. Д. М. обл.С., със скорост около 60 км./ч. се движел лек л.а „Алфа Ромео 145" с ДК№ СО …. АК управляван от обв. А..  Пътната настилка в този участък била с  повърхностен дребнозърнест гладък асфалт, без нарушение на повърхностното покритие, при прав и равнинен участък. В зоната преди кръстовището, от към страната на гр. София, при посока на движение гр. София-Пирдоп имало разделение на три части, всяка с широчина по 3.00 метра, като в дясната лента налична хоризонтална маркировка „М11" - „Стрелки за предварително указване посоката на движение" и била предназначена за ППС движещи се направо - в посока гр. П. и за движещите се надясно към с. Д. М.. Средната част била защрихована с коси, успоредни линии „М15", а лявата пътна лента била предназначена за ППС движещи се в обратна на посока. Лентите били отделени помежду си посредством единична непрекъсната линия „М1". По ПП № 6 преди кръстовището и след него  имало поставен пътен знак „В26" - „забранено  движението със скорост по-висока от означената" с надпис -„60".

 По същото време по първокласен път № 6 в посока от гр.Пирдоп към гр.София, със скорост около 50 км/час, се движел л.а. „Ситроен ЗХ" с ДК№ С 63 90 XT, управляван от св. Р. Д. Р., до когото на предната дясна седалка пътувала св. И. И. Р..

Приближавайки към зоната на кръстовището обв.К.А. рязко задействал спирачната система, при което управлявания от него л.а. започнал странично приплъзване , при което водачът изгубил контрол над управаното ППС. Автомобилът се завъртял на около 360 градуса и с челната си централна част ударил челната централна част на л.а. „Ситроен ЗХ" с рег.№ С ….XT. В резултат на настъпилото ПТП свидетелката И. Р. получила травматично увреждане изразяващо се в счупване на гръдната кост,  което имало за последица трайно затрудняване движенията на снагата на пострадалата за повече от 30 дни, съставляващо  средна телесна повреда.

 

На досъдебното производство е била  назначена автотехническата експертиза, която като причина за настъпване на процесното ПТП  се сочат субективните действия от страна на водача  А.. Прието е, че в зоната на ПТП  обвиняемият е въздействал рязко върху средствата  за управление на автомобила, с което се е препятствала възможността на А. за непрекъснат контрол  над управлявания от него автомобил.Изготвената на досъдебното производство и АТЕ  сочи, че процесното ПТП е било предотвратимо за водача К.А. в случай, че в зоната на възникване на ПТП не е боравел рязко със средствата за управление на автомобила. От друга страна за водача на л.а. „Ситроен 3 X"  ДК№ С….. XT ПТП е било непредотвратимо / вж.  изготвената  по  ДП  експертиза/.

 

От заключението по СМЕ е видно, че в резултат на настъпилото ПТП на И. И. Р. е причинено счупване на гръдната кост в областта на тялото, като това счупване е имало за последица трайно затрудняване движенията на снагата за повече от 30 дни.

От Протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алокохол или друго упойващо вещество в кръвта № 75/27.01.2017г. на УМБАЛ „Св.Анна" АД се установява , че  към  момента на настъпване на процесното ПТП, в кръвта на обв.К.А. не се установява наличие на етилов алкохол.

С извършеното деяние, квалифицирано  като престъпление по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2, вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК, не са причинени съставомерни имуществени вреди / в тази връзка вж. и  Тълкувателно решение № 2 от 22.12.2016г. на ВКС, по тълкувателно дело №2/2016г./.

 

От обективна страна на 26.01.2017 г., около 08.00 часа, в землището на общ.Г. М., обл. С. при управление на моторно превозно средство обвиняемият е нарушила правилата за движение предвидени в в Закона за движение по пътищата, а именно:чл.5 ал.1 т.1 „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди";чл. 20 ал.1 от ЗДвП „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват"Чл.20 ал.2 от ЗДвП „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението", в следствие на което е причинил по непредпазливост средна телесна повреда на И. И. Р., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на гръдната кост в областта на тялото, довело до ТРАЙНО /за повече от 30 дни/ ЗАТРУДНЕНИЕ ДВИЖЕНИЕТО  НА  СНАГАТА.

От субективна страна деянието е извършено по непредпазливост-деецът не е предвиждал настъпването  на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

Фактическата обстановка е безспорно установена по делото. Осъществени са от обективна и субективна страна  признаците на престъпния състав по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2, вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК.

 За извършеното по непредпазливост престъпно деяние законодателят предвижда  наказание лишаване от свобода до три години или пробация. Обвиняемото лице е неосъждано, както и не е освобождавано от наказателна отговорност по реда на раздел ІV,глава осма от НК. С деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди.

 Изложеното налага извод, че са налице предвидените от закона предпоставки за освобождаване на  обв. А. от наказателна отговорност, като следва да се ангажира административнонаказателната такава за извършеното деяние и се определи наказание “глоба” в съответствие с разпоредбата на чл. 78а, ал. 1 НК.

По отношение размера на наказанието, предвид събраните доказателства съдът намира, че при липсата на отегчаващи административнонаказателната отговорност  на обвиняемото лице  обстоятелства, следва да наложи на К.П.А.  минималния размер на предвидената в закона глоба, а именно 1 000.00 / хиляда /лева.

Обвиняемата следва да бъде осъдена да заплати в полза на държавата направените в хода на досъдебното производство разноски , които са в общ размер на 372.40/триста седемдесет и два лева и 40 стотинки / лева.

Предвид изложеното, съдът

                                                            Р   Е   Ш   И :

ПРИЗНАВА К.П.А., роден на ***г***, , българин, български гражданин, женен, неосъждан, с адрес:***, ЗА , с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 26.01.2017 г. около 08.00 часа, в землището на общ.Г. М., обл. Софийска, на километър 146+900 към, Т-образно кръстовище, образувано между първокласен път № 6 и общински път № SF02234, водещ от ПП № 6 към село Д. М., по първокласен път № 6 в посока от гр.С. към гр.П., при управляване на моторно превозно средство – Л.А марка „Алфа Ромео 145" с ДК№ СО …… АН, нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в Закона за движение по пътищата, а именно:чл.5 ал.1 т.1 „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди";чл. 20 ал.1 от ЗДвПВодачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват."Чл.20 ал.2 от ЗДвП „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението" и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Илиана Иванова Райчева, с ЕГН ********** от гр.София, изразяваща се в счупване на гръдната кост в областта на тялото, ПРИЧИНИЛО ТРАЙНО ЗАТРУДНЯВАНЕ ДВИЖЕНИЕТО НА СНАГАТА ЗА ПОВЕЧЕ ОТ ТРИДЕСЕТ ДНИ - престъпление по чл.343, ал.1, б. "б", пр.2, вр. чл.342, ал.1, пр.3 от НК.

 

ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ К.П.А., с ЕГН **********,   на основание чл.78а от НК.

НАЛАГА  на К.П.А., с ЕГН **********, административно наказание глоба в размер на 1 000.00 /хиляда/ лева в полза на държавата за това, че на 26.01.2017 г. около 08.00 часа, в землището на общ.Г. М., обл. Софийска, на километър 146+900 към, Т-образно кръстовище, образувано между първокласен път № 6 и общински път № SF02234, водещ от ПП № 6 към село Д. М., по първокласен път № 6 в посока от гр.С. към гр.П. при управляване на моторно превозно средство – Л.А марка „Алфа Ромео 145" с ДК№ СО … АН, нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в Закона за движение по пътищата, а именно:чл.5 ал.1 т.1 „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди";чл. 20 ал.1 от ЗДвП „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват."Чл.20 ал.2 от ЗДвП „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението" и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на И. И. Р., с ЕГН ********** от гр.София, изразяваща се в счупване на гръдната кост в областта на тялото, ПРИЧИНИЛО ТРАЙНО ЗАТРУДНЯВАНЕ ДВИЖЕНИЕТО НА СНАГАТА ЗА ПОВЕЧЕ ОТ ТРИДЕСЕТ ДНИ.

 

ОСЪЖДА К.П.А., с ЕГН **********, да заплати в полза на държавата направените в хода на досъдебното  производство разноски за вещи лица в размер на 372.40/триста седемдесет и два лева и 40 стотинки / лева.

 

Решението подлежи на обжалване или протест пред Софийския окръжен съд в 15 - дневен срок, който тече от днес.

 

                                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

.