Решение по дело №1730/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1800
Дата: 14 септември 2018 г. (в сила от 14 септември 2018 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20182120101730
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1800                                                   14.09.2018 г.                                             гр. Бургас

 

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                 ХХХІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На дванадесети септември                                              две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в състав:                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЯН МУТАФЧИЕВ

Секретар: Милена Манолова,

като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев гр. дело № 1730 по описа на БРС за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба от „ДЕЛТА КРЕДИТ“ АДСИЦ против Л.А.П. и е за установяване на дължимост от ответника на ищеца на суми, оспорени по ч. гр. дело № ***/2017 г. по описа на БРС.

В законоустановения срок ответникът не депозира писмен отговор. Съдът обаче е длъжен да зачете възраженията, които са обективирани във възражението против издадената заповед за изпълнение. В него П. твърди, че не е уведомена за прехвърляне на вземането от „***“ АД на дружеството заявител.

В съдебно заседание процесуален представител на ищеца не се явява. Преди заседанието по делото постъпва молба от него, с която моли съда да постанови неприсъствено решение.

В съдебно заседание ответникът не се явява и не се представлява.

Бургаският районен съд, след като се запозна с материалите по делото, намира за установено следното:

Съдът приема, че са предявени в условията на кумулативно обективно съединяване установителни искове с правно основание чл. 422, вр. чл.415, ал.1 от ГПК, вр. чл.79, ал.1 и чл.86, ал.1 от ЗЗД.

Съгласно чл. 238, ал. 1 от ГПК ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска.

Съгласно чл. 239, ал. 1 от ГПК съдът постановява неприсъствено решение, когато на страните са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание, и искът вероятно е основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства.

В случая от доказателствата по делото е видно, че е налице първата предпоставка по чл. 239, ал. 1, т. 1 от ГПК, тъй като ответникът е редовно уведомен за делото и редовно са му връчени книжата, но не е представил в законовия едномесечен срок писмен отговор по чл. 131 от ГПК, не е ангажирал доказателства и негов представител не се е явил в първото по делото съдебно заседание, без да е направил искане за разглеждане на делото в негово отсъствие, като изрично са му указани  последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването му в съдебно заседание.

Наред с това налице е и втората предпоставка на чл. 239, ал. 1, т. 2 от ГПК – вероятна основателност на исковете.  Видно е, че основанието на вземанията на ищеца не е договор за банков кредит, а споразумение от 23.10.2014 г., подписано от ответника, в което изрично се посочва, че дължимата сума, произхожда от договор за потребителски кредит от 11.04.2005 г. с кредитор „***“ АД. Следователно П. знае кое вземане, на какво основание и от кой предишен кредитор е прехвърлено на дружеството, с което договаря. От друга страна, това споразумение няма правната природа на „договор за кредит“, нито на „договор за заем“. Основен аргумент за този извод е съдържанието на споразумението, а именно – не се предвижда възнаградителна лихва в полза на кредитора. На следващо място, не е налице „предоговаряне“ на кредит, а съгласие на кредитор да получи изпълнение на части на вземане за конкретна сума – 1007,81 лева. С уговорката за предсрочна изискуемост (чл.6 от споразумението) длъжникът П. е изгубила преимуществото на срока и последиците са аналогични на изгубването на това преимущество при настъпване на законовите предпоставки, визирани в чл. 71 ЗЗД. В конкретния случай е неприложима т. 18 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ОСГТК на ВКС, защото не се касае за договор за банков кредит – в този смисъл Определение № 41 от 11.01.2016 г. на ВКС по гр. д. № 4606/2015 г., IV г. о. На последно място, по същество не се касае и за „предсрочна изискуемост“, защото падежът на всички вноски по споразумението вече е настъпил – краен срок за погасяване на задължението е 25.11.2015 г. – дата, която предхожда подаването на заявлението за издаване на заповед за изпълнение.

Предвид гореизложеното съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 239, ал. 1 вр. с чл. 238, ал. 1 от ГПК за постановяване на неприсъствено решение срещу ответника за осъждането му да заплати на ищеца сума за главница и лихва, ведно със законната лихва върху главницата от подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение.

По въпроса за разноските:

Присъдените със заповедта за изпълнение разноски за заповедното производство не се включват в предмета на установителния иск по чл. 422 ГПК, а представляват законна последица от уважаването, респективно отхвърлянето на иска, поради което съдът в исковото производство следва да разпредели отговорността за разноските по издаване на заповедта за изпълнение – в този смисъл т.12 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013 г., ОСГТК. На ищцовото дружество се дължат разноски в заповедното производство в размер на 146,14 лева (26,14 лева държавна такса и 120 лева адвокатско възнаграждение). За исковото производство дружеството има право на разноски в размер на 459,65 лева (73,86 лева държавна такса и 385,79 лева адвокатско възнаграждение).

Мотивиран от горното Бургаският районен съд

 

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по делото, че Л.А.П., ЕГН – **********, дължи на „ДЕЛТА КРЕДИТ“ АДСИЦ, ЕИК – *********, следните суми: 1007,81 лева (хиляда и седем лева и осемдесет и една стотинки), представляваща главница по споразумение от 23.10.2014 г., ведно със законната лихва върху тази сума от 08.11.2017 г. до окончателното й изплащане; 299,26 лева (двеста деветдесет и девет лева и двадесет и шест стотинки), представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 26.11.2014 г. до 07.11.2017 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК по ч. гр. дело № ***/2017 г. по описа на БРС.

ОСЪЖДА Л.А.П., ЕГН – **********, да заплати на „ДЕЛТА КРЕДИТ“ АДСИЦ, ЕИК – *********, следните суми: 146,14 лева (сто четиридесет и шест лева и четиринадесет стотинки) разноски по ч. гр. дело № ***/2017 г. по описа на БРС; 459,65 лева (четиристотин петдесет и девет лева и шестдесет и пет стотинки) разноски в настоящото производство.

На основание чл. 239, ал.4 от ГПК настоящото неприсъствено решение не подлежи на обжалване.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: (П)

            Вярно с оригинала!

ММ