Решение по дело №2289/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1879
Дата: 26 ноември 2021 г.
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20217040702289
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 септември 2021 г.

Съдържание на акта

 

  Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   1879                             от 26.11.2021г.                                   град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на четвърти ноември две хиляди двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

 

  Председател:Лилия Александрова

 Членове: 1. Румен Йосифов

                  2. Диана Ганева

 

при секретаря И. Г. и прокурор Дарин Христов като разгледа докладваното от съдия Ганева касационно наказателно административен характер дело номер 2289 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти /НСЦРЛП/, против Решение №345/16.07.2021г. по НАХД №2079/2021 г. по описа на Районен съд-Бургас, с което  е отменено наказателно постановление №НП-179/24.02.2021г., издадено от Председателя на НСЦРЛП, с което на „Фаркол“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Сан Стефано“ №28, представлявано от Т.Б. и Г.Б., е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 4500 лв. (четири хиляди и петстотин лева), на основание чл. 294, във връзка с чл. 291, ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина /ЗЛПХМ/.

Касаторът оспорва решението. Твърди се, че актът за установяване на административното нарушение е съставен, а наказателното постановление е  издадено, от компетентните контролни органи. Не се споделят изводите на РС за нарушение на разпоредбите на чл.42, ал.1,т.3 и на чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, тъй като в АУАН и в НП е налице място на нарушението, а именно: МБАЛ Тутракан гр.Тутракан. В касационната жалба са изложени доводи, че неправилно съдът е приложил разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, поради което моли решението да бъде отменено, а наказателното постановление– потвърдено.

В отговора на касационната жалба ответникът – „Фаркол“ АД, излага становище за неоснователност на касационната жалба, поради което моли решението на РС –Бургас да бъде оставено в сила.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. По делото са постъпили писмени бележки по съществото на спора.

Ответникът по касация, редовно уведомен, се представлява от адв.Събева, която оспорва жалбата. Пледира решението на въззивната инстанция да бъде оставено в сила, както и да бъдат присъдени сторените по делото разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на жалбата.

Като прецени събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, доводите на страните и заключението на прокурора, Административен съд –Бургас, ХV-ти касационен състав, приема следното от фактическа и правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, ХV-ти състав, намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С Решение №345/16.07.2021г., постановено по НАХД № 2079/2021г. по описа на Районен съд-Бургас, е отменено наказателно постановление №НП-179/24.02.2021г., издадено от Председателя на НСЦРЛП, с което на „Фаркол“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Сан Стефано“ №28, представлявано от Т.Б. и Г.Б., е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 4500 лв. (четири хиляди и петстотин лева) за нарушение на чл.4 от Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, във вр. с чл.268, ал.3,т.1, чл.289, ал.1 и чл.291, ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

Дружеството „Фаркол“ АД е санкционирано за това, че с фактура № **********/09.06.2020г. на 09.06.2020г. като търговец на едро е продал 50 броя полиетиленови бутилки от лекарствен продукт с режим на отпускане по лекарско предписание „Aqua ad iniectabilia Braun, Solvent for parenteral use”, 500 ml, pack 10 (polyethylene bottels) на МБАЛ Тутракан, на адрес гр. Тутракан, ул. „Трансмариска“ № 101, без същия да има утвърдена пределна цена от НСЦРЛП. Като дата на нарушението е посочено 09.06.2020г., а като нарушена разпоредбата на чл. 4 от Наредбата. Нарушението е констатирано от контролните органи на базата на изискани ежеседмични справки от търговците на едро на лекарствени продукти, сред които и „Фаркол“ АД.  На 09.09.2020г. е съставен АУАН, въз основа на който Председателят на НСЦРЛП е издал атакуваното НП.

За да постанови оспореното решение, районният съд е приел, че при образуването и провеждането на административнонаказателното производство е допуснато нарушение на разпоредбите на чл.42, т.3 и т.4 от ЗАНН и чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, като липса описание на мястото, където е извършено нарушението. Вторият аргумент за отмяна на наказателното постановление е приложението на чл.28 от ЗАНН, тъй като съгласно екпедиционния протокол са продадени пет броя опаковки от лекарствения продукт по десет броя в опаковката от по 500 мл.

Решението на въззивната инстанция е правилно, като съображенията за това са следните.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл. 84 от ЗАНН, във връзка с чл. 14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитания свидетел, представените писмени доказателства, степента на обществената опасност на нарушението, както и тежестта на наложеното административно наказание.

От анализа на доказателствата по делото касационният състав установява, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от страна на административнонаказващия орган, които да са довели до ограничаване правото на защита. В тази връзка, настоящият съдебен състав не споделя доводите на РС-Бургас за нарушение на разпоредбите на чл.42, т.3 и т.4 от ЗАНН и чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, поради липса описание на мястото, където е извършено нарушението. Както в АУАН, така и в НП, е посочено място на нарушението и това е МБАЛ Тутракан, ЕООД, с адрес в гр.Тутракан, ул.“Трансмариска“ №101, поради което възражението, изложено в касационната жалба, в тази насока е  основателно.

Тази съдебна инстанция обаче изцяло споделя доводите на РС-Бургас, довели до отмяна на наказателното постановление,  с оглед приложението на чл.28 от ЗАНН, като РС, за да приложи чл.28 от ЗАНН, правилно е съобразил  количеството от продадения лекарствен продукт -5 броя опаковки по 10 броя броя в опаковка (съгласно експедиционния протокол), липсата на данни дружеството да е извършило други нарушения, както и липсата на данни да са настъпили някакви вредни последици, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019 г./, съдът препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне.

Неоснователно е и възражението в касационната жалба, че РС-Бургас не е се произнесъл по направеното от органа изрично възражение във връзка с подсъдността. Видно от протокола от съдебно заседание, проведено на 15.06.2021г., съдът е изложил подробно мотиви във връзка с това възражение, като с протоколно определение (л.18 от НАХД №2079/2020г.) е оставил без уважение възражението относно подсъдността.

Предвид горното, настоящата инстанция намира касационната жалба за неоснователна, като всички изложени по-горе съображения водят до извода, че атакуваното в настоящото производство решение на РС - Бургас е валидно, правилно и законосъобразно, поради което и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото и на основание, чл.143 от АПК, във връзка с чл.228 от АПК, в полза на ответника по касация следва да се присъдят направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 500,00 лева, като тази сума е съобразена с Наредбата №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка  с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд Бургас, ХV състав

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №345/16.07.2021г., постановено по НАХД №2079/2021г. по описа на Районен съд –Бургас.

ОСЪЖДА Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти да заплати на Фаркол“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Сан Стефано“ №28, представлявано от Т.Б. и Г.Б., възнаграждение за един адвокат в размер на 500 лв.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

    

 

                                                                                   2.