Решение по дело №1123/2013 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 42
Дата: 12 февруари 2014 г. (в сила от 7 март 2014 г.)
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20131620101123
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 ноември 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 Гр.Лом , 12.02.2014г.

 

В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Ломският районен съд, гражданска колегия, VІІ състав в публично заседА.е на шести февруари през две хиляди и четиринадесета година, в състав:

 

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: Боряна Александрова 

 

при секретаря В.М. като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 1123 по описа за 2013г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен е иск с правно основА.е чл.127, ал.2  СК.

Постъпила е искова молба от Г.Ц.Г. против Л.А., с която се моли да бъде постановено решение за лични отношения по отношение на децата Ц. и А. Георгиеви Ц.ови с бащата както следва:  всяка първа и трета събота от месеца, от 9ч в съботния ден до 18ч. на неделния,  както и един месец през лятото, несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката.

В срока по чл.131, ал.1 ГПК ответницата  е депозирала писмен отговор. Не оспорва факта, че не живеят заедно. Твърди, че никога не е огрА.чавала децата да контактуват с техният баща, нито е пречела или по някакъв начин осуетявала такива контакти. Заявява , че след като ищеца държи да контактува с децата си само по време изрично определено му от съда, тя не възразява, но не му дължи разноски по водене на делото.

В съдебно заседА.е процесуалният представил на ДСП поддържа изразеното в социалния доклад становище.

            Съдът, след преценка на събрА.те по делото доказателства, съобразно чл. 235 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

            От представеното копие от удостоверение за раждане е видно, че родители на двете деца Ц. и А. са стрА.те по делото .

Съгласно изложеното в исковата молба и отговора съдът намира за безспорен и ненуждаещ се от доказване факта, че стрА.те живеят разделено.

Твърденията изнесени в исковата молба, че майката с поведението си не разрешава на ищеца режим на лични контакти с двет деца, е ирелевантно по настоящото дело. От показА.ята на разпитА.те в с.з. свидетелиМоцева и Миланова се установи,че ищеца често е идвал до дома на ответницата, вземал е децата, водел ги е на училище и т.н.

Съдът кредитира всички събрА. свидетелски показА.я - същите непротиворечиво не установяват конфликтната среда, в която се осъществяват срещите между ищеца и малолетните му деца и кореспондират с останалите събрА. в производството доказателства.

            От доклада на ДСП-Лом и от показА.ята на разпитА.те по делото свидетели е видно, че между бащата и децата е налице  емоционална връзка.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Съдът като съобрази събрА.те в производството доказателства намира, че в интерес на децата е запазването на отношения с баща им, следва на последния да бъде определен разширен режим на лични отношения, съобразен с интереса на децата да поддържат близки отношения с баща си, както и предвид обстоятелството, че последният живее в същото населено място, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, начиная от 10 часа на съботния ден до 17 часа в неделя/ с преспиване/, както и 1 месец през лятото,несъвпадащ с годишния отпуск на майката.

Съдът намира също така, че определеният с настоящото съдебно решение режим на лични отношения между децата и баща им защитава в най-пълна степен техния интерес, който е водещ критерий при преценка на доказателствата и при формиране на окончателния извод на съда. Същият режим не само не накърнява, но защитава интересите на двете малолетни деца и насища със смисъл правото им на лични отношения и пряк контакт и с двамата си родители, прокламирано в чл. 9, т. 3 от Конвенцията за правата на детето. Правото на детето да поддържа пряк контакт с родителя, при когото не живее, търпи огрА.чения само ако неговото реализиране би влезнало в противоречие с висшите интереси на детето. Висшите интереси на детето според настоящия съдебен състав включват възможността то за контактува пълноценно и свободно и с двамата си родители, без външни вмешателства, огрА.чения и застрашаваща правилното му психическо и физическо развитие атмосфера, като тези контакти бъдат оргА.зирА. във формат, адекватен на родителския капацитет на бащата и настоящото ниво на развитие на емоционалната връзка между него и децата.

На основА.е чл. 78, ал. 2 от ГПК, ответницата по делото не е дала повод за завеждането на иска, поради което и не дължи такива.

            Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на  бащата  Г.Ц.Г., ЕГН ********** с децата Ц. Г.Ц. ЕГН********** и А. Г. Ц.., ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, начиная от 10 часа на съботния ден до 17 часа в неделя/ с преспиване/, както и 1 месец през лятото,несъвпадащ с годишния отпуск на майката.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред МОС в двуседмичен срок от връчването му на стрА.те.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: