Решение по дело №8857/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1561
Дата: 8 март 2017 г. (в сила от 22 октомври 2018 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20161100108857
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София, 08.03.2017 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав , в публичното съдебно заседание на двадесет и осми февруари през две хиляди и седемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.К. , като разгледа гр.д. №8857 по описа на СГС за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ .

А.А.С. ЕГН ********** от гр.П. иска на основание по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ да се осъди З. „Л.И.“ АД *** да й заплати сумата от 30 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 16.06.2014 г на път 4012 между с.Галата и с.Български извор ; по вина на А.А.П. управлявал л.а.Опел Вектра с рег.№**** ; при което ПТП С. е получила счупване на лява ключица с разместване на фрагментите ; както и многобройни и дълбоки белези по гърба , кръста , седалището и лявата ръка ; ведно със законната лихва от 16.06.2014 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

Ищцата твърди , че от ПТП е получила посочените увреждания ; както и значителни болки и страдания и сериозен психически стрес .

Ответникът оспорва иска по основание и размер . Твърди , че не е легитимиран застраховател по „ГО“ , тъй като виновният водач не е управлявал МПС със знанието на собствениците на автомобила . Твърди , че не е доказано счупването на ключицата да е следствие от процесното ПТП вкл.че е налице самоувреждане . Ответникът отрича , че са настъпили болки и страдания за ищцата ; както и че наличието на белези у ищцата обосновава присъждане на обезщетение за имуществени вреди . Прави възражения за съпричиняване от страна на ищцата , тъй като същата е знаела , че виновният водач е неправоспособен ; както и че е допринесла за вредите , защото не е ползвала обезопасителен колан . Ответникът счита , че претендираното обезщетение е завишено по размер .

Третото лице помагач на ответника А.А.П. ЕГН ********** *** не взема становище по иска.

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Не се спори между страните , че с влязло в сила решение по чл.78а НК - решение  от 17.11.2014 г по н.а.х.д.№358/14 г на Тетевенския районен съд , виновният водач А.А.П. е признат за виновен за това , че на 06.06.2014 г , около 16,32 часа на път 4012 в посока с.Галата-с.Български извор , Ловешка област без да има правоспособност и при управление на МПС е нарушил правилата за движение по пътищата /чл.150 ЗДвП и чл.20 ал.1 ЗДвП/ и по непредпазливост е причинил на ищцата средна телесна повреда - счупване на лява ключица с разместване на флагментите с последващо наместване и имобилизация на лява ръка за около 30 дни и затруднение на движението на лява ръка за около 45 дни .

Ищцата представя епикриза от „МБАЛ-Тетевен-Д-р Ангел Пешев“ ЕООД гр.Тетевен , според която е лекувана от 06.06.2014 г до 09.06.2014 г от счупване на лява ключица . Извършено е ръчно наместване на лява ключица и обездвижване с цел правилно зарастване .

Според съдебномедицИ.ко становище от 20.05.2016 г на д-р Е. И. ищцата има груби белези по гърба и седалището , от които се оплаква от сърбеж и липса на усет при допир .

С писмо от 31.08.2015 г ответникът е отказал плащане на застрахователно обезщетение , тъй като родителите на виновния водач не са знаели , че непълнолетният тогава А.П. е взел ключовете на МПС , с което е катастрофирал .

Според писмо от 08.10.2015 г на ГФ в случая има предпоставки за плащане на обезщетение от страна на ответника , тъй като липсва престъпно посегателство спрямо МПС от виновния водач А. Попов .

Не се спори между страните и е видно от справка по досъдебното производство , че виновният водач А.П. е управлявал автомобила на родителите си , не е бил правоспособен водач и е непълнолетен към датата на процесното ПТП .

В наказателното производство са приложени история на заболяването , предоперативна епикриза , фиш за спешна медицИ.ка помощ и данни за извършени медицИ.ки изследвания на ищцата.

Според изслушаната по делото психологична експертиза на вещото лице Д.З. ; ищцата е преживяла силен емоционален стрес от ПТП и страх от трайно увреждане на ръката . Болезнено е понесла изваждане на много стъкла от тялото й ; трудното зарастване и кървене на раните ; както и съществената промяна в начина й на живот до възстановяване от счупването. Особено травмиращо е било , че от ПТП са й останали белези , като ищцата е в млада възраст и продължава да се притеснява от белезите и от това , че не може да излага части от тялото си на показ и на слънце .

Според разпитания свидетел М.Х. *** до с.Галата видели ищцата и я качили в колата . А. седяла на задната седалка , а когато се обърнали с колата и тя , и Х. излезли пред прозорците , които се счупили.

Според свидетеля А.А. /дядо на ищцата/ ; след ПТП А. останала една седмица в болницата . Чувствала се зле , била цялата в рани от набити стъкла по гърба и бълнувала нощем . В началото – около месец - не можела да става сама от леглото и да ходи до тоалетната и до банята . После започнала да се подобрява.

Според САТЕ на вещото лице Х.И. , ПТП е причинено от загуба на контрол върху МПС след излизане от ляв завой . Няма данни за неизправност на лекия автомобил . Ищцата се е возела на дясна задна седалка . Автомобилът е фабрично оборудван с предпазни колани , които задържат тялото при челен удар и при тяхната употреба не би трябвало ищцата да изпадне от колата .

В о.с.з вещото лице И. уточнява , че няма данни дали предпазните колани са били налични към момента на катастрофата. Гумите на колата са били различни , но не може да се каже дали това е повлияло за ПТП .

Според СМЕ на вещото лице д-р А.М. , ищцата е претърпяла счупване с разместване на лява ключица  и рани по гърба и седалището , зараснали с образуване на ръбци-белези . Травмите са в причинна връЗ.а с ПТП . От счупването на ключицата следва трайно затруднение на лявата ръка за 2-3 месеца , като зарастването е без функционален дефицит . Белезите от раните са трайни и надигнати ; като постепенно избледняват . На снимките ищцата има хипертрофични ръбци , а не колоидни . А. е била без предпазен колан , защото тялото й е излязло пред задното стъкло . Ако е имала предпазен колан ищцата вероятно би имала травми по главата и шията от преобръщането на автомобила .

В о.с.з вещото лице д-р М. уточнява , че белезите са от провиране през стърчащи счупени стъкла , а не от хвърчащи стъкла . Образуването на ръбци при зарастване е индивидуална особеност на организма на ищцата и не е ясно дали ще има добър резултат при пластична операция. Трябвало е да се мажат раните с паста при самото зарастване , а към настоящия момент може да се опита с лазеротерапия . Белезите на ищцата не е препоръчително да се излагат на слънце , защото ще се очертават още повече на потъмняла кожа .

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявен е пряк иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр. § 22 от ПЗР на КЗ  за обезщетение от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач .

Претендираното обезщетение произтича от следните обстоятелства : причинна връЗ.а от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ . 

Съдът приема , че ответникът е застраховател по „ГО на автомобилистите“ на виновния водач А.П. . Автомобилът , с който е причинено ПТП - л.а.Опел Вектра с рег.№**** - е собственост на родителите на непълнолетния към датата на ПТП А. . Като са оставили ключовете на автомобила на разположение на А. Попов родителите мълчаливо са го упълномощили да управлява същия – чл.257 ал.2 КЗ /отм./.

Дори и да не са налице данни за упълномощаване , съгласно чл.267 ал.2 т.1 КЗ /отм./ в случая няма влязла в сила присъда срещу А.П. , че МПС е било откраднато чрез кражба или грабеж ; или отнето с престъпление по чл.346 НК . При известен деец престъпни обстоятелства могат да се установяват инцидентно в граждански процес , но само ако са налице предпоставки по чл.124 ал.5 ГПК във вр.чл.24 ал.1 т.2-5 НПК.

Отделно , доводът на ответника за отнемане на МПС чрез престъпление е недоказан . Не могат да се ползват като доказателства свидетелските показания на бащата на виновния водач дадени в наказателното производство , че не е давал колата на сина си . Не може да се очаква А. П. да признае , че е давал колата на неправоспособния си син и така да се уличи в неправомерно деяние .  Свидетелят Х. посочва , че А.П. спокойно и необезпокоявано е карал автомобила на родителите си . Очевидно и друг път го е правил , щом като е знаел как да шофира и е изминал с него значително разстояние вкл. и в населено място .

  

В случая е налице влязло в сила решение по чл.78а НК срещу виновния водач А.П. за процесното ПТП /деликт/ . Съгласно решение №47 от 23.07.2012 г по т.д. № 340/2011 г, ТК , І ТО на ВКС и разясненията в Тълкувателно решение №2 от 28.09.2011 г на ОСГТК на ВКС влязлото в сила решение по чл.78а НК  е задължително за гражданския съд , разглеждащ гражданските последици от деянието /чл.300 ГПК/ , относно това дали то е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца. С това решение наказателният съд се произнася по същия кръг от въпроси относно престъпното деяние и дееца, като разликата се състои само във вида на отговорността - освобождаването от наказателна отговорност и налагане или неналагане на административно наказание с оглед виновността на дееца (както е в конкретния случай). Деянието си остава престъпление , а не административно нарушение.

Следователно , настоящият съд е длъжен да приеме , че деянието на виновния водач е извършено така както е прието в решението по чл.78а НК , както и че това деяние е противоправно и виновно. Поведението на пострадалия /ищцата/ не е предмет на присъдата, като в случая евентуално съпричиняване не е елемент от състава на престъплението. Всички останали факти, които имат отношение към гражданските последици на деянието, с оглед принципа за непосредственост и равенство на страните в процеса, следва да се установят конкретно със съответните доказателствени средства в рамките на производството по разглеждане на предявения срещу застрахователя иск. Без значение е дали за същите са събрани доказателства в хода на наказателното производство / решение №85 от 03.08.2016 г по т.д.№1047/15 г на ВКС , II ТО, решение №55 от 30.05.2009 г по т.д.№728/08 г на ВКС , I ТО и решение №43 от 16.04.2009 г по т.д.№648/08 г на ВКС , II ТО/.

При наличието на процесното влязло в сила решение по чл.78а НК за нанесена средна телесна повреда /счупена ключица/ на ищцата от виновния водач , реално спорът между страните се концентрира около въпроса за евентуално съпричиняване от ищцата на ПТП и за размера на обезщетението  .

Настоящият съд приема , че в случая не е доказано от ответника да има съпричиняване от страна на ищцата на ПТП респ.на вредите от него . Ответникът релевира съпричиняване поради знание от ищцата , че П. е неправоспособен водач , но доказателства за това не са представени . Трябва да се счете , че ищцата не е знаела , че П. е неправоспособен водач .

По делото се доказа , че ищцата не е ползвала обезопасителен колан , но няма категорични данни дали към датата на ПТП автомобилът е разполагал с изправен колан на задната седалка. При направено възражение за съпричиняване поради непоставяне на предпазен колан , наличието на обезопасителни колани на процесното МПС към датата на ПТП не се презумира, а следва да бъде доказано от ответника - решение №27 от 15.04.2015 г по т.д.№457/14 г на ВКС , II ТО .

От друга страна в.л. д-р М. установява , че ако беше ползвала колан ищцата не би изпаднала от колата , но би получила по-опасни увреждания по шията и главата . Не може да се приложи чл.51 ал.2 ЗЗД , защото няма събрани доказателства , че биха настъпили вреди за ищцата в по-малък обем ако беше поставен колан /решение №98 от 24.06.2013 г по т.д.№596/12 г на ВКС , II ТО/  . Напротив , оказва се , че при липса на предпазен колан не е увредена главата и шията на С. и са настъпили по-малки вреди от възможните при поставен предпазен колан .

При доказан ФС на деликта , вкл.нанасяне на процесните увреждания като средна телесна повреда, както и при недоказано съпричиняване от ищеца съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът взема предвид характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително висок размер на обезщетението следва да се отчетат :

-                 наличието на счупване на лява ключица с разместване на фрагментите  ;

-                 наложило се е възстановяване – около 2-3 месеца до пълно възстановяване ;

-               наличие и на други увреждания -  дълбоки рани , които са зараснали с образуване на белези –ръбци;

-               психологична травма от самото ПТП и наличието на белези по тялото на една млада жена , което ограничава излагането й на показ и на слънце . 

Като обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението в случая трябва да се отчете :

-                малък размер на счупване на ключица , което е лекувано само с ръчно наместване и обездвижване - без операция , гипсиране и т.н. както е при други по-тежки счупвания ;

-               сравнително кратък период на силните болки и неудобства – около 30 дни са били по-силните болки и проблеми в самообслужването на ищцата. Не могат да се кредитират изцяло /като вероятно пристрастни/ показанията на св.А. /дядо на ищцата/ , че същата е била напълно безпомощна и в пълна невъзможност да се обслужва за цял месец . Все пак става въпрос за един много млад и жизнен организъм , а и е увредена само функцията на лявата ръка ;

-               медицИ.ката документация на ищцата не показва усложнения , а пълно възстановяване ;

-               според СМЕ има данни , че раните на ищцата не са лекувани своевременно и адекватно със съответните лечебни средства / медицинска паста , лазеротерапия и пр./ така че да останат по-малки по обем и видимост белези . За липсата на адекватно и своевременно лечение , включително и до настоящия момент , ответникът не носи отговорност .

По отношение на раните и белезите от прорези на стъкла трябва да се посочи , че същите се разглеждат по делото само в аспект на причинени от тях болки и страдания ; а не и относно „обезщетяване“ за бъдещо лечение чрез пластична операция , лазеролечение и пр.. Както е посочено в решение №161 от 17.01.2013 г по т.д. № 1040/2011 г, ТК , І ТО на ВКС и определение №930 от 15.12.2012 г по т.д. №1163/2011 г, ТК , ІІ ТО на ВКС разходите за пластична операция и/или друго лечение на белезите обосновават иск да обезщетение за имуществени вреди ; а такъв иск не е предявен .

Като цяло , макар че се касае за счупване , трябва да се приеме , че болките от счупването са били нормалните и дори по-ниски от обичайните в подобни случаи, предвид младата възраст на ищцата  и бързото й и пълно възстановяване . От друга страна , трябва да се отчете като утежняващо обстоятелство , с всички посочени уговорки , трайното наличие на белези у ищцата .   

Претендираният размер от 30 000 лева обезщетение е завишен , като подобни обезщетения се присъждат за по-тежки счупвания на крайници , включително и при засягане на повече от един крайник или комбинирани травми с трайни последици за здравето . Съдът счита , че обезщетение от 18 000 лева  адекватно отстранява негативните изживявания на ищцата за около 2-3 месеца болки и страдания , първоначално интензивни за около месец , а впоследствие отшумяващи и без трайни последици . С този размер се обезщетяват и всички психични болки и притеснения , включително тези от белезите .

 По-голям размер би могъл да се присъди при наличие на трудности при възстановяване на счупването или при остатъчен дефицит на движение на ръката . По-малък размер обезщетение би могъл да се присъди ако нямаше остатъчни белези или ако белезите бяха на места , които не са обикновено прикрити с дрехи ; както е в случая .

Налага се изводът , че искът трябва да се уважи до размера от 18 000 лева и да се отхвърли за разликата над 18 000 лева до 30 000 лева

Разноски от ищцата не са доказани . С оглед изхода на спора в тежест на ищцата са деловодни разноски на ответника в размер на 780 лева , изчислени пропорционално на отхвърлената част от иска

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 858 лева   част от депозити за експертизи и държавна такса , съобразно уважената част от иска.

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД *** да заплати на  А.А.С. ЕГН ********** от гр.П. на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ  сумата от 18 000 лева – застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 16.06.2014 г на път 4012 между с.Галата и с.Български извор ; по вина на А.А.П. управлявал л.а.Опел Вектра с рег.№**** ; при което ПТП С. е получила счупване на лява ключица с разместване на фрагментите ; както и многобройни белези по гърба , кръста , седалището и лявата ръка ; ведно със законната лихва от 16.06.2014 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

 

ОТХВЪРЛЯ посочения иск за разликата над 18 000 лева до предявения размер от 30 000 лева ; ведно със законната лихва от 16.06.2014 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА А.А.С. ЕГН ********** от гр.П. да заплати на З. „Л.И.“ АД *** сумата от 780 лева деловодни разноски по делото , съобразно отхвърлената част от иска .

 

 ОСЪЖДА ЗК „Л.И.“ АД *** да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 858 лева   такси и разноски в производството .

 

Решението е постановено при участието на А.А.П. ЕГН ********** *** като трето лице-помагач на ответника ЗК „Л.И.“ АД ***.

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :