Решение по дело №1081/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1409
Дата: 8 юли 2021 г.
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20217180701081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

    № 1409

 

гр. Пловдив, 08.07.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХ състав, в открито заседание на десети юни, две хиляди двадесет и първата година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДИЧО ДИЧЕВ

               ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ

                                                              НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

 

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА и с участието на прокурора ДИМИТЪР МОЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия Й.Русев КАНД № 1081 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ и глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

РЗИ-Пловдив, чрез процесуален представител по пълномощие, обжалва Решение № 260016 от 26.02.2021 г., постановено по АНД № 684/2020 г. по описа на Районен съд Карлово, II наказателен състав. С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление № РД-04-XI-Б-185/23.09.2020 г. на Директора на РЗИ Пловдив, с което на Г.П.П., ЕГН ********** е било наложено административно наказание глоба от 300 лева на основание чл.209а, ал.1 от Закона за здравето (ЗЗ) за нарушение на чл.63, ал.4 от ЗЗ, вр. с т.4 от Заповед РД-01-446/31.07.2020 г. на Министъра на здравеопазването.

  С жалбата се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на постановеното съдебно решение, като се моли неговата отмяна и потвърждаване на наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждание.  

Ответникът по касация- Г.П.П., чрез адв.Д.П.-пълномощник, оспорва жалбата, моли да се потвърди решението на РС Пловдив, алтернативно при отмяната му, да се приложи институтът на маловажност. Претендира разноски. 

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пловдив предлага да се остави в сила обжалваното решение.  

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по въззивното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е основателна. 

Районен съд - Карлово е възприел за установена, въз основа на доказателствата, събрани по делото, описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря. Въз основа на констатираните факти е направил извод за проведено административнонаказателно производство при съществено нарушение на процесуалните правила. 

Така постановеното решение е неправилно, като съображенията за това са следните:  

Административнонаказателната отговорност на П. е ангажирана на основание чл. 209а, ал. 1 от Закона за здравето, който в редакцията му, действала към момента на извършване на нарушението (ДВ, бр. 44 от 2020 г., в сила от 14.05.2020 г.) предвижда административно наказание "глоба от 300 до 1000 лв." за нарушаване или неизпълнение на въведени с акт на министъра на здравеопазването или на директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63, ал. 4 или 7 и чл. 63а, ал. 1 или 2, освен ако деянието не съставлява престъпление. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗЗ (в прил. ред., ДВ, бр. 44 от 2020 г., в сила от 14.05.2020 г.) при обявена извънредна епидемична обстановка по ал. 1 министърът на здравеопазването въвежда със заповед временни противоепидемични мерки по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на страната или за отделна област. Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от ЗАНН изрично регламентира кой е приложимият закон – този към момента на извършване на нарушението, поради което изводът на съда за неточно квалифициране на нарушението е неправилен.  

Констатираното нарушение е правилно квалифицирано, съобразно горните законови текстове и деянието е фактически описано ясно, поради което не е налице соченото в решението грешно квалифициране. В НП е посочена Заповед № РД-01-446/31.07.2020г. на министъра на здравеопазването, с които са били въведени противоепидемични мерки на територията на страната, като с т. 4 от последната заповед, в сила от 01.08.2020 г. до 31.08.2020 г., е въведено и задължение за всички лица, които се намират в закрити обществени места в т. ч. транспортни средства за обществен превоз, лечебни и здравни заведения, аптеки, оптики, национални центрове по проблемите на общественото здраве, административни учреждения и други места, в които се обслужват или имат достъп гражданите, железопътни гари и автогари, летища, метростанции, търговски обекти, църкви, манастири, храмове, музеи и др., да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата, в т. ч. кърпа, шал, шлем и др. Ответникът по касация е установен на 19.08.2020 г., като лице, намиращо се в транспортно средство за обществен превоз- автобус по линия Карлово-Пловдив, рег. № РВ4941МВ, престояващ на спирка в гр.Карлово, ул. „Васил Караиванов“ в близост до № 2 и представляващ закрито обществено място по смисъла на § 1а от ДР на ЗЗ, че не е поставил защитна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата, което сочи на неизпълнение на задължението за спазване на противоепидемичните мерки, въведено с акт по чл. 63, ал. 4 от ЗЗ, изрично посочен в правната квалификация на деянието, дадена от административнонаказващия орган, поради което правилно е ангажирана отговорността му на соченото основание.   

В случая вмененото нарушение по чл. 209а, ал. 1 от ЗЗ не е маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН. Извършено е в условията на извънредна епидемична обстановка към 19.08.2020г., поради пандемия от COVID-19, като засяга обществените отношения, свързани с опазване на най-висшите ценности - живота и здравето на гражданите. Без значение е дали има или няма настъпили от нарушението вредни последици. Противоепидемичните мерки са въведени за предотвратяване увреждане на здравето на околните, при това поради непосредствена опасност за живота и здравето им от епидемично разпространение на заразна болест - потенциален риск за живота на гражданите, поради което неизпълнението им не би могло да бъде определено като "маловажен случай" при липсата на каквито и да са обстоятелства, които конкретно да характеризират случая с по-ниска степен на обществена опасност.

            В обобщение на казаното се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като фактическата обстановка е изяснена и наказателното постановление следва да се потвърди.

При този изход на делото касаторът има право на разноски за настоящата инстанция. Те се определиха в размер на 80 лева юрисконсултско възнаграждение.  

            Воден от горното, на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.222, ал. 1 АПК Съдът,

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260016 от 26.02.2021 г., постановено по АНД № 684/2020г. по описа на Районен съд-Карлово, II наказателен състав, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:  

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № РД-04-XI-Б-185/23.09.2020 г. на Директора на РЗИ Пловдив, с което на Г.П.П., ЕГН ********** е  наложена глоба в размер на 300 лева на основание чл.209а, ал.1 от Закона за здравето за нарушение на чл.63, ал.4 от ЗЗ, вр. с т.4 от Заповед РД-01-446/31.07.2020 г. на Министъра на здравеопазването.

ОСЪЖДА Г.П.П., ЕГН ********** *** (осемдесет) лева юрисконсултско възнаграждание за настоящата инстанция.  

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ :