Решение по дело №690/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 368
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20194110200690
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 19.07.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, тринадесети състав, в публичното заседание на  деветнадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                                      

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА АЛЕКСИЕВА

 

при секретаря Светлана Папазова и в присъствието на прокурора………..……, като разгледа докладваното от съдията АНД № 690 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на И.П.Й. ***, който не е съгласен с Наказателно постановление № 18-1275-002172 от 12.12.2018 г. на Началник Сектор „Пътна полиция” – Велико Търново при ОД на МВР - гр. Велико Търново, с което за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, са му наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от шест месеца. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществени процесуални нарушения. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, лично и чрез пълномощника адв. И.М. от ВТАК, поддържа жалбата с посочените в нея подробни доводи за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление.            Административнонаказващият орган - редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана  с издаване на Наказателно постановление № 18-1275-002172 от 12.12.2018 г. на Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Велико Търново, за това, че на 26.07.2018 г., около 07,00 часа, в гр. Велико Търново, кръстовище между ул. „Беляковско шосе” с ул. „Димитър Буйнозов”, в посока с. Беляковец, управлявал лек автомобил „***” с рама № ***, собственост на *** от ***, което МПС не е регистрирано по надлежния ред - нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, на същия са наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от шест месеца. Наказателното постановление е издадено на основание чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, във връзка с Постановление № 2601 от 06.12.2018 г. на ВТРП за отказ да се образува досъдебно производство.

Наказателното постановление е връчено на Й. на дата 25.03.2019 г. и е обжалвано от него в законоустановения срок /жалба с пощенско клеймо от 01.04.2019 г./.

По делото като доказателства са приети материалите по преписка № 2601/2018 г. по описа на ВТРП, разпитани в качеството на свидетели са полицейските служители – Т.Г. и Е.А., както и Галя Христова – майка на И.Й. и Исмаил Топалов – негов колега, дадени са обяснения и от самия жалбоподател.

Представено и прието като доказателство по делото е и Свидетелство за регистрация № *********, част І, от което е видно, че на дата 26.07.2018 г. е регистрирано и процесното МПС. 

С оглед на така установените фактически констатации, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна, по следните съображения:

От събраните доказателства в хода на съдебното следствие, макар да се установява, че формално е осъществен състава на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, с оглед установените обстоятелства, мястото на извършване на нарушението и целта, с която автомобилът е бил управляван – за придвижване до Сектор „Пътна полиция” в гр. Велико Търново, с административен адрес: ул. „Беляковско шосе” № 4, за регистриране на автомобила, внос от чужбина, т. е. не за управление на автомобила по принцип, а еднократно, инцидентно, именно с цел неговата регистрация, се установява, че случаят е маловажен. Следва да се отбележи, че с деянието не е застрашена безопасността на движението или на участниците в него, а напротив целта е била осигуряване на такава. Деянието само формално осъществява признаците на административно нарушение, но обществената му опасност е очевидно много по-ниска от обичайната за този тип нарушения и целите на административнонаказателното преследване са могли да бъдат постигнати в пълна степен, ако нарушителят бе устно или писмено предупреден, че при следващо нарушение ще бъде санкциониран съгласно предвиденото в закона. Административнонаказващият орган е следвало да извърши надлежна преценка на деянието в контекста на критериите по чл. 27 от ЗАНН и на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, по аргумент от чл. 52, ал. 4 и чл. 53, ал. 1 от ЗАНН, а преценката дали конкретното деяние е маловажно е винаги такава по същество, с пряко отношение към законосъобразността на наказателното постановление. В конкретния случай такава преценка очевидно не е извършена, поради което е издадено незаконосъобразно наказателно постановление, което следва да бъде отменено. В този смисъл и ТР № 1/2007 г. на ВКС. В настоящия случай, съдът счита, че при преценката за това дали е налице "маловажен случай" на административното нарушение следва да се изхожда с оглед на всички обстоятелства по делото, характеризиращи деянието и субекта на нарушението - вида на нарушението, начина на неговото извършване, вида и стойността на вредните последици /ако въобще такива са настъпили/, степента на обществена опасност на деянието и самия извършител, моралната укоримост на извършеното, отражението на деянието сред обществото и в каква степен и дълбочина са засегнати регулираните от закона обществени отношения. Следва да се отбележи отново, че се касае за "формално" по своята правна природа нарушение, от което реално няма настъпил вредоносен резултат. По изложените съображения, съдът приема, че процесното нарушение поради ниската степен на обществена опасност и наличните смекчаващи обстоятелства съставлява "маловажен случай" на административно нарушение и покрива изцяло признаците, посочени в разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, поради което атакуваното НП, като незаконосъобразно, следва да бъде отменено.

Мотивиран от изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1275-002172 от 12.12.2018 г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Велико Търново, с което на И.П.Й., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, са му наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 /двеста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 6 /шест/ месеца.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.   

 

 

 

                                                          

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: