Присъда по дело №2365/2009 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 408
Дата: 20 ноември 2009 г. (в сила от 8 декември 2009 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20095220202365
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 ноември 2009 г.

Съдържание на акта

                                        П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

                                    година 2009                                 град Пазарджик

 

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА ДВАДЕСЕТИ  НОЕМВРИ                        ГОДИНА   2009

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

                                    СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:

 

Секретар: В.В.

Прокурор: НЕДЯЛКО ЛАТЕВ

Като разгледа докладваното от съдия  РАДИНА

Наказателно   ОХ  дело     2365    по описа за 2009 година

 

                            

                             П   Р  И  С  Ъ  Д  И

          ПРИЗНАВА подсъдимия  Н.Й.К. ***, живущ ***, българин, български гражданин, женен, неосъждан, със средно образование , безработен с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 06.11.2009 г. в района на гр. Септември , област Пазарджишка, на път І-8 е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над 1.2 на хиляда, а именно 2.39 на хиляда, установено по надлежния ред – престъпление по чл. 343Б , ал. 1 от НК , поради което и на основание чл. 55 ал.І т. 2, буква „б” от НК във връзка с чл. 36 от НК го осъжда на ПРОБАЦИЯ.

          На основание чл. 42А ал.ІІ т. 1, т. 2 и т. 6 от НК определя следните мерки за контрол и въздействие:

          ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО НАСТОЯЩ АДРЕС С ЧЕСТОТА НА ЯВЯВАНЕ ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО – за срок от ЕДНА ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦА;

          ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПЕРИОДИЧНИ СРЕЩИ С ПРОБАЦИОНЕН СЛУЖИТЕЛ за срок от ЕДНА ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦА;

          БЕЗВЪЗМЕЗДЕН ТРУД В ПОЛЗА НА ОБЩЕСТВОТО – 200 часа   годишно в рамките на ЕДНА КАЛЕНДАРНА ГОДИНА.

          Лишава подсъдимия от правото да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА, като на основание чл. 59 ал. 3 от НК зачита времето пред което е бил лишен по административен ред от правоуправление.

          ОСЪЖДА подсъдимия да заплати съдебно-деловодни разноски в размер на 25 лева.

Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок  от днес  пред Окръжен съд Пазарджик .

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                     

 

                                     

                                                              

Съдържание на мотивите

 

МОТИВИ към НОХД 2365/09г

 

Производството е образувано въз основа на внесен от РП – Пазарджик обвинителен акт.

           Обвинението е против Н.Й.К.,***, затова, че на 06.11.2009 г., в района на гр. Септември, област Пазарджишка, на път І-8, е управлявал МПС - лек автомобил БМВ с ДК№ РА 96 08 АТ, с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила, а именно - 2,39 на хиляда, установено по надлежния ред – с протокол за химическа експертиза № 1341/09.11.2009 г. на Специализирана химическа лаборатория при «МБАЛ-Пловдив»престъпление по чл. 343б, ал. 1 от Наказателния кодекс.

 В съдебно заседание обвинението се поддържа от представителя на РП Пазарджик с искане за постановяване на осъдителна присъда.

Подсъдимият признава вината си.

  Районният съд, като обсъди и прецени поотделно и в съвкупност събраните по съответния процесуален ред доказателства , потвърждаващи самопризнанието на подсъдимия , при спазване на разпоредбите на чл.301 НПК, ръководейки се от закона и по вътрешно убеждение, прие за установено следното:

На 06.11.2009 г. вечерта около 22:00 на кръстовището на път І-8 и път ІІІ-8402 в района на гр. Септември свид. Димитър Стаматов, мл. автоконтрольор при РУ на МВР гр. Септември, спрял за проверка със звуков и светлинен сигнал криволичещия по пътното платно и навлизащ в насрещната лента за движение лек автомобил БМВ с ДК№ РА 96 08 АТ, който се движил в посока към гр. Пазарджик по път № І-8, управляван от подъсдимия Н.Й.К. ***.

След като спрял автомобила свид. Стаматов провел разговор и установил, че К. лъха на алкохол и говори завалено, поради което го изпробвал с техническо средство. Индикаторът показал положителен резултат – 2,33 промила/ л. 4/. К. признал, че е изпил три бири. На виновния водач бил съставен акт за установяване на административно нарушение /л. 4/ и издаден талон за медицинско изследване № 0273624/06.11.2009 г. /л. 6/, който му бил връчен в 22:10 часа.

Полицаите съпроводили обвиняемия до лечебното заведение – ЦСМП гр. Пазарджик, където му била взета кръвна проба – л. 7. Кръвната проба била отнесена и получена в химическа лаборатория при «МБАЛ-Пловдив»АД на 09.11.2009 г.

          Според заключението на химическата експертиза – протокол № 1341/09.11.2009 г., в изпратените за изследване проби кръв, взети от лицето Н.К., се доказа етилов алкохол в съдържание 2,39 промила.

Тези данни по делото са напълно еднозначно установени от събраните гласни и писмени доказателства. Същите в своята съвкупност потвърждават и самопризнанието на подсъдимия в дадените от него обяснения.

Установено е несъмнено, че на инкриминираната дата подсъдимият е управлявал лек автомобил с концентрация над 1.2 промила, а именно 2.39  промила, което е резултат химическия анализ на кръвната проба взета от водача. 

В субективно отношение подсъдимият е съзнавал противоправността на деянието си като не е имал конкретна представа на стойността на алкохолно опиянение, но се е отнасял към това безразлично.

При това съдът призна подсъдимият за виновен по обвинението за извършено престъпление по чл. 343б ал.1 от НК.

  При определяне вида и размера на наказанието съдът прецени високата обществена опасност на деянието ,както и завишената такава на дееца с оглед на предходното му осъждане (въпреки настъпилата реабилитация).

Независимо от това обаче липсват данни за други противообществени и противоправния прояви. Установено е предвид представената справка за нарушител ( л.10) , че в системата наказания няма данни на налагани наказания за нарушения на правилата за движение по пътищата на подсъдимия.

При това съдът прие, че тези обстоятелства, независимо от високата концентрация на алкохол в кръвта в значителна степен променя характеристиката на извършеното престъпно деяние, правейки го изключително различно съпоставено с обичаните престъпления от този вид. Наред с това съдът прие и че в случая, при тази специфика на деянието и най-лекото наказание се явява несъразмерно тежко, съпоставено с тежестта на престъплението. Поради това съдът  определи наказание при условията на чл. 55, ал.1, т.1 б.Б от НК и наложи пробация.

 

При определяне на конкретните пробационни мерки по вид и продължителност съдът отчете от една страна високата обществена опасност на деянието, тъй като същото винаги създава потенциална опасност за участниците в движението.. Последната се отчита и на база на непрекъснато растящия брой на престъпления от този вид , респ. и което е особено важно – и на увеличаващия се брой жертви на такива престъпления, реакция срещу което бе и законодателната промяна относно невъзможността за приложение на института за освобождаване от наказателна отговорност спрямо пиян водач и завишаване на административните санкции по ЗДвП. От друга страна съдът взе предвид и конкретните стойности на концентрация – 2.39 промила.

С оглед на горното и за да постигне наложеното наказание очакваните промени в съзнанието на подсъдимия, както и поправително- предупредително и възпиращо въздействие върху него и останалите членове на обществото е необходимо да бъдат наложени  следните пробационни мерки – по чл. 42а, ал. 2, т.1,2 и 6  вр. Ал.3, т.1 и 3 вр. Ал.4 от НК – задължителна регистрация по настоящ адрес  с честота на явяване два пъти седмично за срок от една година и три месеца; задължителни периодични срещи с пробационен служител – за срок от една година и три месеца, както и безвъзмезден труд в полза на обществото 200 часа годишно в рамките на една календарна година.

Наред с наказанието пробация съдът на основание чл. 343 б, ал.1 от НК наложи и наказание лишаване от правото да управлява МПС, чиито срок съдът определи предвид липсата на каквито и да е предходни наказания за нарушения на правилата за движение по пътищата и предвид стойностите на алкохолно опиянение на една година. На основание чл. 59 , ал.3 от НК съдът зачете времето, през което подсъдимия е бил лишен от правоуправление по административен ред.

На основание чл. 189, ал.3 от НПК в тежест на подсъдимия се възложиха сторените съдебно-деловодни разноски в размер на 25 лв.  

 По изложените мотиви съдът постанови присъдата си.                                                                                                  

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: