Решение по дело №13/2020 на Окръжен съд - Разград

Номер на акта: 12
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Рая Петкова Йончева
Дело: 20203300900013
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Разград

 
 


 

 

18.ІІ.2020г.

 
Номер                                                                                                 Град

 

 

Разградски окръжен

 
В ИМЕТО НА НАРОДА

съд

18.ІІ.

 

2020

 
На                                                                                                                                  Година

РАЯ ЙОНЧЕВА

 
В ЗАКРИТО заседание, в  състав:

                                                                           Председател:  

2020

 

    №13

 

 търговско

 
   като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

                                   дело                            по описа му за                                година

за да се произнесе, съобрази следното:

      

      Производството   по реда на      чл. 25 от Закона за търговския регистър.

      Образувано е по жалба, подадена от “КОРЕЛ” ООД,ЕИК *********, със седалище и адрес на управление по търг. регистрация в гр. Исперих, ул.”Васил Левски”№3"  срещу отказ № 20160706152229/27.І.2020г.  . на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши обявяване в търговския регистър на годишния финансов отчет на дружеството за 2015 г.

          Жалбоподателят посочва, че с постановения отказ длъжностното лице   е надхвърлило обхвата на проверката, дължима  при искане за обявяване на ГФО само до формална преценка за редовността на акта и наличие на доказателства за приемането му от съответния орган, което не включва проверка на редовността на свикването и провеждането на Общото събрание на съдружниците, на което е приет представения за обявяване финансов отчет.     Иска  се   отмяна на отказа и връщане на преписката при дадени от  съда  указания за обявяване на ГФО с вписването му по партида на дружеството в ТР.

           За да се произнесе по жалбата, Окръжният съд взе предвид следното:

          Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТР и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

         Съдът намира за неоснователни поддържаните с жалбата възражения , за допуснати от страна на длъжностното лице нарушения при извършване на проверката по чл. 21 ЗТР.

               Регистърното производство, което е безспорно охранително, изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки и ако се констатира очевиден порок /например липса на компетентност и липса на предвиденото  в закона мнозинство за приемане на годишния фининсов отчет/, следва да се постанови отказ.

           Следователно, в правомощията на длъжностното лице по регистрацията, съгласно чл. 21, т. 4 и т. 5 ЗТР и чл. 91 от Наредба № 1/14.02.2007 г., е да провери дали ОС е свикано и проведено редовно, съответно дали подлежащия на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона.        

               В чл. 62, т. 3 и чл. 62а, ал. 2, т. 2 от Наредбата е предвидено, че към заявлението задължително се прилагат документи, които доказват изпълнение на изисквания на закона относно приемането на подлежащия на обявяване акт и в частност на годишния финансов отчет. След като с тези норми за заявителя е предвидено задължението да удостовери, че представеният за обявяване акт е надлежно приет, в случаите, в които това е предвидено в закон, то и за длъжностното лице, произнасящо се по заявлението, възниква задължение да извърши проверка на това дали установените законови правила за приемане на акта са спазени въз основа именно на представените доказателства и само ако констатира, че това е така, може да извърши обявяването.  

              С оглед на изложеното се следва, че при заявление за обявяване на годишния финансов отчет на дружество с ограничена отговорност длъжностното лице по регистрацията е длъжно при проверката си да установи спазването на законовите изисквания, както за изготвяне на годишния финансов отчет - във формата и по реда на ЗС от оправомощените за това лица, така и за валидно вземане на решение на Общото събрание за приемането му съгласно изискванията, установени в ТЗ.

            Приемането на годишния финансов отчет на дружеството е от компетентността на ОС /чл. 137, ал. 1, т. 3 ТЗ и чл. 40, ал. 1 от Закона за счетоводството/.    Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3 ТЗ годишният финансов отчет в търговско дружество с правноорганизационна форма ООД се приема от общото събрание на съдружниците. За да се направи извод, че това решение е взето в съответствие с установените в закона правила, следва да се докаже, че е спазена процедурата по свикване на общото събрание, регламентирана в чл. 139 ТЗ, както и че решението е взето с предвиденото в чл. 137, ал. 3 ТЗ   мнозинство.          

             От представения към заявлението, подадено от  “КОРЕЛ” ООД,ЕИК ********* , годишен финансов отчет на дружеството, се установява, че същият е изготвен съобразно нормативните изисквания, предвидени в ЗСч. Към заявлението, обаче, няма представени документи, от които да се направи извод, че са спазени установените в закона изисквания за приемането му.

            Съгласно чл. 137, ал. 3, изр. 3 ТЗ решението за приемане на годишния финансов отчет на дружество с ограничена отговорност се взема от общото събрание на съдружниците с мнозинство повече от 1/2 от капитала, доколкото в дружествения договор не е предвидено друго мнозинство. При справка в ел. досие на дружеството се установи, че такова изключение от правилото не е предвидено и в регистрирания от  “КОРЕЛ” ООД,ЕИК *********     дружествен договор(вж.чл..18 от договора).

               В случая, от приложения към заявлението протокол  се установява, че на провелото се на 16.VІ.2016г. ОС за приемане на ГФО   е присъствал само единият  от съдружниците, който притежава точно 50 % от дяловете в капитала на дружеството и само той е гласувал за приемане на ГФО за 2015 г. Т.е. това решение е взето с мнозинство, което е под минимално изискуемото такова, предвидено в закона, което както беше посочено е над 50 % от капитала на дружеството. Т.е. от 50 % плюс един. Сам по себе си, представеният със заявлението протокол от проведеното на 16.VІ.2016 г. общо събрание на съдужниците на “КОРЕЛ” ООД,ЕИК ********* е доказателство за това, че решението за приемане на ГФО на дружеството за 2015 г.  не е взето с минимално   изискуемото се за това мнозинство.  

            След като по делото не се установява решението  за приемане на подлежащия на обявяване акт, да е   взето с изискуемото мнозинство, то следва да се приеме, че заявителят не е доказал, че са изпълнени установените със закон изисквания относно приемането на подлежащия на обявяване годишен финансов отчет, които са тези, предвидени в чл. 137, ал. 1, т. 3 и ал. 3 ТЗ, чл. 138 ТЗ и чл. 139 ТЗ. Това е основание за постановяване на отказ от длъжностно лице да извърши обявяването, както е направено в настоящия случай.

            По изложените съображения жалбата се явява неоснователна и като такава следва да се остави без уважение.

             Водим от горното, Съдът

 

 

Р  Е   Ш   И :

 

                ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата, подадена от  “КОРЕЛ” ООД,ЕИК *********, със седалище и адрес на управление по търг. регистрация в гр. Исперих, ул.”Васил Левски”№3"  срещу отказ № 20160706152229/27.І.2020г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши обявяване в търговския регистър на годишния финансов отчет на дружеството за 2015 г.

           Решението подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя.

 

 

 

                                                                                           СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

ГО/СП