Определение по дело №186/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260305
Дата: 21 май 2021 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Пенка Томова Петрова
Дело: 20211400500186
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. ВРАЦА, 21.05.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Врачанският окръжен съд, гражданско отделение,в закрито заседание на 21.05.2021г.,в състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:Евгения Симеонова

                        ЧЛЕНОВЕ:Пенка Т.Петрова

                                Ана Ангелова

      

в присъствието на:

прокурора:                   секретар

като разгледа докладваното от съдия П.Петрова в.частно гражданско дело 186 по описа за 2021 година,за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е по чл.274 ал.1 т.2 ГПК вр.чл.51 ЗН.

     „Финанс Инфо Асистанс” ЕООД,със седалище и адрес на управление гр.София,чрез процесуален представител юрк.И.У.,е обжалвало решение на РС гр.Б.Слатина от 01.02.2021г.,постановен по ч.гр.д.№ 858/2020г.,с което е отхвърлена молбата на частния жалбоподател по чл.530 и сл ГПК вр.чл.51 ЗН,и е отказано да бъде вписан отказ от наследство,направен от непълнолетния А. В. Г.,ЕГН ********** със съгласие на неговата майка и законен представител  З. А. С. от наследството на неговия баща В. Н. Г.,б.ж.,починал на 25.02.2011г.Поддържа се в частната жалба ,че обжалваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен,постановен при неправилно приложение на материалния закон и доказателствата по делото.Според жалбоподателя ЗН не предвиждал изрична разпоредба,която да забранява на недееспособните да се откажат от наследство.Всяко действие за придобиване или разпореждане с имущество  на детето следвало да бъде преценявано изцяло при очевидна негова полза.В конкретния случай дълга на наследодателя значително надвишавал актива на наследството, и в интерес на непълнолетния било да се откаже от наследство,което е в негов интерес, и не е в противоречие с разп.на чл.130 СК.Иска се отмяна на обжалвания съдебен акт и постановяване на акт по същество от въззивната инстанция,с който се постанови вписване на направения отказ от наследство от страна на непълнолетния.Последният не е ангажирал становище по частната жалба.

     С частната жалба не са сочени нови доказателства.

     Врачанският окръжен съд ,като взе предвид изложените в частната жалба доводи и съображения, и събраните по делото доказателства,приема за установено следното:Частната жалба е процесуално допустима.Подадена е в преклузивния срок по чл.275 ал.1 ГПК,от страна в процеса,имаща право и интерес от обжалване,и против акт на съда,подлежащ на обжалване.Разгледана по същество същата се явява основателна.

     Пред първоинстанционния съд настоящият жалбоподател „Финанс Инфо Асистанс” ЕООД,със седалище и адрес на управление гр.София,чрез процесуален представител юрк.И.У. е подал молба с правно основание чл.51 ЗН вр.чл.61 ал.2 ЗН вр.чл.530 ГПК ,и искане да бъде призован непълнолетния А. В. Г. от гр.*** да заяви приема ли/по опис/ или се отказва от наследството на своя баща В. Н. Г.,б.ж.,починал на 25.02.2011г.

     Излага се в молбата,че между ЦКБ АД гр.София и лицето Т. Г. Д. бил сключен договор за ипотечен кредит на 21.08.2008г.За обезпечение на вземането била учредена договорна ипотека върху имот, собственост на В. Н. Г.,находящ се в с.***,обл.Враца – дворно място с двуетажна жилищна сграда и навес с три оградни стени,вписана надлежно в СВ Б.Слатина.С договор за цесия от 28.12.2010г.ЦКБ АД била прехвърлила вземането по сключения ипотечен договор на настоящия жалбоподател и молител в първоинстанционното производство.Ипотеката била подновена и вписана в СВ на 11.01.2018г.В хода на образувано изпълнително производство за събиране на вземането по сключения договор било установено,че ипотекарният длъжник бил починал на 25.02.2011г., и оставил законни наследници три деца – две пълнолетни и едно непълнолетно – А. В. Г..Двамата пълнолетни наследници били направили отказ от наследството на своя баща.Тъй като липсвали данни дали А. В. Г. бил приел наследството по опис или се отказва от него,частният жалбоподател подал настоящата молба с искане по чл.51 ЗН.Представени са към молбата писмени доказателства относно твърдените факти и обстоятелства.Образувано било ч.гр.д.№ 858/2020г.по описа на РС Б.Слатина.В насроченото с.з.на 27.01.2021г.непълнолетният А. Г. и майка му З. С. са заявили,че първият се отказва от наследството на своя баща ,и са поискали този отказ да бъде вписан в особената книга за откази към съда.

     С решение от 01.02.2021г.първоинстанционният съд отхвърлил молбата на частния жалбоподател по чл.530 и сл ГПК вр.чл.51 ЗН,и отказал да бъде вписан отказа от наследство,направено от непълнолетния А. В. Г.,ЕГН ********** със съгласие на неговата майка и законен представител  З. А. С. от наследството на неговия баща В. Н. Г.,б.ж.,починал на 25.02.2011г.Изложил е ,че отказът от наследство по същество представлява отказ от права съгласно чл.130 ал.4 СК,и съгласно същата разпоредба е нищожен.

     По въпроса допустим ли е отказ от наследство от страна на малолетен или непълнолетен съществува противоречива практика,като настоящият състав споделя практиката,според която такъв отказ е допустим,тъй като отказът от наследство не представлява отказ от права по смисъла на чл.130 ал.4 СК.В момента на смъртта на едно лице съгл.чл.1 ЗН се открива неговото наследство,като определен кръг от лица биват призовани към наследяване,които,обаче придобиват права върху наследството само ако го приемат.От момента на откриване на наследството призованите към наследяване разполагат с няколко правни възможности – да приемат наследството направо или по опис,или да се откажат от него.От този момент те придобиват право да приемат или не наследството,а не права върху конкретни имущества,с оглед на което отказът от наследство не представлява отказ от права върху определено имущество,а изявление,с което призваното към наследяване лице изразява воля да не приеме наследството,респ.да придобие права върху притежаваното от наследодателя.Само ако наследството бъде прието призованите към наследяване лица придобиват права върху конкретните имущества,като поемат и съответните задължения на наследодателя.Ако в наследството няма конкретни имущества,или те са незначителни,но същото е обременено със задължения,не може да се приеме,че с факта на приемане на наследството се придобиват права.В подобна хипотеза с приемане на наследството недееспособният не придобива права,а поема само задължения.Доколкото отказът от наследство не представлява изявление за отказ от конкретни права,а отказ от предоставена от закона възможност за придобиване на такива,по отношение на него разп.на чл.130 ал.4 ЗН не намира приложение.Макар отказът от наследство да не представлява действие на разпореждане с конкретно имущество ,според настоящия състав не съществува пречка по реда на чл.130 ал.3 СК съдът да извърши преценка дали отказът от наследство е в негов интерес,като съпостави стойността на активите на наследството със стойността на задълженията на наследодателя.С оглед данните по делото и състоянието на наследственото имущество,в конкретния случай наследството съдържа огромен дълг и отказът от наследство е в  интерес на непълнолетното дете.

 

     При така изяснената фактическа обстановка частната жалба се явява основателна.Като такава следва да се уважи,като атакуваното решение се отмени,и вместо него се постанови вписване в особената книга при съда на направения от непълнолетния отказ от наследство.

     Водим от горното,ВрОС

 

                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

    ОТМЕНЯ решение на РС Б.Слатина от 01.02.2021г.,постановено по ч.гр.д.№ 858/2021г.

     ПОСТАНОВЯВА вписване на направения от непълнолетния А. В. Г.,ЕГН ********** със съгласие на неговата майка и законен представител  З. А. С. отказ от наследството на неговия баща В. Н. Г.,б.ж.,починал на 25.02.2011г.

     Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

                                  Председател:

 

                                      Членове: 1/

 

 

                                               2/