Решение по дело №1417/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 85
Дата: 27 февруари 2020 г. (в сила от 19 март 2020 г.)
Съдия: Невена Иванова Несторова
Дело: 20192330201417
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №85/27.2.2020г.

гр. Ямбол, 27.02.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Ямболският Районен Съд, VІІ-ми наказателен състав в публично заседание на двадесет и осми януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕВЕНА НЕСТОРОВА

при секретаря Е. В., като разгледа докладваното от съдията АНД № 1417 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на В.Г.Х., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Наказателно постановление изх.  *** г. на Директора на РЗИ гр.Я., с което на жалбоподателката на основание чл.209, ал.3 от Закона за здравето е наложена глоба в размер на 50 лв. /сто/ лева за нарушение на разпоредбите на чл.58, ал.1 от Закона за здравето и чл.2, ал.1 и ал.2 от Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Република България. В жалбата се сочи, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, издадено в противоречие с процесуалните правила по съображения, подробно изложени в жалбата и се иска да бъде отменено наказателното постановление. Прави се искане за присъждане на направените в производството разноски.

В съдебно заседание жалбоподателката, редовно призована, не се явява.

Въззиваемата страна, редовно призован изпраща представител и чрез процесуалния си представител – гл. секретар Желева оспорва жалбата и пледира за потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно и отхвърляне на жалбата като неоснователна.             

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства приема за установена следната фактическа обстановка:

            По повод подаден формуляр за отказ от имунизация в амбулаторията на д-р Стефанова от жалбоподателката В.Г.Х. за детето й Мануел Мирославов Хаджиев, е извършена проверка на 05.09.2019 г. от свид. И.Х.И. – инспектор в Дирекция „надзор на заразните болести” в РЗИ-Ямбол на имунопрофилактиката на „***”. При проверката е установено, че жалбоподателката В.Г.Х. отказва задължителната реимунизация срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит с ваксина Тетраксим на детето си М. М. Х., ЕГН **********. Прието е, че това крие риск за здравето на детето и обществото, поради риск от разпространението на заразни болести. За констатираното нарушение, на 18.09.2019 г. на жалбоподателката Х. е съставен АУАН изх. № 72/18.09.2019 г., като й са вменени за нарушени разпоредбите на чл.58, ал.1 и ал.2, т.1 от Закона за здравето и чл.2, ал.1 и ал.2 от Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Република България. Х. не направила възражения при съставянето на акта. Впоследствие, въз основа на АУАН № *** г., е издадено от Директора на РЗИ гр.Ямбол атакуваното наказателно постановление изх. № *** г. /с извършена поправка на датата/, с което на В.Г.Х. на основание чл.209, ал.3 от Закона за здравето е наложена глоба в размер на 50 лв. /сто/ лева за нарушение на разпоредбите на чл.58, ал.1 от Закона за здравето и чл.2, ал.1 и ал.2 от Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Република България.

Горната фактическа обстановка се установява от свидетелските показания на актосъставителя И. и на свидетелите К. и К., както и на приобщените към доказателствения материал по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка от правна страна, съдът намира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и от надлежно легитимирано лице.

Разгледана по същество същата се явява основателна по следните съображения:

В конкретния случай съдът констатира наличието на грубо съществено нарушение на административнопроизводствените правила при издаването на наказателното постановление, изразяващо се в следното: съгласно разпоредбата на чл.57, ал.1, т.7 от ЗАНН наказателното постановление трябва да съдържа вида и размера на наказанието. В процесното наказателно постановление е отразено, че на жалбоподателката е наложена глоба в размер на 50 лв. /сто лева/, т.е. не става ясно какъв е размера й – дали е 50 лв. или 100 лв. Налице е пълно противоречие между цифрово и словесно определяне на индивидуализацията на наложената глоба на жалбоподателката, равняваща се на липсата на такава съгласно императивното изискване на чл.57, ал.1, т.7 от ЗАНН и наказателното постановление се явява негодно да произведе каквото и да е правно действие. В настоящия случай допуснатото нарушение на процесуалните правила води до грубо нарушаване правото на защита на санкционираното лице, лишавайки го от възможността да разбере какво по размер наказание му се налага. При издаването на наказателното постановление административнонаказващия орган следва да спази всички изисквания на нормите на ЗАНН, включително и тези, визирани в чл.57, ал.1, т.7 от ЗАНН и неспазването на това изискване води до незаконосъобразност на наказателното постановление. Тази незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление от процесуална страна води до отмяна на обжалвания акт, без да е необходимо разглеждане на казуса по същество и не може да се санира, дори и при доказано извършено нарушение, неговия автор и вина. С оглед на горното е абсолютно безпредметно обсъждане на спора по същество.

При този изход на делото и на основание чл.63, ал.4 вр. ал.3 от ЗАНН вр. чл. 143 от АПК вр. чл.18, ал.2 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и с оглед направеното искане в тази насока, жалбоподателката има право на разноски в размер на 300 лв.

Предвид изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление изх. №  РД-05-76/04.12.2019 г. /с извършена поправка на датата/ на Директора на РЗИ гр.Я., с което на В.Г.Х., ЕГН **********, с адрес: ***, на основание чл.209, ал.3 от Закона за здравето е наложена глоба в размер на 50 лв. /сто/ лева за нарушение на чл.58, ал.1 от Закона за здравето и чл.2, ал.1 и ал.2 от Наредба № 15/12.05.2005 г. за имунизациите в Република България.

ОСЪЖДА Регионална здравна инспекция - Ямбол да заплати на В.Г.Х., ЕГН **********, с адрес: *** направените по делото разноски в размер на 300 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: