Решение по дело №808/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1257
Дата: 18 юли 2018 г. (в сила от 23 април 2019 г.)
Съдия: Таня Димитрова Евтимова
Дело: 20182100500808
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номeр ІІІ-75                 Година 2018, 18 юли                 гр.Бургас

 

 

            Бургаският окръжен съд, трети въззивен граждански състав, на деветнадесети юни две хиляди и осемнадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН  ПАРАШКЕВОВ

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. КРЕМЕНА  ЛАЗАРОВА

                                                                                                       2. ТАНЯ  ЕВТИМОВА

 

при секретаря Таня Михова разгледа докладваното от съдия Евтимова въззивно гражданско дело № 808/2018г. по описа на Окръжен съд - Бургас. За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Подадена е въззивна жалба на С.М.А. *** чрез адвокат Емил Томов от БАК против решение № 73/16.04.2018г., постановено от Районен съд – Айтос по гр.д. № 619/2016г. С това решение съдът е изнесъл на публична продан допуснатия до делба недвижим имот, представляващ дворно място, находящо се в гр.Айтос, ул.“Ц. С.“ № *, съставляващо УПИ ІІІ-596 в кв.174 по плана на гр.Айтос, с площ от 381 кв.м. при граници улица и поземлени имоти № ІІ-597, Х-593, V-594 и VІ-595, ведно с построената в него масивна жилищна сграда. Постановил е сумата, получена от публичната продан на имотите да се разпредели между съделителите съобразно делбените им квоти -  ½ идеална част за С.М.А., ЕГН: ********** и ½ идеална част за Г.С. Х., ЕГН: **********. С решението съдът е постановил да не се извършва съдебна делба на постройките, представляващи лятна кухня от 8 кв.м. и навес без оградни стени с площ от 10 кв.м. и е прекратил делбеното производство по отношение на тях. Отхвърлил е претенцията за възлагане на делбения имот на основание чл.349 от ГПК, предявена от С.М.А. и претенцията по сметки, предявена от С.М.А. против Г.С. Х. за сумата от 22 692,40 лева, представляваща стойността на извършени от него подобрения в делбения имот. С решението Айтоският районен съд е осъдил С.М.А. и Г.С. Х. да заплатят държавна такса от по 1 390,98 лева, от които 1 323,48 лева съобразно дела в недвижимото имущество и 67,50 лева съобразно стойността на движимите вещи. Иска се от съда да отмени решението в частта, в която имота е изнесен на публична продан, отхвърлени са претенциите по сметки и искането за възлагане на имота и е прекратено делбеното производство, касателно лятна кухня и навес.

Във въззивната жалба С.А. анализира събрания по делото доказателствен материал и твърди, че претенциите му са доказани. Оспорва прекратяването на делбеното производство във фазата на извършване и заявява, че същото е процесуално недопустимо. Не прави доказателствени искания. В съдебно заседание А. се представлява от адвокат Томов от БАК, който поддържа оспорването на заявените в жалбата основания.

Въззиваемата страна Г.С. Х. представя писмен отговор, в който развива подробни съображения за правилно решение и настоява за потвърждаването му. Не ангажира доказателства. В съдебно заседание Х. се представлява от адвокат Керемедчиев, който пледира за отхвърляне на жалбата и за присъждане на разноски.

Като взе предвид твърденията на страните и събраните по делото доказателства, Бургаският окръжен съд намира за установено от фактическа страна следното:

С решение № 204/19.01.2017г., постановено по гр.д. № 619/2016г. по описа на Районен съд – Айтос е допуснато извършване на съдебна делба между С.М.А. и Г. С. Х. – бивши съпрузи по отношение на съсобствен недвижим имот - дворно място, находящо се в гр.Айтос, ул.“Ц. С.“ № *, представляващо УПИ ІІІ-596 в кв.174 по плана на гр.Айтос с площ от 381 кв.м., ведно с построените в него масивна жилищна сграда с площ от 60 кв.м., стая – лятна кухня от 8 кв.м. и навес без оградни стени с площ от 10 кв.м. при граници: улица и поземлени имоти № ІІ-597, Х-593, V-594, VІ-595 при квоти – по ½ идеална част за всеки от двамата съделители.

Във втората фаза на делбата са приети заключения на две съдебно-технически експертизи, събрани са свидетелски показания и писмени доказателства. Въз основа на тях е определен способ за ликвидиране на съсобствеността чрез изнасяне на имота на публична продан, отхвърлено е искането на съделителя А. имотът да бъде възложен на него и претенцията му по сметки в размер на 22 692,40 лева, представляващи стойността на подобренията, извършени от него с личен труд и средства.

След анализ на установените по делото факти, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата изхожда от надлежна страна, за която решението поражда неблагоприятни правни последици. Подадена е в срока по чл.259, ал.1 от ГПК и отговаря на изискванията за форма и реквизити. Поради това, жалбата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предметният обхват на въззивното произнасяне е очертан с разпоредбата на чл.269 от ГПК. Според правилото на цитираната норма въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

При извършената проверка по реда на чл.269 от ГПК, съдът констатира, че обжалваното решение е валидно - постановено е от законен състав в пределите на правораздавателната му власт и в предвидената от ГПК писмена форма. Подписано е и е разбираемо.

Решенето е допустимо – произнесено е при наличие на правен интерес от търсената защита и при определен съобразно с принципа на диспозитивно начало предмет на спора.

Решение № 73/16.04.2018г. е правилно. Този извод се налага по следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл.344, ал.1 от ГПК в решението, с което се допуска делба, съдът се произнася по въпросите между кои лица и за кои имоти ще се извърши тя, както и каква е частта на всеки съделител. В конкретния случай с решение № 204/19.01.2017г., Айтоският районен съд е допуснал до делба УПИ ІІІ-596 в кв.174 по плана на гр.Айтос с площ от 381 кв.м., ведно с построените в него масивна жилищна сграда с площ от 60 кв.м., лятна кухня с площ от 8 кв.м. и навес без оградни стени с площ от 10 кв.м. Във втората фаза на делбеното производство е установено по безспорен начин, че лятната кухня и навеса не съществуват, а на тяхно място е изпълнена масивна едноетажна сграда с площ от 44 кв.м. При тези фактически данни, изводът на районния съд за недопустимост на делбеното производство в тази част е правилен и обоснован. Според практиката на Върховен касационен съд, обективирана в решение № 58/27.04.2016г. по гр.д. № 6249/2015г. на ВКС, ІІ ГО, когато във втората фаза на делбата се установи, че сградите, предмет на делбата са погинали и не съществуват, то липсва предмет на делбата и производството трябва да се прекрати. В този случай силата на присъдено нещо на решението по допускане на делбата се запазва, а прекратяването се основава на новонастъпилите факти. Като е възприел цитираната практика напълно и е прекратил делбеното производство за лятната кухня и навеса, районният съд е постановил правилно решение, по отношение на което не са налице основанията за обезсилване, развити във въззивната жалба на С. М. А..

Неоснователно е и възражението му за неправилно решение в частта на избрания способ за ликвидиране на съсобствеността – чрез изнасяне на делбения имот на публична продан.

Способите за извършването на делбата са разписани в чл.348, чл.349, чл.350 и чл.353 от ГПК. Изборът на конкретния способ се определя от броя на съделителите, броя на имотите, допуснати до делба, правата на всеки от съделителите, функционалното предназначение и стойността на допуснатия до делба имот. Според правилото на чл.348 от ГПК, когато имотът е неподеляем и не може да бъде поставен в един от дяловете, съдът постановява той да бъде изнесен на публична продан. В този случай страните в делбата могат да участват при наддаването в публичната продан. Съгласно чл.349, ал.1 от ГПК ако неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, прекратена със смъртта на единия съпруг или с развод, и преживелият или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на децата от брака, няма собствено жилище, съдът по негово искане може да го постави в дял, като уравнява дяловете на останалите съделители с други имоти или с пари. В конкретния случай от заключението на съдебно-техническата експертиза се установява по безспорен начин, че дворното място и построената в него едноетажна жилищна сграда с площ от 60 кв.м., са неподеляеми, поради което приложение следва да намери разпоредбата на чл.348 от ГПК и разписания в нея способ за изнасяне на имота на публична продан. Правилни са разсъжденията на съда относно неприложимост на привилегированите състави по чл.349, ал.1 и ал.2 от ГПК. В процесния казус ищецът не твърди и не установява да упражнява родителски права върху ненавършили пълнолетие деца, родени от брака му с ответната страна. Поради това, искането му за възлагане на имота е неоснователно и правилно е оставено без уважение. Неоснователно е искането и в хипотезата на чл.349, ал.2 от ГПК, която намира приложение за делба на съсобственост, възникнала при наследяване. Изложените в този смисъл мотиви на районния съд са правилни и обосновани, поради което настоящата инстанция препраща към тях на основание чл.272 от ГПК без да ги преповтаря и допълва.

Правилно е решението и в частта, в която са отхвърлени претенциите по сметки на ищеца С.А. за сумата от 22 692,40 лева, представляваща стойността на подобренията, извършени от него с личен труд и средства. От събраните по делото доказателства се установява по безспорен за настоящата инстанция начин, че след фактическата раздяла на бившите съпрузи, подобрения в имота не са извършвани. Изложените в този смисъл доводи, както и доводите за евентуална заинтересованост на всяка една от двете групи свидетели, са задълбочени, логични и смислово конструирани, поради което настоящият съдебен състав ги споделя напълно напълно и препраща към тях на основание чл.272 от ГПК.

По изложените съображения, въззивната жалба на С.М.А. е неоснователна и трябва са се отхвърли със следващото от това потвърждаване на първоинстанционното решение.

По делото е направено искане за присъждане на съдебни разноски от двете страни във въззивното производство.

Съгласно разпоредбата на чл.355 от ГПК страните заплащат разноските съобразно стойността на дяловете им. По присъденените искове в делбеното производство разноските се определят по чл.78. Като се съобрази с цитираната правна норма и с изхода на спора пред настоящата инстанция, съдът намира, че следва да присъди в полза на въззиваемата страна извършените от нея разходи в размер на петстотин лева.

Мотивиран от това, Бургаският окръжен съд, ІІІ въззивен състав,

 

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 73/16.04.2018г., постановено по гр. дело № 619/2016г. по описа на Районен съд – Айтос.

ОСЪЖДА С.М.А. *** да заплати на Г.С. *** съдебно-деловодни разноски в размер на 500 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Върховен касационен съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

                                                                                                           2.