Присъда по дело №501/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 53
Дата: 21 октомври 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Радослава Маждракова
Дело: 20195510200501
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 8 май 2019 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

                                                         

гр.Казанлък, 21.10.2019г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

           Районен съд – Казанлък, наказателно отделение, втори състав,

  в открито съдебно заседание на двадесет и първи октомври, през две хиляди и  деветнадесета година в следния състав:    

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСЛАВА МАЖДРАКОВА                                                                                                                                          

при секретаря ДИМИТРИНКА  ИВАНОВА, като разгледа докладваното от съдия МАЖДРАКОВА НЧХД № 501 по описа за 2019г., въз основа на данните по делото и закона Съдът

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

           ПРИЗНАВА подс. К.Л.Ч.,род.на ***г***,български гражданин, жив. в гр.Крън,ул.“Боньо Маналов“№3,с постоянен адрес ***,неженен,неосъждан,със средно образование,не работи,ЕГН: ********** за НЕВИНЕН в това,че  на 25.04.2019г. в гр.К.,общ.К. е нанесъл на М.  С.П.,лека телесна повреда, изразяваща се в характерно кръвонасядане на лявата мищница, кръвонасядане на гърба в дясно,множество рани от ухапване на куче,охлузвания и кръвонасядания в областта на гърба в ляво, поясната област, двете седалищни области и двете подбедрици,което  да е причинило разстройство на здравето,извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК,поради което го ОПРАВДАВА по предявеното му обвинение за престъпление по чл.130ал.1 от НК. 

           ОТХВЪРЛЯ предявеният граждански иск от частния тъжител З.М.П.,действаща като законен представител на  малолетния М.С.П. против подс.К.Л.Ч.  за  сумата от 3 000лв. /три хиляди лева/,причинени  неимуществени вреди от деянието по чл.130ал.1 от НК,ведно със законната лихва от датата на увреждане – 25.04.2019г. до окончателното изплащане на сумата,като НЕОСНОВАТЕЛЕН И  НЕДОКАЗАН.

          ОСЪЖДА частния тъжител З.М.П. да заплати на подс.К.Л.Ч. направените по делото съд.разноски  в  размер  на  650лв.  за   адв.възнаграждение.

         Присъдата подлежи на въззивно обжалване в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд - Стара Загора.

 

          

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

                                                         

 

 

 

Съдържание на мотивите

              МОТИВИ : Подадена е тъжба от частния тъжител З.М.П.,като майка и законен представител на малолетния М.С.П. против подс.К.Л.Ч. , като се описват факти и обстоятелства за извършено престъпно  деяние по  чл.130 ал.1 НК.

           Ведно с тъжбата е предявен  граждански иск от частната тъжителка против подс.Ч. в размер на 3 000лв. - причинени неимуществени вреди от претендираното деяние,ведно със законната лихва,считано от 25.04.2019г. до окончателното изплащане на сумата, който беше приет за съвместно разглеждане в настоящото  наказателно производство.

          Адв.А., като повереник на частната тъжителка П. счита,че е доказано по безспорен и несъмнен начин,че подсъдимият е причинил телесно увреждане на малолетния й син,като го е ударил и бил нахапан от кучето му, поради което моли съда да му наложи съответното  наказание,а гражд.иск  да уважи в пълен размер.

           Адв.В.,като защитник на подс.Ч. счита за недоказано обвинението по един безспорен и несъмнен начин. Твърди,че от  доказателствата по делото не се установявало по категоричен начин авторството на деянието.Моли съда, подсъдимия  да бъде изцяло оправдан  по  обвинението.

           По делото се събраха множество доказателства-обясненията на подсъдимия, показанията на свидетели, приложени писмени и веществени  доказателства,които съдът прецени поотделно и в тяхната съвкупност,като се установи следната фактическа обстановка :

           На  25.04.2019г. около 11.00ч.  малолетния М.  П. заедно със  свой приятел влезли в дома на подс.К.Ч. ,с цел да отнемат от него гълъби.Същият бил в къщата си,като на  двора имало две вързани кучета, които започнали да лаят.Едното от тях се освободило и ухапало П. и неговия приятел- О.Д..Междувременно от къщата  излязъл Ч. и започнал да дърпа кучето,за да предпази децата.През това време  П. избягал от двора, а Ч. превързал раната на Орхан и се обадил  на тел.112, като поискал да разговаря във връзка с инцидента  с полицейския служител - св.И.М.,който бил запознат със случая.

          По делото е представена медицинска документация - фиш за спешна медицинска помощ и съдебномедицинско удостоверение № 90 от 30.04.19г.,от които се установи,че при прегледа на М.П.  се констатира характерно  кръвонасядане  на лявата мищница, кръвонасядане на гърба в дясно, множество рани от ухапване от куче,охлузвания и кръвонасядания в областта на гърба в ляво, поясната област,двете седалищни  области и двете подбедрици.

          Прави впечатление,че от деня на инцидента до освидетелстването на М.П.  е изминал продължителен период от време -5 дни.

        От приложеното удостоверение за раждане  на детето М.П., роден на  ***г.,се установява,че действително негова майка и законен представител е  частната тъжителка З.М.П..

  

         По делото се събраха две групи гласни доказателства, които са в противоречие помежду си - от една страна са обясненията на подс.Ч., макар и косвено подкрепени от показанията на св.М. и на св.Б.,а от друга- показанията на св.Устов и  св.Данаилова.     

         Св.И.У.твърди,че бил зет на З. и живеели в с.Х..На 25.04.2019г. ходили  да плащат кредита в гр.К.и тръгнали на гости при „баба му“. Видели в една улица децата нахапани и бити. Имало и един човек с тояга,не го познавал. Децата бягали  от неговата улица, плачели и викали от страх.По-късно ги закарали в болницата. Видели ги хем да бягат,да викат,да крещят и подсъдимия да тича с тоягата след тях. Отвън имало куче,но като децата стигнали до тях,човека го прибрал.Твърди,че децата били отвън и си търсели играчки в контейнера. Били далеч от неговия двор.

         Св.А.Д.е дъщеря на частната тъжителка,като твърди,че в гр.Крън, на 22-ри, видяла на улицата ,че подс.Ч. гони  Метин/не знаела  българското му име/ с тоягата.Видяла,че плачел на центъра,отишъл при нея и плачел,защото кучетата го ухапали.Твърди,че видяла и кучетата на пътя.Детето казало „хапят ме две кучета“ и „ Удари ме със сопата“. Отишли до вкъщи и извикали линейка.

 

          В обясненията си подс.К.Ч. твърди,че  дома му е ставал многократно обект на кражби, за което бил сигнализирал полицейските органи и в частност  полицейския служител св.И.М.. В деня преди инцидента,му откраднали гълъби. На въпросния ден  влезли в двора две деца и чул ,че кучетата лаят,имал 2 кучета,които били вързани.Излязъл и видял  две деца от ромски произход отворили клетката на гълъбите  и тогава едното куче,което било вързано се „измушило“ и ги нападнало. Застанал между тях и кучето,но кучето се нахвърлило и ги нахапало по краката.Кучето не било напускало двора.Подсъдимият тръгнал да води момчетата  към кметството при полицая,но М. успял да се отскубне и избягал,а Ч. завел другото момче в дома си и му превързал раната. Отрича да е удрял М..Пред кметството З. / частната тъжителка/ дошла да се саморазправя с него и му налетяла с една тояга да го бие. Твърди,че по-късно  родителите на децата тръгнали да му искат пари ,за да не го  съдят  вкл. и З..

        Св.И.М. работи като полицейски служител,обслужващ района на гр.Крън,като твърди,че дома на Ч. е бил обект на кражби  многократно.Обяснява,че във въпросния ден, са се срещнали пред  кметството, където Ч.  довел дете с рана от куче на  крака,но не бил М.,а негов братовчед. Това дете казало,че  с още едно момче  отишли в дома на Ч.  да вземат  още един гълъб,защото предния ден взели три,но единия излетял.Впоследствие гълъбите били върнати. По-късно З. и други членове на нейното семейство се  разправяли  с  Ч..

         Свидетелят обясни,че имал данни,че в двора на Ч. ,кучето се развързало и нахапало децата, нямал данни подсъдимия  да е удрял децата.

         Св.Т.Б.  работел  като пъдар към Кметство гр.К.и на 25.04.2019г. бил пред него,когато чул гюрултия и видял,че З.  налагала К. по главата с тояга, направил им забележка да не вдигат врява на обществено място. По-късно извикал полиция и дошъл св.М.,като разбрал,че влизали деца в къщата на К. и ги нахапало кучето.Детето имало малко нахапано по крака.

 

         По делото е изискана и приложена прок.преписка  вх.№ 2371/19г. по описа на РП-Казанлък  по сигнал на подс.Ч. за извършено деяние по чл.194ал.1 от НК, касаеща инкриминираната дата.В Постановлението за отказ да се образува  досъдебно производство на РП-Казанлък от 25.07.2019г. се приема за установена  следната фактическа обстановка : на 25.04.2019г. около 12.30ч.,Ч. заварил две деца от ромски произход в двора на къщата му,които биели кучетата му с пръчки.Излязъл да се скара на децата и тогава едно от кучетата му нахапало децата,като едното избягало ,а другото останало.Ч. му сложил лепенка и го завел  в приемната на РУ Крън.Установено било,че детето е О.Д.,като  обяснило,че  предния ден отново са влизали  с А.А.и С. Д..Същите били наказателно неотговорни ,тъй като са  малолетни за извършеното деяние по чл.194ал.1 от НК ,като нямало данни за извършено престъпление по чл.325в ал.1 от НК.По тези съображения е отказано да се  образува досъдебно производство и преписката е прекратена.

         Прави впечатление,че нито  в постановлението на РП за отказ  да се образува досъдебно производство,нито в докладната записка  от 25.04.2019г.  се  споменава ,че  малолетния М.П. е бил в дома на Ч. на въпросната дата.

         В с.з. на осн.чл.284 от НПК  бе предявен  на страните и изслушан записа от  обаждането на подс.Ч. в деня на инцидента на тел.112,съдържащ се в приложения  диск от „регионален център 112“ Бургас, като се установява,че същият е сигнализирал за случилото се и е поискал за него да бъде уведомен полицейския служител –св.М.,който бил запознат със случая.

 

       С оглед на така обсъдените по-горе доказателства,преценени поотделно и в тяхната  съвкупност,съдът намира за установено следното от правна страна:

         По делото не се събраха  безспорни доказателства в подкрепа на отправеното  частно обвинение от страна на З.П.,като законен представител на малолетния М.П. против подс.К.Ч.,че е осъществил престъпния състав по чл.130 ал.1 от НК ,като чрез   собствени действия и чрез ухапването му от неговото куче, е нанесъл телесния увреждания на малолетния, имащи характер на лека телесна повреда.

         От показанията на  водените от частната тъжителка свидетели / У. и Д. / не се установяват тези обстоятелства.Същите твърдят,че са видели Ч. да гони децата по улицата с тояга и ,че кучето му  ги хапе на улицата, каквото обвинение по делото изобщо няма.Независимо от това,съдът не кредитира техните показания и ги възприема като тенденциозни и дадени от заинтересовани лица.

       Подс.Ч. категорично отрича техните твърдения и твърди,че е заварил момчетата в двора си  да крадат гълъби  и дразнят кучетата,които били вързани,но едното от тях се отскубнало и ги нахапало по краката. Независимо от това ,М. успял да избяга,а другото момче Ч. завел в кметството,което се потвърждава от събраните косвени доказателства- показанията на св.М. и Б.,като дори последният свидетелства,че П. е нанасяла удари на  Ч.  пред  Кметството.

         Стои логичния въпрос – какво са правили малолетните лица в двора на подсъдимия,като има данни /показанията на св.М./,че  същият  многократно е бил обект на кражби от лица от ромски произход и дори предния ден част от същите лица са му отнели гълъби. Т.е. се налага извода,че при положение,че същите противозаконно са влезли в двора  му и виждат,че там има кучета,поставени за охрана, е възможно това да има неблагоприятни  за тях последици.Независимо от това обаче и незачитайки чуждата собственост,същите са влезли през деня  в двора на подс.Ч. ,за да извършат  кражба.

         По делото не се събраха никакви положителни доказателства ,че Ч. е нанесъл удари върху М.П. в двора на къщата си,или че същият е насъскал кучето си  да го нарани,даже напротив, подсъдимия  им е оказал първа помощ и е искал да ги заведе в Кметството,за да вземе отношение по случая.

         В приложената прок.преписка пък прави впечатление ,че изобщо не се коментира присъствието на М.П.  в  двора на къщата на подс.Ч.  на 25.04.2019г. / инкриминираната дата/ ,макар,че  съдът намира ,че има данни за това най-вече,видно  от  свидетелските показания на св.М. и отчасти обясненията на  подс.Ч..

         Ето защо съдът намира,че престъплението по чл.130ал.1 от НК,което е вменено на подс.К.Ч. е несъставомерно от обективна  и субективна страна, като липсват доказателства,че същия е автор на такова деяние и тъй като осъдителната присъда не може да почива на предположения, подс.К.Ч. следва да бъде признат за НЕВИНЕН И ОПРАВДАН  по него.

  

          ПО ПРЕДЯВЕНИЯТ ГРАЖДАНСКИ ИСК за причинени неимуществени вреди от деянието  в размер на  3000 лв.,ведно със законната лихва,причинени от деянието по чл.130ал.1 от  НК съдът намира следното :

       Признаването на  подс.К.Ч. за  невинен и оправдаването му по предявеното частно обвинение,неминуемо има за своя последица  и отхвърлянето  изцяло на  предявения граждански иск за неимуществени вреди като неоснователен и недоказан.

       Частната  тъжителка З.М.П.   следва да бъде осъдена  да заплати на  подс.К.Л.Ч.  направените от него  съд.разноски за адв.възнаграждение в размер на 650лв.,на осн чл.190 ал.1 от НПК.

       В този смисъл е постановената присъда.     

 

 

 

 

 

 

                                                                     РАЙОНЕН   СЪДИЯ :