Решение по дело №317/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Детелина Кръстева Бозукова Ганева
Дело: 20197220700317
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            Р Е Ш Е Н И Е 

 

                                    15.11.2019 г., гр. Сливен

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд Сливен, в публично заседание на двадесет и девети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: ДЕТЕЛИНА БОЗУКОВА

 

с участието на секретаря Николинка Йорданова, като разгледа докладваното от съдия Бозукова адм. дело № 317/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 144 от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с  чл. 197, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Образувано е по жалба на Д.Г.Ш. *** срещу Решение № 6/02.01.2019 г. на директора на Териториална дирекция на Националната агенция за приходите - Бургас, с което е отхвърлена жалбата й срещу Постановление за налагане на обезпечителни мерки (ПНОМ) изх. № С180020-022-0095983/28.11.2018 г., издадено от публичен изпълнител при ТД на НАП – Бургас във връзка с изпълнително дело № *********/2016 г. за налагане на запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки на Д.Ш..

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е незаконосъобразно. Твърди, че не е подписвала или получавала наказателно постановление.  Сочи, че е лице с намалена работоспособност и получава обезщетения, като не разполага със собствени приходи за заплащане на дължимите суми по изпълнителното дело. Моли съда да отменени решението на Директора на ТД на НАП Бургас и постановлението за налагане на обезпечителни мерки.  В с.з. чрез представител по пълномощие - адв. С. ***, поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата – Директорът на Териториална дирекция на Националната агенция за приходите – Бургас, чрез процесуалния си представител гл. юрисконсулт Д. оспорва жалбата. Поддържа мотивите, изложени в административния акт. Претендира разноски.

Административен съд Сливен, след като взе предвид наведените в жалбата доводи, становището на ответника и се запозна с приетите по делото писмени доказателства, приема следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна, участник в административното производство, срещу акт, с който неблагоприятно се засягат неговите права и законни интереси, в рамките на срока по  чл. 197, ал. 2 от ДОПК, доколкото решението е връчено на 17.07.2019 г., а жалбата е подадена на 22.07.2019 г., видно от пощенското клеймо /л.6 от делото/. Жалбата е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Всички относими към правния спор факти се установяват от представената административна преписка. В ТД на НАП – Бургас е образувано изпълнително дело № *********/2016 г. за налагане на запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки на Д.Ш. за принудително събиране на изискуемо публично задължение, представляващо глоба, наложена с наказателно постановление № № 606/12.01.2016 г. на ТМУ Бургас, влязло в законна сила на 14.03.2016 г.

С Постановление за налагане на обезпечителни мерки изх. № С180020-022-0095983/28.11.2018  г., издадено от публичен изпълнител при ТД на НАП- Бургас, е наложен запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки на оспорващата до размера на задължението.

 Д.Ш. е обжалвала постановлението за налагане на запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки пред директора на ТД НАП Бургас.

С Решение № 6 от 02.01.2019 г. директорът на ТД на НАП- Бургас е оставил без уважение жалбата и е потвърдил постановлението, като е приел, че действията на публичния изпълнител са законосъобразни.

По делото са приобщени доказателства, представляващи административнонаказателната преписка по издаване на НП № 606/2015 г. на Началник Митница Бургас.  

Въз основа на събраните доказателства, съдът направи следните правни изводи:

Съгласно чл. 168 от Административно-процесуалния кодекс (АПК), приложим на основание § 2 от ДР на ДОПК, съдът не се ограничава само с обсъждане на основанията, посочени от жалбоподателя, а е длъжен въз основа на представените от страните доказателства да провери законосъобразността на административния акт на всички основания по чл. 146 от АПК.

Оспореното решение е издадено от компетентния административен орган по чл. 197, ал. 1 ДОПК – директора на ТД на НАП Бургас.

Налагането на обезпечителни мерки представлява действия по принудителното изпълнение, които на основание чл. 172, ал. 2 от ДОПК прекъсват давността. Възражението на жалбоподателката, че липсва годно изпълнително основание за налагане на запор, доколкото не й е връчвано НП № 606/2015 г. на Началник Митница Бургас е неснователно.

Събирането на публичните задължения е основна цел на изпълнителното производство по ДОПК. За гарантиране сигурността на фиска чрез максимална събираемост на публичните задължения законодателят е регламентирал законните средства за постигане на целта, редът за извършване на плащане на задължението, налагането на обезпечителните мерки и основанията за прекъсване на давността.

Съгласно чл. 197, ал. 3 от ДОПК, съдът отменя обезпечителната мярка, ако длъжникът представи обезпечение в пари, безусловна и неотменяема банкова гаранция или държавни ценни книжа, ако не съществува изпълнително основание или ако не са спазени изискванията за налагане на предварителни обезпечителни мерки по чл. 121, ал. 1 и чл. 195, ал. 5.

В настоящия случай не се касае за предварителни обезпечителни мерки, поради което изискванията по чл. 121, ал. 1 и чл. 195, ал. 5 на ДОПК, са неотносими. От страна на оспорващата не е предложено надлежно обезпечение по смисъла на цитираната разпоредба, поради което съдът следва да прецени единствено дали съществува изпълнително основание и дали обезпечителната мярка е съразмерна на задължението.

Предмет на изпълнителното дело са публични вземания, установени по надлежния ред. Същите са изпълнителни основания съгласно чл. 209, ал. 2 от ДОПК.

Възражението за липса на годно изпълнително основание поради невръчване на наказателното постановление, е изцяло неоснователно. Съгласно разпоредбата на чл. 107д, ал.2 от ЗАДС, когато нарушителят е известен, но не е открит на адреса, посочен при връчването на акта за административно нарушение, или е напуснал страната, или е посочил адрес само в чужбина, наказателното постановление не се връчва. Постановлението се смята за влязло в законна сила два месеца след издаването му. По делото е приобщена административнонаказателната преписка, от която е видно, че нарушителят Д.Ш. е издирвана за връчване на НП. От приобщеното  известие за доставяне № ИД PS 8820 0071М1 U от 14.01.2016 г. се установява, че нарушителят Ш. не е открита на адреса, тъй като „отсъства/заминал“. С оглед изложеното, съдът намира, че административно наказващия орган е положил дължимата грижа да уведоми санкционираното лице и е довършил процедурата по връчване на наказателното постановление. Процедурата е изпълнена съгласно разпоредбата на чл. 107 д, ал.2 от ЗАДС, като НП № 606/2015 г. на Началник Митница Бургас, с което на Д.Ш. е наложена „глоба“ в размер на 2 000 лева, е влязло в сила два месеца след издаването му – 14.03.2016 г., поради което е налице годно изпълнително основание. Наложеният запор е в размера на установените задължения.

Не са налице предпоставките по чл. 197, ал. 3 от ДОПК за отмяна на наложената обезпечителна мярка. Решението на директора на ТД на НАП – Бургас е правилно и законосъобразно и жалбата срещу него следва да бъде отхвърлена.

При този изход на правния спор разноските са в тежест на оспорващата. Същата следва да заплати на ТД на НАП- Бургас минималното възнаграждение за процесуален представител в размер на 100 лева, определено на основание чл. 143, ал. 3 от АПК и чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ във връзка с чл. 78, ал. 8 от Гражданския процесуален кодекс.

Водим от горното и на основание чл. 197, ал. 3 от ДОПК, Административен съд Сливен,

 

                                       Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Д.Г.Ш. *** ЕГН **********  срещу Решение № 6/02.01.2019 г. на директора на Териториална дирекция на Националната агенция за приходите - Бургас, с което е оставена без уважение жалбата й срещу Постановление за налагане на обезпечителни мерки изх. № С180020-022-0095983/28.11.2018 г., издадено от публичен изпълнител при ТД на НАП – Бургас, като неоснователна.

 

ОСЪЖДА  Д.Г.Ш. *** ЕГН **********  да заплати на ТД Националната агенция за приходите- Бургас възнаграждение за процесуален представител в размер на 100 /сто/ лева.

 

Решението на основание чл. 197 ал.4 от ДОПК е окончателно.

 

                                                  

                                                                 СЪДИЯ: