Определение по дело №270/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 453
Дата: 16 юли 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Цезарина Христова Йосифова
Дело: 20204400200270
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 април 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ ………….                               16.07.2020                      град П Л Е В Е Н

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                                 наказателен състав

на ШЕСТНАДЕСЕТИ ЮЛИ две хиляди и двадесета година, в публично заседание в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕЗАРИНА ЙОСИФОВА

             СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. С.Ж.М.

                                                       2. Д.Т.Ш.В.

 

 

 

Секретар: Д. ГЮЗЕЛЕВА

Прокурор: Н.П.

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НОХД  № 270 по описа за 2020 година и на основание данните по делото и Закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

  След произнасяне на присъдата, съдът се занима с мярката за неотклонение на подсъдимия  Д.Д.П..

Спрямо същия, в хода на досъдебното производство е взета мярка за неотклонение „ПОДПИСКА“. С оглед постановената присъда, съдът намери, че не са налице условия за нейното изменение или отменяне.

По изложените съображения, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение ПОДПИСКА“, взета по отношение на подсъдимия Д.Д.П., ЕГН **********.

 

 

 

 

 

 

 

 ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира с частна жалба и частен протест пред Великотърновски апелативен съд в седемдневен срок от днес.

 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

             

 

    СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.
                                                   

                                             2.

 

                                    

 

                             

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

В Плевенски Окръжен Съд е образувано НОХД № 270/2020г. по внесен от Плевенска Окръжна Прокуратура обвинителен акт с повдигнато обвинение против Д.Д.П. ***, за това, че на 19.07.2019г. в гр.Пордим, обл.Плевенска, при условията на продължавано престъпление, използвал платежен инструмент – банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“ в полза на лицето А.А.М., с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил справка за баланс по банкова сметка ***.00 лева, без съгласието на титуляря А.М. ***, като деянието не съставлява по-тежко престъпление, както следва:

         - на 19.07.2019г. в 13:27:10 часа, използвал платежен инструмент - банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“, с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил  справка за баланс по банкова сметка, *** - А.А.М. ***;

         - на 19.07.2019г. в 13:27:32 часа, използвал платежен инструмент - банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“, с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил теглене на парична сума в размер на 250.00 лева, без съгласието на титуляря - А.А.М. *** - престъпление по чл.249, ал.1, алт.1 във вр. чл.26, ал.1 от  НК.

Представителят на ОП-Плевен поддържа така повдигнатото против подс.П. обвинение, като пледира, че от събраните на досъдебното производство доказателства същото е установено по несъмнен и категоричен начин. Намира, че от събраните доказателства е конкретизирана фактическата обстановка, описана в обстоятелствената част на прокурорския акт. Предлага, с оглед данните за личността на подсъдимия, същият да бъде признат за виновен в извършването на престъплението с горепосочената правна квалификация и да му бъде наложено наказание, съответно на степента на обществена опасност на деянието и на дееца, като се съобрази и причинения престъпен резултат.

В своя лична защита подс.Д.П. заявява, че е невинен и иска да бъде оправдан по повдигнатото му обвинение.

         Съдът, като прецени събраните на досъдебното производство доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, изслуша доводите и възраженията на страните, и след обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото, намери от фактическа страна за установено следното:

Подсъдимият Д.Д.П. е роден на ***г*** обл.Плевенска. Българин. Български гражданин. Завършил е основно образование. Не работи. Не е женен. Осъждан за престъпления от общ характер. ЕГН: **********.

Подсъдимият се познавал с пострадалата А.А.М., която живеела в с.***, обл.Плевенска. Тя често ползвала услугите му да я превозва с личния си автомобил срещу заплащане до различни населени места.

На 17.07.2019г. А.М. *** за свои близки, тъй като й предстояло пътуване до Испания, където пребивавало едно от децата й. Пътуването до гр.Плевен и обратно до с.*** се осъществило с личния автомобил на П.. По време на това пътуване М. го помолила да я превози до гр.Плевен на 19.07.2019г., откъдето с автобус щяла да пътува по направлението Плевен-София и след това до Кралство Испания. За целта двамата решили, че е по-добре пострадалата да нощува в дома на подсъдимия в с.***, обл.Плевенска, и оттам – рано сутринта да пътуват до гр.Плевен. П. отишъл с автомобила си до дома на М. ***, вечерта на 18.07.2019г., за да я вземе с багажа й и да я откара до с.***.

Междувременно пострадалата оставила своята дебитна карта, издадена от банка „ДСК ЕАД“ – София и лист с изписан ПИН-код за достъп на маса в кухненското помещение в къщата, където живеела с майка си в с.***. Картата е следвало да се ползва от мъжа, с когото М. съжителствала - свид.А.К., т.к. парите в нея били отпуснати и предназначени за детето им, което К. отглеждал. М. казала на майка си – свид.А.Й., че през периода, в който ще бъде извън страната, А. ще дойде да вземе картата с ПИН-кода, за да изтегли парите за детето. Докато П. помагал на пострадалата в пренасянето на багажа й от къщата в автомобила му, взел от масата в кухненското помещение банковата карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“ в полза на А.А.М., заедно с ПИН-кода, изписан на лист хартия, без да го забележи никой. След това закарал пострадалата в дома си в с.***, където пренощували, и в ранните часове на 19.07.2019г. я транспортирал до гр.Плевен, след което отново се прибрал в с.***.

Още на същия ден – 19.07.2019г., подс.Д.П. *** и решил да използва чуждата дебитна карта, за да се снабди с парични средства. В 13:27:10 часа, от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил справка за наличност по сметката на А.А.М.. В 13:27:32 часа изтеглил парична сума в размер на 250.00 лева от банковата сметка на пострадалата А.М., без нейното знание и съгласие. Така получените парични средства общо в размер на 250.00 лева, П. използвал за свои лични нужди.

А.М., на следващия ден след заминаването си от България, телефонирала на майка си и я попитала дали е предала дебитната карта на А.К.. Свид.Й. казала, че не е намирала дебитна карта, оставена от А.. В периода от около десет дни, в който М. е била извън страната, К.,***, ходил няколко пъти в дома й в с.***, за да се срещне с майка й и да вземе дебитната карта да я ползва. Й. му заявила, че не намира оставената от А. дебитна карта.

След като се завърнала в страната, А.М. на 28.07.2019г. подала жалба в РУ-Пордим за това, че подс.П. е използвал нейната банкова карта без съгласието й, като й нанесъл щета в размер на 250.00 лева.

На 7.08.2019г. Д.П. *** 1 бр. банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“ в полза на лицето А. АнА.М., заедно с ПИН-кода, изписан на лист хартия.

В хода на образуваното наказателно производство, подсъдимият възстановил причинената щета в размер на 250.00 лева.

По делото са приложени писмени доказателства - разпечатки от дневното движение по банковата сметка, с титуляр А.А.М., за периода 17.07.2019г. – 28.07.2019г., предоставени от „Банка ДСК“ ЕАД, от които се установяват гореописаните осъществени транзакции на 19.07.2019г.

         Така описаната фактическа обстановка съдът възприе за установена, като анализира поотделно и в тяхната съвкупност събраните на досъдебното производство доказателства, както и чрез непосредствения разпит на подсъдимия и свидетелите – А.М., А.К., Г.Б. и Б.П.. От показанията на пострадалата М. се установяват времето, мястото и начина на извършване на деянието. Тези показания се допълват /а не са в противоречие/ от показанията на свид.К., както и от показанията на свид.П.. В своята съвкупност, показанията на посочените трима свидетели са в противоречие с обясненията на подсъдимия и показанията на свид.Г.Б. само в частта относно ползването на дебитната карта, издадена на А.М., от подс.П.. Същият, както и приятелката му – свид.Б. твърдят, че пострадалата доброволно е дала картата на П., за да изтегли от нея пари /колкото прецени той/ и да купи резервни части за автомобила си. Подсъдимият твърди, че М. му дала картата още когато я е превозвал /срещу сумата от 20.00 лева/ до и от гр.Плевен на 17.07.2019г., за да пазарува за предстоящото пътуване до Испания. Б. обаче твърди, че пострадалата е дала картата на П., когато я е докарал в дома си в с.*** на 18.07.2019г. вечерта. Когато М. е нощувала там, Б. също е била в дома на подсъдимия, т.к. съжителствала от известно време с него. При това обстоятелство, П. и Б. имат сходни интереси от изхода на делото – да се установи, че пострадалата доброволно е дала банковата си карта на подсъдимия да я ползва. Различията, обаче, в показанията на Б. и в обясненията на П. относно твърдените от тях факти, са съществени, освен, че са в противоречие и с останалите свидетелски показания. Затова, съдът не приема за достоверни твърденията на Б. и П., че А.М. доброволно му е дала картата си. Това, че подсъдимият е ползвал картата и е изтеглил на 19.07.2019г. в гр.Пордим сумата от 250.00 лева от нея, е безспорно установен факт, който се потвърждава и от самия Д.П.. Безспорно е също, че в хода на образуваното досъдебно производство подсъдимият е възстановил изцяло щетата и е върнал дебитната карта на пострадалата.

При така изяснената фактическа обстановка, съдът намира за установено от правна страна следното:

         По чл.301, ал.1, т.1 от НПК – има виновно извършено деяние от подсъдимия Д.Д.П..

По чл.301, ал.1, т.2 от НПК – деянието съставлява престъпление по НК – осъществен е състава на чл.249, ал.1 във вр. чл.26, ал.1 от НК, за това, че подс.Д.Д.П.,***, при условията на продължавано престъпление, използвал платежен инструмент – банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“ в полза на лицето А.А.М., с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил справка за баланс по банкова сметка ***.00 лева, без съгласието на титуляря А.М. ***, като деянието не съставлява по-тежко престъпление, както следва:

         - на 19.07.2019г. в 13:27:10 часа, използвал платежен инструмент - банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“, с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил  справка за баланс по банкова сметка, *** - А.А.М. ***;

         - на 19.07.2019г. в 13:27:32 часа, използвал платежен инструмент - банкова карта „VIZA“, с № 474836ххххххх6633, издадена от Банка „ДСК ЕАД“, с която от АТМ устройство /D0011411/, собственост на Банка „ДСК” ЕАД, находящо се в гр.Пордим, на ул.„***” №1, извършил теглене на парична сума в размер на 250.00 лева, без съгласието на титуляря - А.Аниева М. ***.

От обективна страна по отношение на деянието е налице следното:

         Осъществено е изпълнителното деяние на престъплението – подс.П. два пъти противозаконно е използвал чужд платежен документ, без съгласието на титуляра му. Осъществени са две отделни изпълнителни деяния, с които се реализира състав на едно и също престъпление.

         От субективна страна следва да се приеме, че деянието е извършено от подсъдимия при форма на вината – пряк умисъл, съгласно разпоредбата на чл.11, ал.2 от НК – деецът е съзнавал общественоопасния характер на деянието и е искал настъпването на общественоопасните последици – да се обогати с чужди парични средства.

         По чл.31, ал.2 от НК – несъмнено е, че подсъдимият П. е наказателно-отговорно лице. Няма спор, че той е действал в състояние на вменяемост, което определя наказателната му отговорност.

При определяне на наказанието в конкретния случай за подс.П., съдът задължително съобрази разпоредбата на чл.54 от НК. Несъмнено е, че деецът поначало подлежи на наказание за деянието. Той е осъществил състава на чл.249, ал.1 във вр. чл.26, ал.1 от НК, като за това престъпление е предвидено налагането на наказание – лишаване от свобода от ДВЕ до ОСЕМ години и ГЛОБА до двойния размер на получената сума. Съдът прецени смекчаващите и отегчаващи отговорността на извършителя обстоятелства и при превес на смекчаващите такива съдът прие да наложи на Д.П. наказание от ДВЕ ГОДИНИ лишаване от свобода и ГЛОБА в размер на 250 /двеста и петдесет/ лева. Смекчаващите отговорността на подсъдимия обстоятелства са – сравнително неголемия размер на причинената щета; пълното възстановяване на отнетата сума и банковата карта; обстоятелството, че към момента на извършване на деянието подсъдимият е бил реабилитиран за предходните си осъждания. Отегчаващо отговорността на извършителя обстоятелство е липсата на осъзната вина за извършеното престъпление. По отношение размера на наказанието съдът съобрази принципите на чл.36 от НК, с оглед строгата му индивидуализация, предвид личността на подсъдимия, целите на наказанието и поправително-възпитателния и предупредително-възпиращия му ефект. Определеното наказание от ДВЕ ГОДИНИ лишаване от свобода съдът прие да отложи изпълнението му, на основание чл.66 от НК, с ЧЕТИРИГОДИШЕН изпитателен срок. В конкретния случай е допустимо приложението на чл.66, ал.1 от НК, т.к. съдът налага наказание до три години лишаване от свобода; лицето е осъждано на лишаване от свобода за други престъпления от общ характер, но към датата на извършване на конкретното деяние е било реабилитирано, съгласно чл.88а, ал.4 от НК; и за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи наказанието.

 

При така изложените мотиви съдът постанови своя съдебен акт.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: