Решение по дело №1057/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260508
Дата: 21 март 2023 г. (в сила от 21 март 2023 г.)
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20211100501057
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр. София, 21.03.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. II-Г СЪСТАВ, в публично

заседание на десети март през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Татяна Димитрова

Членове:       Михаил Малчев

                                                                    Калина Станчева

 

при участието на секретаря Алина К. Тодорова

като разгледа докладваното от Михаил Малчев Въззивно гражданско дело № 1057 по описа за 2021 година

 

 

Производството е по реда на чл. 240, ал. 1 ГПК.

Образувано е по молба на М.Б. Ч.-Д., ЕГН **********, с която се иска от съда да отмени влязлото в сила решение №379020/04.04.2018 г. по гр. д. № 16179/2017 г., 124 състав на Софийски районен съд, постановено по реда на чл. 239 ГПК (неприсъствено решение). С посоченото решение е признато за установено на основание чл. 422 ГПК, че М.Б. Ч.-Д.  дължи на „Топлофикация София” ЕАД, ЕИК ********, сумата от 1712,78 лв., за доставена от дружеството топлинна енергия през периода от 01.11.2013 г. до 30.04.2016 г. за аб.№ 235806, ведно със законна лихва за периода от 18.10.2016  г. до изплащане на вземането, както и лихва в размер на 244,91 лв. за периода от 31.12.2013 г. до 5.10.2016 г., за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по гр. д. № 58329/2016 г. на СРС, 124 с-в.

Молителят твърди, че не е разбрал за образуването и воденето на процесното гражданско дело срещу него. Поддържа, че процесният топлоснабден имот се полза от друго лице, което е носител на учередено в негова полза пожизнено вещно право на ползане върху апартамента, и следва да носи отговорност за процесните задължения. Изтъква , че не е бил надлежно уведомяван за осъществените от съда процесуални действия по делото, не са му били изпращани и връчвани каквито и да било съдебни книжа. В тази връзка молителят счита, че след като не са му връчили съдебните книжа, същият е бил лишен от възможността за пълноценна защита, което е съществено процесуално нарушение. Поради това, моли съда да отмени неприсъственото решение. Към молбата са представени писмени доказателства. Не са направени доказателствени искания.

Ответникът по молбата –„Топлофикация София” ЕАД е депозирал отговор в предоставения срок, в който е взето становище за неоснователност на същата и се моли за оставянето й без уважение. Моли за оставяне без уважение на молбата.

 

С оглед изложените в молбата доводи и становищата на страните, като прецени събраните по делото доказателства и разпоредбите на закона, Софийски градски съд приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Съдът приема, че молбата за отмяна на решението по чл. 240, ал. 1 ГПК е подадена в срок и от легитимирано лице, поради което е допустима.

Разгледана по същество, съдът намира молбата за НЕОСНОВАТЕЛНА:

Производството по гр. д. № 16179/2017 г., 124 състав на Софийски районен съд, е било образувано по исковата молба по реда на чл. 422 ГПК  на „Топлофикация София” ЕАД против М.Б. Ч.-Д. с посочен адрес гр. София, ул. „********партер, ап. 37, за приемане за установено съществуването на вземанията на ищеца, за които е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по гр. д. № 58329/2016 г. на СРС, 124 с-в.

Видно от данните по делото, препис от исковата молба с приложенията и разпореждането на съда по чл. 131 ГПК от 23.10.2017 г., са били изпратени за връчване на ответника на посочения от ищеца адрес в гр. София, ул. „********партер, ап. 37, като книжата са се върнали по делото като невръчени, поради липсата на такова лице на този адрес. Това е наложило районният съд извърши справка за регистриран на М.Б. Ч.-Д. постоянен и настоящ адрес в НБД. От справката става ясно, че постоянния адрес на лицето е в гр. София, ж. к.********, а настоящия адрес е в гр. София, ул. „*************. Съдебните книжа по разпореждане на районния съд са изпратени за връчване и на двата адреса, като от настоящия адрес са се върнали като невръчени поради липсата на открито такова лице, а те са връчени на постоянния адрес на М.Б. Ч.-Д. – приети са със задължение за предаване от пълнолетно лице от адреса –Н.Г.Д.– свекърва на 09.01.2018 г., като същата се подписала за получаването на съдебните книжа. Ето защо в разглеждания случай е изпълнена надлежно процедурата по чл. 46, ал. 1 – ал. 4 ГПК. М.Б. Ч.-Д. не е искала възстановяване на срока съгласно чл. 46, ал. 4 вр. с чл. 64 ГПК.

С връчения препис от разпореждането по чл. 131 ГПК на ответника М.Б. Ч.-Д. е дадена възможност да представи в законовия срок отговор на исковата молба, да ангажира доказателства и да приложи писмените такива, с които разполага. Със същото разпореждане ответникът е изрично предупреден за последиците от неподаването на отговор, невземането на становище по иска, недепозирането на възражения и неоспорването на истинността на представен от ищеца документ, респективно от непредявяването в срок на инцидентен установителен иск. Също така той е изрично предупреден, че ако не представи в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото по делото съдебно заседание без да е поискал провеждането му в негово отсъствие, по искане на другата страна, срещу него може да бъде постановено неприсъствено съдебно решение по чл. 239 ГПК. На ответника е изрично указано от СРС и за последиците от неизпълнение на задължението му по чл. 41 ГПК, че ако отсъства повече от един месец от адреса, на който веднъж вече му е връчено съобщение, е длъжен да уведоми съда за новия си адрес, защото при неизпълнение на това задължение всички съобщения ще се прилагат по делото и ще се считат за редовно връчени.

В срока по чл. 131 ГПК не е постъпил писмен отговор на исковата молба от страна на ответника М.Б. Ч.-Д..

С определение по чл. 140 ГПК от 26.02.2018 г. районният съд е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 27.03.2018 г., като е изготвил и проекта си за доклад по делото. За насроченото съдебно заседание ответникът М.Б. Ч.-Д. е уведомена на адреса в гр. София, ул. „********партер, ап. 37, на който се помещава адвокатска кантора, като съдебните книжа са получени от адвокатския сътрудник В.С., която ги е получила срещу подпис и задължение за предаване на 14.03.2018 г. На лист 66 от гр. д. № 16179/2017 г. е приложено пълномощно от М.Б. Ч.-Д. в полза на адв. М.М.от САК, с което този адвокат е упълномощен да представлява ответника по делото.

На проведеното на 27.03.2018 г. открито съдебно заседание ответникът не се е явил, редовно призован, нито е бил представляван от адв. М.М.от САК, не е постъпвало и искане от същия за разглеждане на делото в негово отсъствие. В залата се е била явила В.С., която като адвокатски сътрудник само е представила пълномощното в полза на адв. М.М.от САК, намиращо се на лист 66 от делото. В същото съдебно заседание процесуалният представител на ищеца е поискал от съда да постанови неприсъствено решение, което искане е уважено, поради наличието на предпоставките по чл. 239 ГПК.

При горните данни, Софийски градски съд намира, че в случая не са налице предпоставките по чл. 240, ал. 1 ГПК за отмяна на неприсъственото решение. Посочената разпоредба допуска три хипотези, при които страната може да поиска от въззивния съд отмяна на неприсъственото решение: т. 1 – ненадлежно връчване на препис от исковата молба или призовките за съдебно заседание; т. 2 – невъзможност страната да узнае своевременно за връчването на преписа от исковата молба или призовката за съдебното заседание, поради особени непредвидени обстоятелства и т. 3 – невъзможност да се яви лично или чрез повереник, поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.

В настоящия случай не се установява наличие на нито една от описаните хипотези в нормата на чл. 240, ал. 1 ГПК. От данните по делото е видно, че ответникът е бил надлежно уведомен за образуваното гр. д. № 16179/2017 г. на СРС, като препис от исковата молба с приложенията и разпореждането по чл. 131 ГПК са му били връчени по реда на чл. 46, ал. 1 - ал. 4 ГПК на 09.01.2018 г. Също така ответникът е бил надлежно призован за насроченото първо по делото съдебно заседание на 14.03.2018 г., като съобщението с препис от определението на съда по чл. 140 ГПК му е било връчено на адреса, на който се намира канцеларията на упълномощеният от него адв. М.М.от САК съгласно разпоредбата на чл. 51, ал. 1, изр. 2 ГПК. Ето защо не са налице хипотезите на чл. 240, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК и твърденията в молбата за нередовно връчване на исковата молба, на съдебните книжа и на призовката за заседание са изцяло неверни, като от данните по делото явно става точно обратното. Действително адресът - гр. София, ул. „********партер, ап. 37, където се помещава канцеларията на адв. М.М.от САК, не е посочен от М.Б. Ч.-Д. по гр. д. № 16179/2017 г. на СРС, като съдебен адрес по смисъла на чл. 39, ал. 1 ГПК. Но това обстоятелства не опорочава осъществената по реда на чл. 51, ал. 1, изр. 2 ГПК процедура по призоваване на ответника за насроченото открито съдебно заседание по делото. Освен това адрес - гр. София, ул. „********партер, ап. 37, е посочен в депозираното възражение от М.Б. Ч.-Д. по реда на чл. 414 ГПК в заповедното производство по гр. д. № 58329/2016 г. на СРС, 124 с-в.

Не е налице и хипотезата на чл. 240, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй като по делото липсват твърдения за обективна невъзможност за лично явяване или за липсата на представителство на ответника от процесуален представител в съдебното производство, поради настъпването на особени непредвидени обстоятелства.

А изложените доводи в молбата, че трето лице – вещен ползвател на процесния апартамент следва да отговаря за задълженията към „Топлофикация София” ЕАД, са неотносими в настоящото производство и не следва да се обсъждат. Само за яснота може да бъде посочено, че ако тези твърдения са истина, то М.Б. Ч.-Д. разполага с възможността за предяви иск за неоснователно обогатяване (за сумите, които е заплатила на „Топлофикация София” ЕАД) срещу това трето за настоящото производство лице.

С оглед изложените съображения, съдът намира, че настоящата молба по чл. 240, ал. 1 ГПК е неоснователна, доколкото от така установените факти следва, че първоинстанционният съд не е извършил процесуално нарушение при връчване препис от исковата молба и на призовката за съдебното заседание, а същите съдебни книжа са били надлежно и редовно връчени на молителя съответно по реда на чл. 46, ал. 1 - ал. 4 ГПК и чл. 51, ал. 1, изр. 2 ГПК. Ето защо молбата е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Воден от изложеното, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата по чл. 240, ал. 1 ГПК на М.Б. Ч.-Д., ЕГН:**********, за отмяна на неприсъствено решение №379020/04.04.2018 г. по гр. д. № 16179/2017 г., 124 състав на Софийски районен съд, постановено по реда на чл. 239 ГПК.

.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

Председател:

Членове:

1.

2.