Определение по дело №210/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1262
Дата: 18 май 2023 г.
Съдия: Йовка Желязкова Бъчварова
Дело: 20237040700210
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер 1262, 18.05.2023 г., град  БУРГАС

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, ХХІІІ-ти състав, в закрито съдебно заседание, проведено на 18.05.2023 г., в следния състав:

СЪДИЯ : ЙОВКА  БЪЧВАРОВА

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 210 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

          Производството по делото е образувано иск за обезщетение на неимуществени вреди в резултат на противоправно бездействие на затворническата администрация, който съдът  намира за допустим, тъй като за ищеца е налице правен интерес, изводящ от твърденията му в исковата молба.  Тъй като срокът по чл.131 от ГПК е изтекъл, съдът следва да пристъпи към постановяване на определение по чл.140 от ГПК, с което да насрочи делото в открито съдебно заседание, да предяви на страните проекта за доклад и да се произнесе по направените доказателствени искания.

Проектът за доклад по делото:

Обстоятелствата, от които произтичат правата и възраженията и тяхната правна квалификация : Ищец в производството е И.С.Т., а ответник – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН). Ищецът твърди, че изтърпявал наказание лишаване от свобода в затвора в град Бургас и през целия месец април 2022г. бил поставен в неблагоприятни условия, изразяващи се в следното :

1/Липса на достатъчно жилищна площ – настанен бил в обща килия с още две лица. Не било обособено помещение за готвене. Така лишените от свобода били лишени от възможността сами да си приготвят храната. Площадката за престой на открито също била с размери по – малки от регламентираните.

2/Храната не отговаряла на таблицата, утвърдена от министъра на правосъдието – била с лошо качество и с намалено количество. Не се покривали и изискванията за калорийност. Липсвали пресни плодове и зеленчуци. Работещите ощетявали лишените от свобода, като им сипвали по – малки порции и така извършвали злоупотреби. Било забранено получаване на храна. Асортиментите в лавката била ограничени по вид и на завишени цени.

3/Била отнета възможността за закупуване на дрехи, тъй като на територията на затвора не се предлагали такива стоки. Било забранено получаване на дрехи в колет.

4/През зимния сезон парното работело само по два часа на ден и температурата била ниска – около 10 градуса.

5/Площта на прозорците била 0.5 кв.м. и било невъзможно навлизане на достатъчно дневна светлина. Между 22:00 часа и 06:00 часа електрическото осветление се изключвало.

6/Малката площ на прозорците правела невъзможно проветрението в необходимата степен.

7/Медицинското обслужване не отговаряло на законовите изисквания : Имало лекар само във вторник и четвъртък от 07:30 часа до 10:00 часа и достъпът до него не бил гарантиран дори и в случаите на предварително записване. През почивните дни нямало дежурен лекар. Зъболекар въобще нямало. Медицинският персонал се държал грубо към лишените от свобода. През месец ноември 2022г. на ищеца било изписано определено лекарство, което ищецът платил със собствените си пари, но лекарството не му било доставено.

8/На ищеца не били предоставени условия за двигателна активност : нямало спортни уреди на площадка № 2, а площадка № 1 била с по – малки размери от нормативно установените.

9/Били ограничени контактите на ищеца с външния свят в степен, несъразмерна с необходимата. Не се позволявало да ползва компютър и интернет, радио и телевизия. Писмата и колетите, адресирани от лишените от свобода, се губели. Липсата на електричество през нощта препятствало ищеца да чете книги, да слуша радио или да гледа телевизия. Телефонни разговори било възможно да се провеждат само чрез стационарен телефон на завишени цени. Липсвал принтер, което затруднявало комуникацията на ищеца със съдилищата. Свижданията били ограничени до два пъти месечно.

10/Безпричинно се използвали помощни средства : при конвоиране извън затвора се поставяли белезници и се извършвал обиск.

11/В килиите нямало течаща топла вода. В баните имало топла вода за къпане само два пъти седмично. Липсвали смесителни батерии в баните, които често водело до внезапно потичане на вряла вода и съответно до изгаряния.

12/Килиите и санитарните помещения били в лошо състояние : мазилката се ронела и имало паднали фаянсови плочки.

13/Гъмжало от хлебарки и дървеници, които разнасяли зарази и създавали дискомфорт у лишените от свобода.

14/Килиите били обзаведени със стари и повреди мебели, а дюшеците и одеялата били изпокъсани и пълни с паразити.

15/Нивото на шума било постоянно високо – поради липса на сигнализация лишените от свобода викали на глас охраната. Така се нарушавало правото на спокойно пребиваване и почивка.

Твърди се, че изброените действия/бездействия били такива по чл.3, ал.2 от ЗИНЗС, с които ищецът бил подложен на унизително отношение, принизено било човешкото му достойнство, у него били предизвикани чувства на изолация, незащитеност и незачитане на законните му права.

Посочените действия/бездействия довели до увеличаване на отрицателните последици от задържането и били несъответни на регламентираните от закона цели.

Ищецът моли съда да постанови решение, с което ответникът да бъде осъден да му заплати сумата 1300.00 лева, представляващи обезщетение от претърпените от него неимуществени вреди.

В срока по чл.131 от ГПК ответникът, чрез пълномощник, е подал отговор срещу исковата молба, в която предявеният иск се оспорва като неоснователен.

Противопоставят се следните доводи и възражения :

Оспорва се да са били осъществени описаните противоправни действия/бездействия.

Относно площта : За периода от 01 до 21.04.222г. ищецът бил настанен в спално помещение № 223 във ІІ зона за повишена сигурност, с обитаема жилищна площ на помещението 11.72 кв.м. В същото помещение бил настанен и друг задържан, следователно всеки от тях е разполагал с 5.86 кв.м. площ. В това помещение бил изграден и санитарен възел и задържаните имали денонощен достъп до тоалетна и течаща вода.

За периода от 21 до 30.04.2022г. ищецът бил настанен в спално помещение № 325 във ІІ зона за повишена сигурност, с обитаема жилищна площ на помещението 18.76 кв.м. В същото помещение бил настанен и друг задържан, следователно всеки от тях е разполагал с 9.38 кв.м. площ. В това помещение бил изграден и санитарен възел и задържаните имали денонощен достъп до тоалетна и течаща вода.

Относно обзавеждането : Помещенията били обзаведени с отделни легла, според броя на настанените лица; със спални принадлежности; железни шкафове за съхранение на лични вещи; маси; четири осветителни тела - лед; имало извод за кабелна телевизия, осветителни тела и стенни ел. контакти.

Относно поддържането на обзавеждането : При необходимост се предприемала подмяна. Изпирането на спалното бельо се извършвало в пералнята на затвора.

Относно отоплението : Отоплението на помещения се осигурявало чрез радиатор, част от парната инсталация на затвора, захранвана с природен газ. За този период нямало прекъсване на топлоподаването. Всички врати и прозорци били отремонтирани преди началото на зимния сезон.

Относно проветряването : В помещение № 223 имало 2 бр., а в помещение № 325 – 3 бр. двукрили прозорци, изработени от ПВЦ дограма с размери 130/70см, които позволявали навлизане на достатъчно светлина и чист въздух. Лишените от свобода сами следвало да преценяват кога да си отварят прозорците.

Относно температурата в помещенията : Не се съхранявали данни за среднодневната температура в помещенията по време на отоплителния сезон.

Относно хигиената : Подовите настилки били от мрамор (в коридорите) и от фаянсови плочки (в санитарните помещения). Поддържането на хигиена в спалните помещения било задължение на лишените от свобода. Задържаните се редували по график да почистват общите помещения с почистващи препарати, осигурени от затвора. При желание, задържаните можели да закупуват и техни лични препарати.

Относно възможността за обособяване на кухненски кът : Тъй като ищецът бил разпределен в зона с повишена сигурност, нямало обособени кухненски помещения. Фурна и котлон били сред вещите, разрешени за ползване. От друга страна, в посочената зона електрическата инсталация не била предвидена за захранване на кухненски уреди с висока консумация.

Относно наличието на паразити : Между ГД „ИН“ и ДЗЗД „Фаворит мениджмънт“ бил сключен договор за дезинсекция и дератизация на сградите на ГД „ИН“. В затвора в град Бургас осем пъти годишно се извършвала дезинсекция и два пъти – дератизация. Графиците стриктно се спазвали       , вкл. и за 2022г. Посочени са наименованията на ползваните препарати.

Относно осветлението и осигуряване на непрекъснатост на електрозахранването : С оглед осигуряване на осем часа сън на лишените от свобода (чл.84, ал.2, т.2 от ЗИНЗС), електрическото захранване се изключвало за времето от 22:30ч. до 06:00 ч. През този времеви период било невъзможно да се ползват електрически уреди, в т.ч. радио.

Относно шума : На втори и трети етаж, където е разположена ІІ зона за сигурност, не била изградена звукова или светлинна инсталация за връзка на задържаните с надзорния състав.

Относно достъп до интернет и ползване на компютър и принтер: Достъпът до интернет и компютър не бил разрешен, с цел осигуряване на сигурността и предвид изричната забрана на чл.97, ал.3 от ЗИНЗС. Разрешените форми на комуникация били писмена кореспонденция, телефонни разговори, както и лични свиждания. С оглед епидемичната обстановка по време на Ковид, със заповед от 02.04.2020г. били разрешени връзките по скайп по утвърден график. Принтерът не бил сред вещите, разрешени за ползване от задържаните.

Относно престоя на открито : Имало две места, до които бил осигурен достъп на всеки от задържаните по час и половина на ден, съобразно график. Зоните били с достатъчна плащ и съоръжения – пейки, фитнес уреди, тенис маса, спортна площадка.

Относно прехраната : Храната в затвора била съобразена като количество и качество с Таблица №1, Надбавка „А“ и Таблица № 2 – заменителна таблица, съгласувани с министъра на здравеопазването, министъра на финансите и утвърдени от министъра на правосъдието. Дневната хранителна дажба съдържала 2622 калории (±200 калории), а седмичната – не по-малко от 18354 кал.

Храната била разнообразна и съобразена с годишните сезони. В менюто се включвали поне една от следните групи храни : зърнени храни; зеленчуци, респ. зеленчукови консерви; пресни плодове; мляко и млечни продукти; богати на белтъци храни (птиче месо, яйца, бобови храни); риба като основно ястие.

За количеството на храната се следяло при получаването ù, в присъствие на надзорник и на главния готвач.

Относно търговските обекти на територията на затвора : търговската дейност се осъществявала от държавно предприятие „Фонд затворно дело“. В търговските обекти се предлагали различни хранителни/нехранителни продукти, които задържаните можело да купуват с лични средства.

Относно колетните пратки и личната кореспонденция : Била утвърдена процедура, която се спазвала и не били отчетени върната предназначено до ищеца лична кореспонденция.

Относно свиждането : Свиждането се осъществявало два пъти на месец по график.

Относно личната хигиена : Било осигурено къпане два пъти седмично, съобразно графика на подаване на топла вода.

Относно достъпа до медицинско обслужване : Посещението в медицинския център се извършвало по график. Настанените във ІІ зона, между които и ищецът, се приемали от д-р Гичева всеки вторник и четвъртък от 07:30ч. до 10:00ч. При констатиране на спешни състояния се оказвала спешна медицинска помощ.

Посещението при дентален специалист се осъществявало по график след предварително записване.

Относно използването на белезници : Били утвърдени правила, според които по време на транспортиране на задържани лица се поставят белезници. При излизане и влизане на задържаните се извършвал обиск.

Оспорва се неблагоприятната промяна и въздействието ù върху ищеца да са с такъв интензитет, че да могат да се квалифицират като изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение към ищеца. Тази преценка следва да се направи както с оглед установените факти, така от гледна точка на времевия период, за който се претендират вредите.

Прави се искане за отхвърляне на предявения иск. Заявена е претенция за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Въз основа на наведените в исковата молба фактически твърдения, очертаващи рамките на спора, съдът квалифицира иска по чл.284 от ЗИНЗС вр. чл.52 от ЗЗД.

Съдът отделя като ненуждаещ се от доказване факта, че за периода от 01 до 30.04.2022г. ищецът изтърпява наказание лишаване от свобода в затвора в град Бургас

Съдът указва на ищеца, че следва да установи фактите и обстоятелства, от които черпи благоприятни правни последици.

Съдът указва на ответника, че следва да докаже доводите и възраженията срещу исковата молба.

Съдът указва на страните, че по силата на чл.284, ал.5 от ЗИНСЗ настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Съдът указва на страните, че презумпцията по чл.284, ал.5 от ЗИНСЗ няма да бъде приложена, ако ответникът проведе пълно обратно доказване за оборване на презюмирания факт.

Съдът указва на страните, че съдът има задължение и служебно да събира доказателства по реда на чл.284, ал.4 от ЗИНЗС.

По доказателствата :

В уточнителната исковата молба са направените доказателствени искания в 14 пункта – за изискване на доказателства от ответника. Тези искания са изпълнени и доказателствата и исканите отговори и справки са представени с отговора срещу исковата молба. Не са представени само доказателства по т.11, поради което ответникът следва да бъде задължен да представи доказателства кога е извършван последният ремонт на спални помещение №№ 223 и 325, но преди месец април 2023г.

Направено е искане за разпит на двама свидетели, по което съдът ще се произнесе в открито съдебно заседание.

           Ръководен от гореизложените съображения, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА разглеждане на делото в открито съдебно заседание за 10.07.2023 г. от 15:45 часа, за която дата и час да се призоват страните – ищецът Ерхан Мехмедов, назначеният представител адвокат М.М. и ответникът ГДИН.

ПРЕПИСИ от отговора заедно с приложените към него писмени доказателства, подаден от ответника, да се изпратят на ищеца и на адвокат М..

ДА СЕ ПРИЗОВЕ на основание чл.286, ал.1 от ЗИНЗС и ОП Бургас, на която да се изпратят преписи от материалите по делото.

     ПРЕДЯВЯВА на страните проекта за доклад по делото, съобразно мотивите.         

ЗАДЪЛЖАВА ответника най-късно в първото по делото заседание да доказателства кога е извършван последният ремонт на спални помещение №№ 223 и 325, но преди месец април 2023г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не може да бъде обжалвано.

ПРЕПИСИ от определението да се изпрати на ищеца, ответника, адвокат М. ***.

                  

                                                          С Ъ Д И Я :