РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 3139
Русе, 04.11.2024 г.
Административният съд - Русе - IV състав, в закрито заседание на четвърти ноември две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | ДИАНА КАЛОЯНОВА | |
като разгледа докладваното от съдията Диана Калоянова административно дело № 865 по описа за 2024 година на Административен съд - Русе, за да се произнесе, взе предвид следното: |
Производството е по реда на 158, ал. 1 и сл. от Административно процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 27, ал. 1 от Закона за управление на средствата от Европейските фондове за споделено управление (ЗУСЕФСУ).
Образувано е по жалба с вх. № 4882/29.10.2024 г. от „ТМ електрик“ ЕООД, ЕИК *********; със седалище и адрес на управление [населено място], [улица], вх. 4, ет. 1, ап. 1, представлявано от Т. М. Ю. – управител срещу „Колективно Решение № РД-21 -275 от 11.10.2024 г. на Ръководителя на Управляващият орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) за прекратяване на производството по отношение на кандидата „ТМ електрик“ ЕООД.“
Административната преписка е представена на електронен носител, като на хартиен носител не е представен обжалвания административен акт в частта, отнасяща се до дружеството жалбоподател.
Според придружителното писмо, предвид факта, че цялата преписка е водена по електронен път чрез ИСУН, на основание чл. 183, ал. 1 във връзка с ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, административния орган е представил преписката на електронен носител, съдържащ като електронен образ на всички документи, заверени с квалифициран електронен подпис на два идентични електронни носители.
Съобразно нормата на чл. 102з, ал. 3 от ГПК (приложим във връзка с чл. 144 от АПК) Към електронни изявления преписи за страните не се представят. Съдът възпроизвежда изявленията и приложенията към тях в необходимия брой преписи на хартиен носител и след заверка от служител на съда ги изпраща на участниците в производството, които не са заявили, че желаят да получават електронни изявления от съда или не са задължени да получават такива. За възпроизвеждането страната, извършила действието в електронна форма, заплаща предварително такса на брой страници, определена с тарифата по чл. 73, ал. 3, освен в случаите по чл. 83.
Посочената тарифа по чл. 73, ал. 3 от ГПК е Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс. Не е налице хипотезата на чл. 83 от ГПК. Към настоящия момент няма заявление на жалбоподателя, че желае да получава електронни съобщения от съда.
Нормативно е въведено изискване за изготвяне на преписи (а не за фотокопие на документи) и разпоредбата на чл. 23, т. 2 от посочената Тарифа изисква да се събира такса за препис от документ – 2 лева, а ако преписът е повече от една страница – за всяка следваща по 1 лев.
В този смисъл съдът счита, че следва да даде указания на ответника първо да заплати необходимата държавна такса за изготвяне на преписи от представените документи и едва след това да стартира процедурата Г. Д. от АПК.
Съдът също така намира, че следва да даде възможност на ответника, ако желае, да представи самостоятелно (а не при условията на чл. 102з, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АРК) като заверен препис на хартиен носител документите, съдържащи се по административната преписка, по която е издадено обжалваното решение, включително с подробен опис на представените документи като последните са надлежно заверени за вярност.
Отделно от това, съдът установява, че ответникът не е изпълнил задължението си по чл. 18а, ал. 5 от АПК да посочи електронен адрес за призоваване и получаване на документи и съобщения по делото.
Мотивиран от изложеното и на основание чл. 152, ал. 2 от АПК, съдът
РАЗПОРЕДИ:
1. П. В. на ръководителя на управляващият орган на ПРЧР в петдневен срок от получаване на съобщението да представи като заверен препис на хартиен носител документите, съдържащи се по административната преписка, по която е издадено обжалваното решение, включително с опис на представените документи като последните са надлежно заверени за вярност.
2. УКАЗВА на ръководителя на управляващият орган на ПРЧР, че в случай, че не изпълни указанието по т. 1 в определения срок, съдът ще приложи нормата на чл. 102з, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК.
3. ЗАДЪЛЖАВА ръководителя на управляващият орган на ПРЧР в тридневен срок от получаване на съобщението да представи писмено електронен адрес съобразно изискването на чл. 18а, ал. 5 и чл. 137, ал. 2 от АПК.
4. ПРЕДУПРЕЖДАВА ръководителя на управляващият орган на ПРЧР, че в случай, че не изпълни указанията на съда по т. 3 в срок, за него може да бъдат приложени разпоредбите на чл. 89 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК.
5. ДА СЕ СЪОБЩИ настоящия съдебен акт на административния орган чрез процесуалния му представител Г. В.-Е. – началник отдел „Управление на качеството“ Главна дирекция „Европейски фондове,, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалните грижи на [тел. номер] (посочен в пълномощно № РД-22-14/27.01.2023 г.) на основание чл. 18а, ал. 7 от АПК
Разпореждането е окончателно.
Съдия: | |