Решение по дело №13188/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260638
Дата: 22 февруари 2022 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100113188
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

Р Е Ш Е Н И Е

22.02.22г.

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 20.01.22г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 13188/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от В. Г. против СО с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумите: 5 920 лева /обезщетение за имуществени вреди - неполучен паричен остатък след разпределение на суми по изп.д. № 20067800400394 на ЧСИ В. Л./; 3 645, 54 лева /мораторна лихва върху посочената сума за периода 07.09г. – 07.15г./; 7 000 лева /обезщетение за имуществени вреди – парична равностойност на неполучена покъщнина след извършен въвод във владение по посоченото изпълнително дело/; 30 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/.

Конкретизацията /като брой и вид/ на исковете /за имуществени вреди/ е направена в съответствие с определенията на АССГ от 13.06.16г. и от 11.08.16г. по а.д. № 6602/15г. /първото – влязло в сила като необжалвано/. В тази връзка: искането /обективирано в молбата от 09.10.17г./ на адв. Я. /предходен особен представител на ищеца/ касаещо конкретизацията на исковете за имуществени вреди – се явява процесуално недопустимо /по смисъла на чл. 214 от ГПК/. С оглед това: посочената молба – не е съобразена от председателя на състава /при индивидуализиране на предмета на спора/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Събраните в процеса доказателства удостоверяват, че:

С влязъл в сила съдебен акт /решение на СГС от 12.12.05г. по г.д. № 669 от 04г./ ищецът е бил поставен под - пълно запрещение. С влязъл в сила съдебен акт /решение на СГС от 14.02.13г. по г.д. № 13356 от 10г./ постановеното пълно запрещение е било – отменено.

Исковете за имуществен вреди са - неоснователни:

Ищецът поддържа, че е претърпял имуществени вреди /конкретизирани по-горе като размери/ заради това, че: не е получил останала след разпределение /по изп.д. № 20067800400394 на ЧСИ В. Л./ сума; не е получил собствената си покъщнина /движими вещи/ след извършване на въвод във владение /осъществен в рамките на същото изпълнително дело/.

От една страна:

Възражението на ответника за изтекла /в хипотезата на чл. 110 от ЗЗД/ давност е неоснователно:

Липсват твърдения /на ответника/ съответно и доказателства – в процесната хипотеза да е бил изпълнен целият /регламентиран в разпоредбата на чл. 111 от СК отм./ фактически състав, а именно: да е бил назначен „настойнически съвет“ /включващ – настойник, заместник настойник и двама съветници/. С оглед това /в такава хипотеза/ следва да се приеме, че: процесният давностен срок е започнал да тече /при условията на чл. 110 от ЗЗД във връзка с чл. 115, б. „е“ от ЗЗД/ едва след влизане в сила /през 13г./ на съдебното решение на СГС от 14.02.13г. /с което е било отменено запрещението на ищеца и е била възстановена дееспособността му; чак след този момент на практика В. Г. е придобил реално, фактически възможността да защити надлежно правата си/. Считано от посоченият момент до 15г. /когато е заведено настоящото дело/ исковете се явяват предявени - в рамките на законния /давностен/ срок.

От друга страна:

Ищецът поддържа /такъв извод налагат и събраните в процеса доказателства/, че: процесните имуществени вреди са настъпили след 02.09г. - когато /след като/ Т. П. е била назначена за негов настойник - съгласно протокола на Общината от 09.02.09г. /след този момент именно: останалата след разпределението по изпълнителното производство сума е била преведена от ЧСИ по сметка на настойника; след този момент ЧСИ е осъществил въвод във владение на осребрения недвижим имот/. За настъпилите от тези /две/ действия вреди обаче - имуществената отговорност на ответника не може /принципно/ да бъде ангажирана - доколкото:

Заявените имуществени вреди /в това число и заявената мораторна лихва/ не се явяват следствие от бездействието /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД във връзка с чл. 111 от СК отм./ на ответника /в качеството му на орган по чл. 110 от СК отм./ да назначи настойнически съвет, а от преките действия /бездействия/ или на настойника - по смисъла на чл. 117, ал. 2, изр. 1-во от СК отм. и чл. 119 от СК отм. /който не е защитил надлежно правата на ищеца в рамките на производството по въвод във владение с оглед получаване на покъщнината на В. Г., съответно - който не е внесъл получената от ЧСИ сума по сметка на ищеца или е употребил тази сума не в негова полза; съдържащите се по делото в тази насока гласни доказателства не могат да бъдат приети за меродавни, доколкото се явяват пряко заинтересовани – по смисъла на чл.172 от ГПК/ или на ЧСИ - по смисъла на чл. 441 от ГПК във връзка с чл. 45 от ЗЗД /който не е внесъл процесната сума директно по сметка на ищеца, съответно евентуално не е осигурил възможност на В. Г. да получи собствените си движими вещи от осребрения имот; в последната връзка обаче: приетите по делото 2 броя протоколи за въвод, приложени по изпълнителната преписка – удостоверяват, че съдебният изпълнител е предоставил двукратно възможност на настойника, в качеството му на представител на ищеца – да изнесе, получи процесните движими вещи; последните на практика в крайна сметка са били оставени за съхранение „до поискване“ при купувача на имота/.

С оглед изложеното /доколкото съобразно изложеното по-горе - процесните имуществени вреди не се явяват следствие от действия – бездействия на ответника/ исковете за имуществени вреди следва да бъдат – отхвърлени.

По същите съображения следва да бъде отхвърлен и искът за неимуществени вреди /заявен за времето след 02.09г./. В допълнение:

Обстоятелството /само по себе си/, че ответникът така и не е назначил пълен /по смисъла на чл. 111 от СК отм./ настойнически съвет – не може /принципно/ да обоснове отговорност на Общината – доколкото: дейността /от една страна/ на съветниците е само съвещателна и подпомагаща – по смисъла на чл. 121 от СК отм. /а не представителна – по смисъла на чл. 117, ал. 2, изр. 1-во от СК отм./, а /от друга страна/ заместник настойникът /при наличие на „действащ“ настойник – каквато е процесната хипотеза/ няма правомощия /съгласно правилото на чл. 123 от СК отм./. Независимо от /въпреки/ това обаче: липсата на назначен /при условията на чл. 111 от СК отм./ настойнически съвет е съобразена /съобразно изложеното по-горе/ от председателя на състава /в контекста на възражението на ответника за давност/ доколкото: законът все пак възлага и определени контролни /спрямо настойника/ функции на заместник настойника и на съветниците /именно с оглед пълноценната защита на правата на поставения под настойничество/.

Искът за неимуществени вреди е частично основателен /до размера на сумата 5 000 лева и за периода до 02.09г./:

Действително /от една страна/: за времето до 02.09г. ответникът е предприел /при условията на чл. 111 от СК отм./ действия да назначи настойник на ищеца измежду негови „роднини“ /дъщеря/ и „близки“ /бивша съпруга/. Тези действия обаче /съгласно твърденията на Общината, заявени в отговора на исковата молба/ са останали безуспешни /не по вина на органа по НиП – по смисъла на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 45 от ЗЗД/: бившата съпруга на В. Г. изобщо не е отговорила на поканата /предложението/ на общината /да бъде назначена за настойник на ищеца/, а дъщерята на последния е заявила директен отказ за това /на практика: и бившата съпруга на ищеца, и дъщеря му само са били определени да бъдат назначени за настойници, но формално назначаване така и не е било сторено/. Посоченото /иначе правомерно – по смисъла на чл. 111 от СК отм./ поведение на Общината обаче - не може да дерогира /да изключи/ отговорността на ответника за допуснатото /в хипотезата на чл. 114, ал. 1, изр. 2-ро от СК отм./ бездействие, а именно – да вземе привременни мерки за защита на правата на ищеца /в резултат на което бездействие: за период от 3 години В. Г. е бил без назначен настойник – представител/.

Безспорно /това обстоятелство в случая следва да се презумира – въпреки липсата на конкретно събрани доказателства в тази насока; същият извод налага и съдържанието на кореспонденцията на ищеца с различни институции за времето до 02.09г./ В. Г. е претърпял психически неудобства /притеснения/ заради това че не е имало /през посочения значителен период от време/ кой да се грижи /формално/ за защита на имуществените му права. С оглед това /и в хипотезите на чл. 52 от ЗЗД и чл. 162 от ГПК/ искът за неимуществени вреди следва да бъде уважен /до размера на горната сума и за периода до 02.09г./. Искане за присъждане на законна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди/ не е заявено.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА С.О.да плати на В.Д.Г. ЕГН ********** сумата 5 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/ на основание 49 от ЗЗД.

ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за сумата над 5 000 лева и исковете за имуществени вреди - изцяло.

ОСЪЖДА С.О.да плати на СГС 200 лева - държавна такса /на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: