Решение по дело №2935/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2488
Дата: 18 декември 2019 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20197050702935
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2019г., гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА,  VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на двадесет и осми ноември 2019г.,

в състав:

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

              ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

               ТАНЯ ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Миглена Петкова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Желязкова КНАХД № 2935/2019 г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на П.С.П. ***, срещу Решение № 1714/26.09.2019 г. по НАХД № 3038/2019 г. на ВРС, ХХVІІ с-в, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 2776943, на ОД на МВР Варна, с който, като законен представител на „Хладилна база за дивечово месо“ АД му е наложена глоба в размер на 100 лв., на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП.

Касаторът оспорва решението на въззивния съд като постановено при неправилно приложение на материалния закон. Оспорва и счита за неправилни изводите на въззивния съд за издаване на електронния фиш в съответствие с процесуалните и с материалните норми. Твърди, че в електронния фиш липсва точно описание и стандартизация и годност на техническото средство, не са описани точното място и посока на движение на автомобила, липсва снимка. Навежда доводи, че електронният фиш е издаден без необходимите доказателства, не съдържа необходимите реквизити, не е установен регистрационния номер на автомобила, както и превишената скорост. Посочва, че няма данни за извършена последна метрологична проверка на автоматизираното техническо средство. Излага твърдения, че не е спазена процедурата съгласно ТР № 1/26.02.2014г. на ВКС и Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за ползване за движение по пътищата. На изложените основания претендира отмяна на решението на ВРС и на потвърдения с него електронен фиш.

Ответникът – ОД на МВР Варна, редовно призован - не изпраща представител и не изразява становище по касационната жалба и по съществото на спора.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на Районен съд-Варна е правилно и законосъобразно и следва да се потвърди.

 

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено от фактическа страна следното:

Предмет на обжалване пред ВРС е бил Електронен фиш серия К № 2776943 на ОД на МВР Варна, с който на П.С.П., на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.3 от ЗДП е наложена глоба в размер на 100 лв. ВРС е приел за установено от фактическа страна, че на 29.05.2019г. в 14.39 ч. в обл.Варна по път „Е-70“ /извън населено място/, от летище гр.Варна посока гр.Варна, до бензиностанция „Петрол“ същият управлявал л.а.“Мерцедес АМГ Е63С“ с ДК № РВ 1878 ТА, със скорост от 103 км/ч при разрешена такава от 80 км/ч. Обстоятелството било установено от   извършващите проверка служители на ОД на МВР-Варна за скоростта на движение на автомобилите с автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 с №11743с9. Нарушението било установено с мобилна система/триъгълна камера, тип тринога. Поради установеното нарушение против П. бил издаден процесния ел. фиш.

Съдът е посочил, че описаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – преписката по АНП, както и тези допълнително събрани в хода на съдебното производство, които е ценил като последователно, взаимно обвързани и непротиворечиви. За да потвърди процесния електронен фиш, ВРС е изложил мотиви, че същия съдържа изискуемите съгласно чл.189 ал.4 от ЗДвП реквизити; съобразени са сроковете по чл.34 от ЗАНН; както и че независимо, че нарушението е установено с мобилно автоматизирано техническо средство или система /АТСС/, предвид законовата промяна, е допустимо ангажирането на отговорността на нарушителя с електронен фиш. Посочил е, че за електронните фишове не се изисква да съдържат дата на издаване, както и подпис на издателя, които реквизити са задължителни за АУАН, като относима е разпоредбата на § 6, т.63 от ДР на ЗДвП. Прието е от въззивният съд, че към датата на установеното с електронния фиш нарушение – 29.05.2019г., нарушенията на правилата за движение по пътищата могат да се установяват и санкционират, чрез издаване на електронен фиш, чрез използване на мобилни АТСС, временно разположени на участък от пътя. Посочил е, че с Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, обн.ДВ бр.36/19.05.2015г. не изисква обслужване от контролния орган, освен включването и изключването на мобилното АТСС. Въз основа на събраните доказателства, съдът е стигнал до заключението, че мобилната камера, с която е било установено нарушението е преминала метрологичен контрол на 29.10.2018г., което е било удостоверено с Протокол № 70-С-ИСИ/29.10.2018 г. на БИМ и Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126, валидно до 07.09.2027г. Глобата е наложена, като са били спазени разпоредбите на чл.188 от ЗДвП. Посочил е че съгласно чл.189, ал.15 от ЗДвП снимковия материал е годно веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес, както и че е съобразена разпоредбата на чл.188, ал.2 от ЗДвП, когато превозното средство е собственост на юридическо лице, наказанието е наложено на законния представител. Счел е нарушението за безспорно установено от събраните по делото доказателства. Приел е санкцията за правилно определена по основание и размер. Изложил е съображения, че установеното административно нарушение не е маловажен случай, поради което не може да се приложи чл.28 от ЗАНН.

Настоящата инстанция приема от правна страна за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.

Разгледана по същество, жалбата против решението е неоснователна, по следните съображения:

При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалвания електронен фиш, съгласно задължението по чл.312 и чл.313, ал.1 НПК, приложим по препращане от чл.84 ЗАНН. ВРС е направил законосъобразен извод, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяването на обжалвания акт. Районният съд не е нарушил и процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, подробно е обсъдил доводите на страните и в частност оплакванията на жалбоподателя, като е намерил последните за неоснователни.

В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото доказателства фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материалноправни разпоредби. По делото са приобщени доказателства за годността на техническото средство, с което е установено нарушението. Съдът е проявил процесуална активност и е изискал допълнителни доказателства от значение за правилното решаване на спора – заявление за регистрация на процесното превозно средство, от което се установява, че касатора е представляващ дружеството „Хладилна база за дивечово месо“ АД, в което качество му е наложена глобата. Автомобилът е закупен на лизинг и е собственост на „УНИКРЕДИТ ЛИЗИНГ“ ЕАД КЛОН Пловдив. Същите, ведно с изначално представените такива с преписката установяват спазване изискванията на ЗДвП и на приложимата Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за процедурата и установяването на нарушенията от този вид. По делото е представен и протокол по чл.10 от Наредбата за използването на мобилното АТСС. По делото няма данни, а и не се твърди касатора да е подал декларация на въпросната дата друг да е управлявал автомобила, поради което правилно е бил съставен фиш на негово име.

В оспореното въззивно решение са преценени всички доказателства в тяхната съвкупност и са изложени мотиви досежно липсата на допуснати нарушения в процедурата по издаване на електронния фиш и неговото съдържание, което е в съответствие с материалноправните норми. Тези изводи на ВРС кореспондират със събраните по делото доказателства и напълно се споделят и възприемат като свои от настоящата касационна инстанция, на основание чл.221 ал.1 изр.2предл. посл. от АПК, поради което не е необходимо тяхното преповтаряне.

Наведените касационни основания не са налице. Следва да се отбележи, че изложените твърдения в касационната жалба са идентични с възраженията в жалбата пред Въззивният съд срещу електронния фиш. ВРС е отговорил подробно на същите, като е съобразил доказателствата в тяхната съвкупност и правилно е приложил материалния закон. В касационната жалба отново се поддържа искането МВР да представи доказателства за калибриране на автоматизираното техническо средство от независима лаборатория, доколкото обаче в преписката се съдържат доказателства за изправността на техническото средство - Протокол № 70-С-ИСИ/29.10.2018г. на БИМ и Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126, валидно до 07.09.2027г., които не са били оспорени от жалбоподателя своевременно, то същите се ползват с формална доказателствена сила за отразените в тях обстоятелства и правилно въззивният съд въз основа на същите е приел за установено, че са спазени изискванията на чл.4 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. Към момента на установяване на нарушението автоматизираното техническо средство е било преминало проверка, поради което е безпредметно да се извършва калибриране от независима акредитирана лаборатория.

Следва да се отбележи, че размерът на определената санкция съответства на санкцията, предвидена в чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП, фиксирана на 100 лв. и с нея би се постигнала целената превенция.

Предвид изложеното и с оглед обстоятелството, че при извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, настоящият състав намира, че касационната жалба се явява неоснователна, поради което въззивното решение следва да се остави в сила.

Воден от горното и на осн. чл.221 ал.1 и ал.2 пр.1 от АПК вр. чл.63 ал.1 от ЗАНН, настоящият съдебен състав

 

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1714/26.09.2019г. по НАХД № 3038/2019г. на ВРС, ХХVІІ с-в, с което е потвърден Електронен фиш серия К № 2776943, на ОД на МВР Варна, с който на П.С.П. ***, е наложена глоба в размер на 100 лв., на основание чл.189 ал.4 вр. чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                   2.