Решение по дело №372/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 219
Дата: 19 септември 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330200372
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 219/19.9.2019 г.

 

гр. Ямбол, 19.09.2019 г.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Ямболски районен съд,наказателна колегия в публичното заседание на четвърти септември през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

                                                                      Председател:  Р.Радиев

                                                       

при секретаря Ж. Ч.

 като разгледа докладваното от Р.Радиев АНД №  372  по описа  за   2019 год.

 

Производството по делото е образувано по жалба на В.Д.К. ***  против Наказателно постановление № 47-0000007/13.02.2019 г. на Началника на ОО”АА” гр. Ямбол, с което на осн. чл. 93 ал.1 т.1 ЗАП му е наложено наказание глоба в размер на 2000лв. за нарушение на чл. 24 ал.1 от ЗАвтП.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно пирзован не се явява, но чрез процесуалния си представител поддържа жалбата и пледира за отмяна на наказателното постановление, като материално незаконосъобразно.

   Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства приема за установена следната фактическа обстановка:

  На 06.02.2019г. около 16:10 часа  в ж.к. Златен рог в гр. Ямбол, жалбоподателят управлявал л.а.Шевролет Авео с рег.№ *** като го е предвижвал в района на стоянката за таксиметрови автомобили. Лекият автомобил е обозначен с опознавателни знаци за извършване на таксиметров превоз и е бил  предмет на гражданския спор, при което бил проверен от свидетелите М. и П., служители съответно в РУ – Ямбол и в ОО „АА“ –

Ямбол. По време на проверката жалбоподателят представил документите за автомобила, но не могъл да представи удостоверени за включване в списък за регистрация за извършване на таксиметров превоз. Свидетелят П. направил проверка на електронния касов апарат на автомобила и установил, че има извършен таксиметров курс в 15:11 часа и  приел, че жалбоподателят извършва таксиметров превоз на пътници и му съставил АУАН  за нарушение на чл.24, ал.1 от ЗАвП.

Въз основа на така съставения акт е издадено  и атакуваното наказателно постановление, което е връчено на жалбоподателя на 26.02.2019 год.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като основателна поради следните съображения:

АУАН и НП са материално незаконосъобразни.

Съгласно разпордбата на чл.24, ал.1 от ЗАвП Таксиметровите превози на пътници се извършват от регистрирани превозвачи или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка, с леки автомобили до седем места, включително мястото на водача, с електронен таксиметров апарат с фискална памет, по ред, определен в наредбата по чл. 12а, ал. 5

, след издаване на разрешение за таксиметров превоз на пътници.

Съгласно  чл.93, ал.1, т.1 от ЗАвП, водач на моторно превозно средство, който извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и товари без редовно издадени лиценз, разрешение, документ за регистрация или други документи, които се изискват от този закон и от подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се наказва с глоба от 500 до 1500лв. при първо нарушение.Нарушение по този текст ще е налице тогава, когато водач на МПС извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и/или товари, без лицензия, без разрешение или без други документи изискуеми от закона. Следователно, за да има нарушение е необходимо да бъде доказано извършването наобществен превоз", респективно натаксиметров превоз". Съгласно разпоредбата на чл. 2 от Наредба № 34/99г. таксиметров превоз на пътници е „  обществен превоз срещу заплащане, извършван с лек автомобил до 7 места, включително мястото на водача, по заявен от пътника маршрут". Тоест, за да бъде санкциониран жалбоподателя по чл.93, ал.1 от ЗАвП, следва в момента на проверката водачът да е извършвал таксиметрова дейност, т.е. превоз на пътник по определен маршрут срещу заплащане, без някой от изискуемите документи.

В конкретния случай нарушението не е доказано по безспорен начин. По административно - наказателната преписка липсват категорични доказателства за извършване на таксиметров превоз от страна на жалбоподателя. При проверката е безспорно установено, че жалбоподателят е предвижвал обозначения, като таксиметров автомобил в района на стоянката за таксиметрови автомобили, но в същия не е имало пътници, които да са превозвани от жалбоподателя срещу заплащане и по предварително заявен маршрут. Цитираната в АУАН и в наказателното постановление члужебна бележка от електронния касов апарат 0004не доказва, че таксиметровия превоз е бил осъществен имено от жалбоподателя.

 

При така събраните доказателства, не може да се обоснове категоричен извод за съставомерност на деянието, поради което наказателното постановление се явява незаконосъобразно.

 

С оглед изложеното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН, ЯРС

                  Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление 47-0000007/13.02.2019 г. на Началника на ОО”АА” гр. Ямбол, с което на В.Д.К. *** , ЕГН: **********, на осн. чл. 93 ал.1 т.1 ЗАП му е наложено наказание глоба в размер на 2000лв. за нарушение на чл. 24 ал.1 от ЗАвтП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред АС - Ямбол в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                       

РАЙОНЕН СЪДИЯ: