Разпореждане по дело №304/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 864
Дата: 14 май 2021 г.
Съдия: Стилиян Кирилов Манолов
Дело: 20217240700304
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

 

Съдията-докладчик Стилиян Манолов, в закрито заседание на 14.05.2021 година, като разгледа адм. дело № 304/2021 година по описа на Административен съд – Стара Загора, за да се произнесе взе предвид следното:

        

Производството е по чл.203, ал.1 от АПК.

 

Образувано по искова молба, подадена от М.И.М. ***. В исковата молба е посочено, че е против Решение №190/08.04.2020г. по дело№60/20г. на РС – Стара Загора. С исковата молба се иска обявяване за нищожно на НП №19-1228-001793/15.08.2019г. Иска се и заплащане за всеки неработен месец на минималната работна заплата от 640 лева, тъй като ищецът бил лишен от право на труд и ползване на МПС като лична собственост.

 

Съдът намира, че исковата молба не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.2, т.3, т.4 и т.5 от ГПК, както и на чл.128, т.2 от ГПК, приложими по силата на с чл.144 от АПК.

 

Съгласно разпоредбата на чл.205, ал.1 от АПК, искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите. В исковата молба не е посочен ответник, респ. съответното юридическо лице срещу, което е насочен иска, а това, освен че е нередовност на иска, възпрепятства съда да осъществи и правомощията си по чл.205, ал.2 от АПК.

 

В исковата молба не е посочена и цената на иска, като не са конкретизирани „неработните“ месеци, за всеки от които се претендира сумата от по 640 лева.

 

 От множеството изложени в исковата молба факти, не става ясно от кой незаконосъобразен акт, действие или бездействие на съответния административен орган и/или длъжностно лице са причинени вредите на ищеца, като следва да се има предвид и че ако исковите претенции са основани на отделни незаконосъобразни актове, действия или бездействия на длъжностни лица, е необходимо изрично да се посочи цената на всеки един от предявените искове, както и в какво се изразяват твърдените вреди от всеки от тези актове, действия или бездействия, вкл. чрез конкретизиране на фактите и обстоятелствата, с които се обосновава ангажиране отговорността на съответното юридическо лице. Тази необходимост е предвид обстоятелството, че всяка една от исковите претенции, обективирани в обща искова молба, следва да отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.3 и т.4 от ГПК, тъй като редовността, допустимостта и основателността на всяка от тях /включително от гледна точка наличието на незаконосъобразен административен акт, действие или бездействие/, се преценява поотделно. Липсата на индивидуализация в посочения смисъл относно конкретните незаконосъобразни актове, действия или бездействия, като основание за претендираните обезщетения за претърпени вреди, води до невъзможност за определяне на основанието и петитума на иска, а оттам и на предмета на делото и съответно предмета на доказване.

 

В исковата молба следва да се уточни и дали исковата претенция се отнася за имуществени или неимуществени вреди, или и за двете. В случай, че се касае и за имуществени, и за неимуществени вреди следва да се посочи размера на обезщетението поотделно за всеки от тези вреди. Освен това ищецът следва да посочи в какво точно се изразяват причинените му вреди, поотделно за имуществените и неимуществените, ако претендира такива.

 

Също така в исковата молба не е посочен периода, през който са претърпени твърдените вреди. Същият е необходимо да бъде посочен и с оглед на упражняването в пълен обем на правото на защита на ответника, както и за определяне на предмета на делото.

 

Към исковата молба не е представен и документ за държавна такса в размер на 10.00 лв., съгласно чл.2а, т.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс.

 

Изложеното налага исковата молба да бъде оставена без движение и на ищеца да бъдат дадени указания за отстраняване на нередовностите.

 

  Водим от горното и на основание чл.129, ал.2 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, съдът

 

                                       Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

        

 

I.                   ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ  подадената искова молба.

 

II. УКАЗВА на жалбоподателя М.И.М. в 7-дневен срок от получаване на препис от настоящото разпореждане, писмено да посочи:

  1. ответника по иска – т.е. юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени претендираните вреди;

2. цената на исковата претенция;

3. точно и конкретни обстоятелства, на които се основава иска, а именно:

 - от кой (кои) незаконосъобразни акт, действие или бездействие са причинени вредите на ищеца;  

 - уточняване дали исковата претенция се отнася имуществени или неимуществени вреди, или и за двете, като се вземе предвид изложеното в обстоятелствената част на настоящото разпореждане;

 - периода, през който са претърпени твърдените вреди.

 

4. В какво се състои искането на ищеца до съда;

 

5. Да се заплати изискуемата държавна такса в размер на 10.00 лв. и в същия срок да се представи платежния документ за внесената държавна такса по делото.

 

III. УКАЗВА на ищеца М.И.М., че при неизпълнение на указанията в цялост или в посочения срок, исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

                  

 

 

СЪДИЯ: