Решение по дело №13449/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261947
Дата: 21 декември 2020 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100113449
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

21.12.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 26.11.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 13449/19г. и констатира следното:

Предявен е иск от Г. Г. против Д. А. с правно основание чл. 422 от ГПК – за установяване съществуването на вземане /по запис на заповед от 22.01.18г./ в размер на 31 800 евро /главница/; 1 956, 07 евро – мораторна лихва за периода 21.05.18г. – 27.12.18г.; законна лихва върху посочената главница за периода след 27.12.18г. /за които суми са издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС по г.д. № 81041 от 18г./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Искът е неоснователен:

От една страна:

По /с подписването на/ запис на заповед от 22.01.18г. – ответникът е поел задължение да плати на ищеца сума в размер на 31 800 евро. Ценната книга е /по смисъла на чл. 418 от ГПК/ формално редовна /„редовна от външна страна“ – съдържа всички реквизити по чл. 535 от ТЗ/ и удостоверява изискуемо – с настъпил падеж на 20.05.18г. /“подлежащо на изпълнение вземане“/ в полза на кредитора /ищеца/ срещу длъжника /ответника/ за горната сума /главница/. Доказателства /и твърдения/ за плащане на претендираната сума – липсват /не са заявени/.

Във връзка със защитната теза на ответника:

Възраженията на Д. А. /касаещи формалната редовност на документа/ са неоснователни – същите не кореспондират с конкретното съдържание /реквизитите/ на ценната книга и редакцията на чл. 535 от ТЗ /във връзка с чл. 418 от ГПК/. Тези възражения /с които се обосновава недействителността на документа/ противоречат /пряко/ на останалите твърдения на страната /касаещи съществото на процесния правен спор/. Твърдението на длъжника /заявено косвено в хипотезата на чл. 30 от ЗЗД/ не е подкрепено с конкретни доказателства. На последно място: нарушаването на императивното правило /изискване/ на чл. 3 от ЗОПБ не влече /не води до/ недействителност /нищожност - по смисъла на чл. 26, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 44 от ЗЗД/ на едностранната сделка, а поражда само административно-наказателна отговорност  за нарушителя /по смисъла на чл. 5 от ЗОПБ/.

От друга страна обаче:

Съдържанието на представената по делото декларация /неоспорена от ищеца като автентичност и вярност/ налага категоричен /еднозначен/ извод, че – процесният запис на заповед е бил оформен във връзка с учредено /на същата дата - 22.01.18г./ каузално правоотношение между Г. Г. и Д. А.. С последното - страните са поставили в зависимост /такъв извод налага цялостното логическо съдържание на декларацията/ възникването и изискуемостта на задължението по записа от настъпването на други условия /от  изпълнение на определени задължения от страна на ищеца в качеството му на служител по трудов договор във „Г.К.Н.“ АД/: постигане в рамките на съответен срок /на практика до момента на падежа по записа/ на положителни финансови резултати за „Г.К.Н. - Търговище“ ЕООД чрез привличане на нови клиенти – абонати на тази фирма /като уговореното в полза на ищеца възнаграждение за посочената дейност е формирано като процент от очаквания позитивен финансов резултат и съвпада изцяло по размер с вземането по ценната книга/. В хипотеза като посочената /при взаимна обвързаност на две сделки – каузална и абстрактна/ кредиторът следва /съобразно съдържанието на ТР № 4 от 14г. на ОСГТК на ВКС и правилото на чл. 154 от ГПК/ да установи изправността си в рамките на първичната /основната/ договорна връзка. Едва /само/ тогава – страната може да претендира изпълнение на задължението по ценната книга /или да иска установяване, че същото съществува – при условията на чл. 422 от ГПК/. Доказателства /и твърдения/ в тази насока /че визираните в декларацията условия са настъпили, че ищецът е изпълнил поетите задължения/ – не са ангажирани /заявени/ по делото. Напротив: представените от ответника писмени доказателства /удостоверение от МВР „Гранична полиция“ и трудов договор, съответно заповед за прекратяването му/ изцяло подкрепят застъпваната от Д. А. теза и опровергават възможността – ищецът да е бил изправна страна в рамките на каузалното правоотношение /както поради това, че - след учредяване на договорната връзка и до настъпване на падежа по записа е бил почти за цялото време извън пределите на страната, така и поради факта, че – почти веднага след възникване на двете правоотношения е било прекратено действието на трудовия му договор/.

С оглед изложеното – искът по чл. 422 от ГПК следва да бъде отхвърлен изцяло /както по отношение на главното вземане, така и спрямо акцесорното/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 422 от ГПК на Г.Е.Г. ЕГН ********** против Д.Б.А. ЕГН ********** за установяване съществуването на вземане /по запис на заповед от 22.01.18г./ в размер на 31 800 евро /главница/; 1 956, 07 евро – мораторна лихва за периода 21.05.18г. – 27.12.18г.; законна лихва върху посочената главница за периода след 27.12.18г. /за които суми са издадени заповед за изпълнение и изпълнителен лист от СРС по г.д. № 81041 от 18г./.

ОСЪЖДА Г.Е.Г. да плати на Д.Б.А. 10 лева – съдебни разноски.

ОСЪЖДА Г.Е.Г. да плати на адв. Н. 2 511 лева – адвокатски хонорар /на основание чл. 38 от ЗА/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: