Решение по дело №811/2017 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 14
Дата: 12 януари 2018 г. (в сила от 15 ноември 2018 г.)
Съдия: Аглика Ивайлова Гавраилова
Дело: 20174500500811
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

N 14

 

гр. Р.....12.I................ 2018 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Р.НСКИ   ОКРЪЖЕН СЪД...........................ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ

в публично заседание на.........15 декември 2017 г…............................  в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА

ЧЛЕНОВЕ :     АГЛИКА ГАВРАИЛОВА

   АНТОАНЕТА  АТАНАСОВА

 

при СЕКРЕТАРЯ........ИВАНКА ВЕНКОВА……....................и в присъствието

на   ПРОКУРОРА................................................................................като разгледа

докладваното от...........съдията  ГАВРАИЛОВА............................В.гр.д. N811 по описа за 2017г., за да се произнесе, взе предвид :

Производството е по чл.258 и сл. ГПК.

Ю.Ю.Л. ***, чрез пълномощника си адв.Т.Б.,***,  е обжалвала решение №1383 от 16.10.2017г. по гр.д.N4661/17г. на Р.нския районен съд, с което са отхвърлени предявените от нея против ответника искове с правно основание чл.344 ал.1 т.т.1 и 2 от КТ и е осъдена да заплати разноски по делото. Развива оплаквания за неправилност на решението. Моли въззивният съд да го отмени и вместо него да постанови друго, с което да уважи исковете, при законните последици.

Ответникът по жалбата Община В., обл.Р., представляван от кмета Г.Г., изразява становище, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и иска да бъде потвърдено.Претендира разноските по делото.

След преценка на събраните доказателства и като обсъди оплакванията по жалбата, Окръжният съд приема за установено следното :

Жалбата е подадена от надлежна страна по спора, в законоустановения срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред първоинстанционния съд е образувано по искова молба на Ю.Ю.Л. ***, с която са предявени обективно съединени искове за отмяна на заповед за прекратяване на трудово правоотношение, като незаконна и за възстановяване на ищцата на работата, заемана преди уволнението.

 От  представените  писмени доказателства се установява, че трудовото правоотношение между страните е възникнало по силата на трудов договор, сключен на 19.11.2015г., като жалбоподателката е приела да изпълнява длъжността „с.“ с място на работа Общинска администрация гр.В..Съгласно длъжностната характеристика, връчена на Л. на 19.11.2015г., лицето, заемащо длъжността с. „Канцелария протокол Общински съвет“  е на пряко подчинение на директор Дирекция Обща администрация и има преки задължения, свързани  с осъществяване организационното и техническо обслужване на Общинския съвет и общинската администрация,осъществява деловодната дейност на ОбС, осигурява публичност на решенията на общински съвет и нормативните актове, приети от него,  организира съхраняване и обработка на протоколи и решения на ОбС, подпомага дейността на общинските съветници и на кметовете на кметства. В т.10 изрично е предвидено, че „ изпълнява и други конкретно възложени работи.

Със заповед №241 от 01.06.2017г. на кмета на Община В. е разпоредено да се разработят нови длъжностни характеристики от преките ръководители, за посочени в заповедта длъжности, между които и заеманата от ищцата – с. Канцелария протокол Общински съвет, както  и за  с.ите Център административно обслужване, ст.счетоводител Проблемни вземания в данъчна служба и ст.счетоводител Бюджет и финанси.Заповедта за нови длъжностни характеристики е мотивирана с решение №246 по протокол №25 от 30.01.2017г. на Общинския съвет /решение по приемане на бюджета/и препоръки, дадени в доклад за функционален анализ в Общинската администрация-В.  във връзка с подобряване ефективността на  общинската администрация и финансовата дисциплина. В изпълнение на заповедта в длъжностните характеристики за с.ите Канцелария протокол общински съвет, Център за административно обслужване и ст.счетоводител- проблемни вземания в Данъчна служба, са възложени и съответни задължения за водене на регистър, предаване  и  връчване на съобщения, призовки, съдебни книжа по ГПК, НПК, ЗМДТ, ДОПК и др.нормативни актове.Конкретно в длъжностната характеристика за с. канцелария протокол Общински съвет е предвидено служителят да отговаря за своевременното и законосъобразно връчване на призовки и съдебни книжа по ГПК,НПК, ДОПК – вж.длъжностни характеристики на л.л.22-24 и л.л.40-45 от гр.д.№4661/17г. на РРС.На 02.06.2017г. ищцата Л. е отказала връчване на така изменената длъжностна характеристика.На същата дата са връчени длъжностните характеристики на лицата, заемащи другите две длъжности, също ангажирани с регистриране и връчване на книжа.По делото е установено, че възлагането на тези функции на трима от служителите при ответника е обосновано със закриването на длъжността „призовкар“.

В заявление-уведомление от 05.06.2017г. до кмета на община В. ищцата, жалбоподател по настоящото производство, е заявила, че е отказала да подпише представената й на  02.06.2017г. длъжностна характеристика, тъй като счита, че с нея й се възлагат нови задължения, „несвойствени“ за длъжността, която заема и се прави опит едностранно да бъдат променени характера и функциите на изпълняваната длъжност-в противоречие с чл.118 и чл.119 КТ.Заявила е несъгласието си да изпълнява функции, присъщи за длъжност „призовкар“.С уведомление, връчено на Л. на 09.06.17г. работодателят й е поискал обяснения за причините, поради които е отказала да получи служебна кореспонденция и документация-съобщения от съдебните органи на 05., 07. и 09.06.2017г. В уведомлението изрично е посочено, че обясненията са искат  във връзка с открита процедура за установяване на дисциплинарно нарушение и решение за дисциплинарно наказания.На същата дата – 09.06.2017г. ищцата е депозирала обяснения, в които заявява, че не е извършвала нарушения на трудовата дисциплина, че има здравословни проблеми поради които е противопоказно да бъде изложена на преки атмосферни влияния.От своя страна работодателят е представил по делото препис от карта за профилактичен преглед, в която е удостоверено, че  Л. е клинично здрава.

Със заповед №23 от 15.06.2017г. трудовото правоотношение на жалбоподателката е прекратено, на основание чл.330,ал.2,т.6 от КТ. В заповедта подробно са описани извършените нарушения, които се изразяват в откази на служителката да получи и съответно – да връчи предадените й съдебни книжа, които за периода от 05.06. до 14.06. възлизат общо на 43бр.

В първоинстанционното производство като свидетел е разпитан Д.Д., зам. председател на Общински съвет- В., според който  работният ден на Л. бил уплътнен с достатъчно работа във връзка с дейността на Общинския съвет.Изразява преценката си, че  ищцата била  изключително способна, но много натоварена с работата на общинския съвет и вменяването й на задължения на призовкар било недопустимо.Свидетелят И.К., з.к.на община В. установява, че през годините в общината е имало длъжност призовкар, на непълен работен ден/1/2щ.бр./, чиято заплата обезпечавали със сума, предвидена в  проекто-бюджета на Общината. За 2017г. Общинският съвет не утвърдил тази сума и към 10 май 2017г. общината трябвало да се съобрази с „бюджетна рамка“, в която не са предвидени средства за длъжността „призовкар“. Това наложило задълженията по получаване и връчване на книжа да бъдат преразпределени на други служители, като допълнение към основните им длъжности.Две от тези служителки- В.К. и Д. приели да изпълняват и функции по регистриране и подготовка на книжата, но Л. отказвала да ги връчва.Натрупали се много призовки.Служители започнали да връчват книжа на адресатите, които познават.

При така установената фактическа обстановка въззивният съд прави следните изводи : Страните са били в трудово правоотношение, като жалбоподателката е заемала длъжността с. Канцелария протокол общински съвет. Във връзка с отпадането на щатната бройка за длъжност призовкар, поради наложени рестрикции в общинския бюджет, от една страна и необходимостта общинската администрация да обезпечи връчването на призовки, съобщения,обявления и други книжа от държавни институции до гражданите от друга страна, функциите по регистриране, подготовка  и  връчване на различни книжа са били преразпределени на трима  общински служители, между които и жалбоподателката.Последната е отказала да връчва съдебните книжа и за неизпълнение на възложените й задължения й е наложено дисциплинарно наказание уволнение.По делото е установено, че преразпределението на задълженията, които включва длъжността призовкар, е било обективно обосновано с отпадане на тази длъжност.

От правна страна въззивният съд приема следното :

С иска за признаване на уволнението за незаконно по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ ищецът отрича потестативното право на работодателя да прекрати трудовото правоотношение с едностранно изявление. Ищецът по иска за признаване на уволнение за незаконно трябва да посочи в исковата молба всички факти, които опорочават, отлагат или погасяват оспорваното потестативно право на работодателя, а ответникът - всички факти, които пораждат това право или имат значение за надлежното му упражняване.В настоящото производството съдът следва да се произнесе по релевираните в исковата молба основания, които в случая се свеждат до твърдение, че е налице недобросъвестно упражняване на права от страна на работодателя, тъй като с  възлагането на задължения за връчване на съобщения и обявления е направил опит да вмени на ищцата несвойствени за длъжността й задължения. Съдът намира, че наведените в исковата молба твърдения са неоснователни.Както беше посочено по-горе, в първоинстанционното производство е установено, че поради отпадане на щатната бройка за длъжност „призовкар“, което е наложено от ограничения в бюджета, функциите по регистриране, оформяне и връчване на книжа са разпределени между лица, заемащи други длъжности.Изготвени са длъжностни характеристики, в които се запазват всички  дейности-правомощия и отговорности за съответната длъжност, като са включени и някои конкретни  допълнителни задължения  за регистриране или за връчване на книжа.Това не е довело до изменение на трудовото правоотношение, тъй като не се касае до съществено изменение на трудови функции, запазват се длъжността, работното място и работната заплата.За пълнота на изложените следва да се посочи, че при налагане на наказанието работодателят е спазил изискванията на чл.193 от КТ и е поискал обяснения от служителя. Заповедта е подробно мотивирана.Наказанието е съобразено с тежестта на нарушението, тъй като се касае за множество невръчени книжа, в голяма част от които се предвидени срокове и условия, в които адресатите могат да упражнят свои права пред съответните институции.

По изложените съображения  въззивният съд намира, че решението на първоинстанционния съд, с което е отхвърлен иска по чл.344, ал.1, т.1 КТ за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, е правилно и следва да бъде потвърдено. Предвид неоснователността на иска за отмяна на уволнението, правилно са отхвърлени и обективно съединените с него иск за възстановяване на работа и претенция за  заплащане на разноските по делото.

Съгласно чл.78 ГПК жалбоподателят дължи на ответника  разноските за адвокатско възнаграждение в размер на 460лв.

Предвид изложеното съдът

Р    Е    Ш    И :

 

ПОТВЪРЖДАВА  решение № 1383 от 16.10.2017г. на Р.нския районен съд,  постановено по гр.д.№4661/17г. на РРС.

ОСЪЖДА Ю.Ю.Л.,***, със съдебен адрес ***, адв.Т.Б.,***, 460лв. разноски по делото.

 

Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                                                                                                                                           

                                                                        ЧЛЕНОВЕ :