Определение по дело №368/2019 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 701
Дата: 8 август 2019 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20197270700368
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 08.08.2019г.

 

 

Административен съд- град Шумен, в закрито заседание на осми август през две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

                                  Съдия: Бистра Бойн

като разгледа докладваното от съдията АД № 368 по описа за 2019г. и за  да се произнесе, взе предвид следното:

 

       Производство по реда на чл.156 и сл. от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/, въз основа на жалба от Н.П.К. с ЕГН:**********,*** срещу Ревизионен акт №Р-03002718006203-091-001/22.03.2019г., издаден от Началник на сектор и Главен инспектор по приходите при ТД на НАП-гр.Варна, потвърден изцяло с Решение № 108/14.06.2019г. на Директор на Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” Варна при Централно управление на НАП, с който са установени данъчни задължения по ЗЗДФЛ за периода 2012, 2013, 2014, 2015 и 2016г. в размер на 9597,43лв. главница и лихви в размер на 4411,06лв. Прави искане за отмяна на ревизионния акт като необоснован, като бъдат съобразени направените в жалбата възражения за извършени разходи и получени приходи за ревизираните периоди.

       Съдът намира, че жалбата не отговаря напълно на изискванията, които законът поставя по отношение на нейното съдържание и по-точно искането към съда, в частта касателно обжалвания размер на установени данъчни задължения. От съдържанието на жалбата не става ясно дали се обжалва ревизионния акт в неговата цялост, доколкото на стр.3 е посочено, че част от установените от ревизиращите приходи и разходи не се оспорват. Главницата на данъчното задължение и лихвата, предмет на обжалване не са посочени по размер и период в петитума на жалбата и в обстоятелствената ѝ част. Съгласно чл.152 ал. 1 от ДОПК ревизионният акт може да се обжалва изцяло или в отделни негови части в 14-дневен срок от връчването му. Ето защо, следва да се укаже на жалбоподателя да уточни оспорването.

        След като се запозна със съдържанието на жалбата, съдът намира, че като страни в производството следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ– Н.П.К. с ЕГН:**********; ответник– Директор на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" Варна при Централно управление на Националната агенция за приходите.

         Съдът намира, че с оглед установяване на всички факти и обстоятелства, релевантни за преценка на законосъобразността на атакувания административен акт, са необходими специални знания в областта на счетоводството, с каквито съдът не разполага. С оглед на това, направеното искане от ищецът по делото за допускане на съдебна счетоводна експертиза е основателно.

          Следва да бъдат допуснати до разпит посочените от жалбоподателя двама свидетели при режим на довеждане, като преценка на допустимостта на свидетелските показания, съобразно чл.164 ал.1 т.3 от ГПК, ще бъде направена със съдебното решение.

 С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.171, ал.4 и във връзка с чл.170, ал.1 от АПК, във вр.с чл.160, ал.2 от ДОПК и § 2 от ДР на ДОПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващия следва да се укаже, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалвания ревизионен акт в атакуваната му част.

- на ответната страна следва да се укаже, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му в атакуваната част, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, както и при наличие на посочените в него материално правни основания.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

          УКАЗВА на оспорващия в 14-дневен срок да изправи констатираните нередовности в жалбата, като уточни искането си за обжалване на ревизионния акт в неговата цялост или частично по размер и период, съобразно изложеното в обстоятелствената част на определението на съда.

Конституира като страни в производството по настоящото адм.д.№ 368/2019г. по описа на ШАдмС, както следва:

         Оспорващ: Н.П.К. с ЕГН:**********,***;

Ответник: Директор на Дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" Варна при Централно управление на Националната агенция за приходите - гр.Варна, бул.Осми приморски полк № 128.

На осн.чл.159 ал.1 изр.второ от ДОПК, да се уведоми ОП-гр.Шумен за образуваното административно производство, в което може да встъпи, когато намери за необходимо в защита на държавен или обществен интерес.

         Насрочва АД № 368/2019г. по описа на ШАдмС за 08.10.2019г. от 11.00 часа, за която дата да се призоват страните на посочените от тях адреси.

          На осн. §2 от ДР на ДОПК, във връзка с чл.163 ал.2 от АПК, на ответника да се изпрати препис от жалбата, ведно с приложенията към нея, както и да се впише в призовката изрично указание, че може в 14-дневен срок от получаването на жалбата да представи писмен отговор и да посочи доказателства.

         Допуска и назначава съдебна счетоводна експертиза, със задача на вещото лице, след запознаване с материалите по делото, с наличната документация, относима към казуса, съхранявана в органите по приходи и посочените юридически лица, да даде мотивиран отговор на задачите  в жалбата: Да извърши проверка в счетоводството на „Техникс Полиест“ ЕООД за отчетен период 2011-2016г. относно извършени плащания на осигурителни вноски по отношение на ревизираното лице, като даде заключение за какви видове осигурителни вноски са плащанията, кога са извършени, по какъв начин, както и да се опише и поясни в какво се състои счетоводното отразяване на тези плащания, намерили ли са отражение в разходите на дружеството, от къде е видно, ако не са намерили отражение и да се посочи защо. Съобразно чл.182 от ГПК да се посочи дали счетоводството на дружеството и вписванията в счетоводните книги, в частта на осигурителните вноски са били редовно водени.; Да изчисли какви биха били данъчните задължения на лицето през ревизираните периоди, като представи заключението в два варианта, посочени от жалбоподателя в жалбата.

         На основание чл.75 от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК определя първоначален депозит за изготвяне на експертизата в размер на 400 (четиристотин) лева, вносими от оспорващия в 7-дневен срок от съобщаването, по набирателна сметка за вещи лица на Административен съд-гр.Шумен в ТБ”Алианц България”, гр.Шумен, № ВG48BUIN70143330520314; или чрез ПОС терминал, намиращ се в сградата на Административен съд-гр.Шумен, кабинет № 4 „Съдебен архив”, като указва на оспорващия в същия срок да представят по делото документа, удостоверяващ внасянето на определения от съда депозит.

         ДАВА възможност на страните да поставят допълнителни въпроси по експертизата в 7-дневен срок от датата на получаване на настоящото определение.

         НАЗНАЧАВА за вещо лице Емилия Константинова, магистър, който да се призове след внасяне на определения от съда депозит.

         В призовката на вещото лице да се впише задължението му да представи заключението най-късно една седмица преди датата на съдебното заседание, ведно със Справка-декларация по чл. 23, ал. 2 и чл. 24, ал. 2 от Наредба № 2 от 2015 г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица; както и с Декларация, че не е в конфликт на интереси във връзка с изготвянето на експертизата, съгласно чл.35, ал.2 от Наредба № 2 от 2015г.    

        Допуска двама свидетели при режим на довеждане от страна на оспорващия.

        ДАВА възможност на страните да ангажират нови доказателства до датата на съдебното заседание.

Указва на оспорващия, че е в негова тежест да ангажира доказателства в подкрепа на изложените в жалбата твърдения, както и че същите обосновават незаконосъобразност на обжалвания ревизионен акт в атакуваната му част.

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да докаже съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му в атакуваната част, в т.ч., че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на процедурата и изискванията за форма, както и при наличие на посочените в него материално правни основания.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.                            

                            

 

                                                                             Съдия: