Решение по дело №293/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 220
Дата: 4 юни 2020 г. (в сила от 20 юни 2020 г.)
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20204430200293
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …                   2020 – та година        град ***

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ***           ХІІ  наказателен състав

На четвърти юни през две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        АСЕН ДАСКАЛОВ

 

при участието на съдебния секретар Иглика Василева, като разгледа докладваното  от  съдията ДАСКАЛОВ АНД № 293  по описа  за 2020 - та година

и на основание доказателствата по делото и Закона

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Л.И.Л. – роден на *** г. в гр. ***, настоящ адрес:***, ***, български гражданин, с висше образование, женен, не работи – пенсионер, неосъждан, ЕГН: ********** за ВИНОВЕН в това, че на 04.03.2019 г., в гр. ***, противозаконно пречил на орган на властта  - младши автоконтрольор в сектор ***при ОД на МВР – *** – К. Ч. П., да изпълни задълженията си /чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП/ – престъпление по чл. 270, ал. 1 НК, поради което и на основание чл.378 ал.4 т.1 НПК вр. чл.78а НК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ ЛЕВА.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Окръжен съд - ***.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към Решение №220/04.06.2020г. по АНД293/2020г.

 

 

Р.П.– П. е внесла мотивирано постановление с предложение да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание Л.И.Л. ЕГН: ********** – за това, че на 04.03.2019 г., в гр. ***, противозаконно пречил на орган на властта  - младши автоконтрольор в сектор ***при ОД на МВР – *** – К.Ч.П., да изпълни задълженията си /чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП/ – престъпление по чл. 270, ал. 1 НК.

В хода на съдебното производство, Р.П.– П. редовно призована, не изпраща представител.

Обвиняемият Л.И.Л., редовно призован, се явява лично и с упълномощен защитник. Не се признава за виновен и се ползва от правото да даде обяснения, в които излага собствена версия за събитията, предмет на изясняване по делото. Пледира да бъде признат за невиновен в извършването на деянието, за което е привлечен към наказателна отговорност. Защитникът счита, че в хода на съдебното следствие не е била потвърдена фактическата обстановка, изложена в Постановлението на РП – ***, както и че не са налице доказателства за конкретно действие или бездействие, което да съставлява изпълнително деяние на престъпление по чл.270 ал.1 НК. Пледира обвиняемият да бъде признат за невинен и да бъде оправдан, а алтернативно – да му бъде наложено административно наказание на основание чл.78а НК – глоба в минимален размер.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства и доказателствени средства, намира за установено следното:

Л.И.Л. е роден на *** г. в гр. ***, настоящ адрес:***, ***, български гражданин, с висше образование, женен, не работи – пенсионер, неосъждан, ЕГН: **********.

Към 04.03.2019г. обвиняемият бил претърпял тежка оперативна интервенция – на 20.02.2019г. бил изписан от болнично лечение, след тежка оперативна интервенция на тънки и дебели черва.

На 04.03.2019г. около 10:30 – 10:40 часа, Л. управлявал л.а. „***“ с рег.№ *** в гр.***, в близост до АВТОГАРА – ***. Паркирал превозното средство на пл.“***, в зоната на пешеходна пътека, в близост до павилион „***“ и отишъл по лична работа.

Приблизително по същото време, в споменатия райн изпълнявали служебните си задължения по контрол на ЗДвП свидетелите К.Ч.П. и В.В.К.. Забелязали неправилно паркирания л.а. „К.Ч.П.“ и поради това, пристъпили към извършването на проверка. За целта, св.П. слязъл от служебния автомобил и изчакал пристигането на водача непосредствено до л.а. „К.Ч.П.“. Скоро след това, на място се върнал обвиняемият Л.. Св.П. се легитимирал и поискал от водача изискуемите документи за проверка по ЗДвП. Вместо да изпълни така даденото му разпореждане, обвиняемият запитал св.П. къде му е „палката“, което наложило полицейският служител отново да изиска от обвиняемия предоставянето на документите за проверка. В отговор, обв.Л. отвърнал на св.П., че няма „палка“ и не е никакъв полицай, отворил предна лява врата на л.а. „К.Ч.П.“ и седнал на предна лява седалка. СВ.П. разпоредил на обвиняемия да излезе от автомобила и да представи документите за проверка. Вместо да изпълни така даденото му разпореждане, обвиняемият отново викнал, че св.П. не е никакъв полицай, стартирал двигателя и превключил на задна скорост, при което автомобилът потеглил назад, а свидетелят П. бил бутнат от отворената предна лява врата, но запазил равновесие и се хванал за покрива на купето. Полицейският служител разпоредил на обвиняемия да спре, но Л.Л. превключил на първа предавка и потеглил напред; наложило се обаче да спре, за да не блъсне преминаващо по пешеходната пътека лице – СВ.Н.Г.. Междувременно, св.П. съумял да навлезе във вътрешността на купето и да изключи двигателя на автомобила, а на помощ на своя колега се притекъл и св.В.К.. Въпреки отново даденото му разпореждане да излезе от превозното средство, обвиняемият не се подчинявал и физически се съпротивлявал на полицейските служители, които се опитвали да го изведат от автомобила, като междувременно възразявал срещу действията на полицейските служители и заявявал, че е болен. Наложило се св.П. и К. да използват помощни средства – белезници, Л.Л. бил задържан и отведен в ЦСМП – ***, където бил преценен като негоден за по-нататъшно задържане, предвид здравословното му състояние. Била изяснена самоличността му и били съставени АУАН №200703/04.03.2019г. и АУАН № 200704/04.03.2019г. - съответно за извършени административни нарушения по чл.98 ал.1 т.5 и по чл.119 ал.1 ЗДвП.

С първо действие по разследването – разпит на свидетеля К.Ч.П., извършен при условията на чл.356 ал.3 вр. ал.1 т.4 НПК, започнало бързо производство №Б-70/2019г. по описа на РП – ***, в хода на което, в качеството на обвиняем бил привлечен Л.И.Л. ЕГН: ********** – за престъпление по чл.270 ал.1 НК.

Изложената фактическа обстановка се установява по категоричен и несъмнен начин от приобщените по делото доказателства и доказателствени средства, в това число:

-       показания на свидетелите К.Ч.П., В.В.К., Н.Т.Г. /л.3 – 4, л.11 – 12, л.66 – 68 от ДП, л.16 – 22 от НОХД №662/19г. по описа на РС - ***/

-       удостоверение и длъжностна характеристика във връзка със служебното положение на мл.*** К.Ч.П. – мл.автоконтрольор при СЕКТОР „***“ при ОДМВР – *** /л.70 - 74 от ДП/;

-       справка за нарушител от региона на името на Л.И.Л. /л.14 – 22 от ДП/;

-       медицински документи във връзка със здравословното състояние на обвиняемото лице /л.26 – 57 от ДП/;

-       писмени доказателства във връзка с имущественото състояние и трудова ангажираност на обвиняемия, изискани от ОБЩИНА ***, ОД „***“, ***, ***– ***, ***– ***, ОДМВР – *** /л.13 – 24, л.30, л.33 - 35 от делото/

-       справка от ОДМВР – *** във връзка със съхранение на видеозапис от ВПК  /л.45 от делото/;

-       характеристична справка за обвиняемото лице / л.27 от делото/;

-       справка за съдимост на обвиняемото лице /л.37 от делото/.

Съдът преценява, че от посочените доказателствени материали следват по безпротиворечив и взаимнопотвърждаващ се начин фактите, приети от Съда и изложени по – горе. Единственият доказателствен източник, влизащ в противоречие с приетата и изложена по-горе фактическа обстановка са обясненията на обвиняемия Л., дадени както по настоящото дело, така и в досъдебното производство, и в хода на НОХД №662/19г. по описа на РС – ***. Предадени накратко, същите се свеждат до следното – по същество, Л. не отрича, че при посочените по-горе време и място е бил паркирал неправилно л.а. „К.Ч.П.“ с рег.№ ***, но същевременно изтъква, че е е имал проблеми с перисталтиката и е следвало да се прибере спешно вкъщи, предвид належащата си физиологична нужда. Преди това обаче, решил да си купи вестник – и това била именно причината, поради която паркирал превозното средство в зоната на пешеходна пътека, след което се отправил до близконаходящата се „***“. Посочва, че всъщност св.П. не се легитимирал като полицейски служител, а „притиснал“ обвиняемия при опита да влезе в собственото си МПС. Потвърждава, че не е желаел да напусне превозното средство и че е стискал волана, тъй като усещал належащата си физиологична нужда и изпитвал силно неудобство; твърди, че бил уведомил полицейските служители, че има прясна оперативна рана, но същите били непреклонни и явно не пожелали да се поинтересуват от здравословното състояние на Л..

Съдът намира, че от една страна, така изложената от страна на обвиняемия версия, не намира достатъчна опора в събраните по делото доказателства – с изключение на твърденията на Л. за сериозно здравословно положение, които се потвърждават от представените от негова страна медицински документи, в т.ч.- Епикриза, издадена от БОЛНИЦА *** /л.35 – 39 от ДП/, от която се установява, наред с другото, изписването на обвиняемия на 20.02.2019г. след тежка оперативна интервенция на тънки и дебели черва. Ето защо, влошеното здравословно състояние на Л.Л. към 04.03.2019г. Съдът приема за установено по убедителен начин, а оттам – и твърденията за спешни физиологични нужди, свързани с особености на перисталтиката, при описаните събития, се ползва с достоверност, макар подобна нужда да следва единствено от твърденията на самия Л.. От друга страна, останалите твърдяни от страна на обвиняемия факти и обстоятелства – в т.ч. – липса на легитимация от страна на полицейските служители, използването от тяхна страна на физическа сила /“притискане“/ още в самото начало на ситуацията, без причина - не могат да бъдат възприети не само поради тяхната непотвърденост, а и доколкото влизат в пряко противоречие с показанията на трима от свидетелите по делото П., К., Г., които изграждат хармонична доказателствена съвкупност, не пораждат съмнение в своята достоверност и се кредитират от Съда, не на последно място – и поради това, че изхождат от незанитересовани спрямо изхода на наказателното преследване, лица. Следва обаче да бъде подчертано, че не само липсват доказателства в подкрепа на твърдяното от обвиняемия поведение от страна на полицейските служители, но и същото, описано от обвиняемия поведение, е логически неиздържано и видимо некоректно интерпретирано. Налага се да бъде припомнено, че самият Л. потвърждава, че не се е подчинил на полицейските служители да представи документите си, а впоследствие – и да излезе от превозното средство; потвърждава, че е правоспобен, считано от 1969г. и е наясно със задълженията си като водач, спрямо органите за контрол по ЗДвП. Следователно, съзнавал е, че не само следва да представи изисканите от компетентния полицейски служител документи за проверка, но и не следва да създава пречки при извършената проверка по ЗДвП, още по-малко – да прави опит да напусне мястото на провеждането й или да оказва каквато и да било съпротива /пасивна или активна/, на разпорежданията на полицейските служители, дадени в кръга на тяхната компетентност. Въпреки това, обясненията на Л., в преобладаващата си част са насочени към оплаквания от действията на полицейските органи, които – явно по виждане на самия обвиняем – е следвало да преустановят извършената проверка по ЗДвП и да оставят Л. да си тръгне към къщи – единствено, тъй като последният е отправил възражение, че е в тежко здравословно състояние. Видно е, че с изключение на отбелязаното обстоятелство – а именно, тежко здравословно състояние към 04.03.2019г. и изводима от същото, особеност във физиологичните процеси на перисталтиката на Л. – в останалата си част, обясненията на обвиняемия както пред настоящата инстанция, така и дадени в предходни процесуални етапи, са необективни и на практика са повлияни от собственото му убеждение за правота в ситуация, в която – както беше отбелязано - дори самият той потвърждава липсата на такава правота: и неправилно паркиране на МПС, и последвала съпротива и несъответно отношение към компетентни полицейски служители, при изпълнение на задълженията им по ЗДвП. Поради това, като доказателствен източник, обсъжданите обяснения на Л.Л. Съдът приема за неубедителни и не им отдава вяра – освен в частта, досежно твърдяна спешна физиологична нужда, свързана с перисталтиката, резултат от доказаното му влошено здравословно състояние към 04.03.2019г.

На тази основа Съдът намира, че от обективна страна, обвиняемият Л.И.Л. ЕГН: ********** е осъществил състав на престъпление по чл. 270 ал. 1 НК - на 04.03.2019 г., в гр. ***, противозаконно пречил на орган на властта  - младши автоконтрольор в сектор ***при ОД на МВР – *** – К.Ч.П., да изпълни задълженията си /чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП/.

Престъплението по чл.270 ал.1 НК е формално – не изисква настъпването на нарочен престъпен резултат, а се явява довършено с изпълнителното деяние, изразяващо се в определени форми на противозаконно поведение, които са обективно насочени към препятстване на орган на властта, частен съдебен изпълнител или помощник-частен съдебен изпълнител да изпълни своите задължения. Именно такова било поведението на обвиняемия при процесната ситуация – от страна на мл.автоконтрольор К. П. неколкократно му били изисквани документите за проверка по ЗДвП, но Л.Л. не само не представил същите пред компетентния полицейски служител, а влязъл в превозното си средство, опитал се да приведе същото в движение, дори при риск да нарани св.П., а впоследствие – категорично отказвал да напусне автомобила, като наред с това и физически се съпротивлявал да бъде изведен, както на св.П., така и на притеклия се на помощ св.В.К.. Следва да бъде напомнено, че съобразно чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП, „Определени от министъра на вътрешните работи служби: контролират спазването на правилата за движение от участниците в движението, техническата изправност и обезопасяването на товарите на движещите се по пътя пътни превозни средства, като за целта служебните лица са длъжни да извършат проверката по безопасен начин, осигурявайки необходимата видимост…“, а съобразно чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП, „При изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби: имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство, и с извършвания превоз и със заплащането на таксата по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата…“.  Ето защо Съдът приема, че е налице съвкупност от действия, които са в разрез с изискванията на Закона, извършени са от обвиняемия и обективно са насочени към препятстване на младши автоконтрольор в сектор ***при ОД на МВР – *** – К.Ч.П., да изпълни задълженията си, възложени с разпоредбите на чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП и чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП.

Изпълнителното деяние и неговият автор се установяват пряко от показанията на свидетелите К. П., В.К., Н.Г., Удостоверение и длъжностна характеристика във връзка със служебното положение на мл.*** К.Ч.П.

От субективна страна, деянието по чл.270 ал.1 НК е извършено при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 НК – обвиняемият е съзнавал, че действията му са противоправни и обективно възпрепятстват орган на властта да изпълни задълженията си, съзнавал е общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици  - противозаконо създаване на пречки в очертаната насока, на орган на властта – и е целял настъпването на същите последици. Субективната страна на деянието се установява по несъмнен начин от горепосочените доказателствени материали, от които се установява и неговата обективна страна.

Следователно, извършеното от страна на обвиняемия Л.И.Л. ЕГН: ********** деяние е съставомерно по чл.270 ал.1 НК както от обективна, така и от субективна страна. Съдът намира вината на обвиняемия в извършване на това престъпление за доказана по несъмнен начин.

Наред с това Съдът намира, че спрямо обвиняемото лице са налице материалноправните предпоставки на чл.78а НК, като същевременно не са налице пречките, посочени в същата разпоредба. На първо място, престъплението попада в кръга на престъпленията по чл.78а ал.1 б. “а” НК  умишлено деяние, наказуемо с лишаване от свобода до три години или глоба от петстотин до две хиляди лева. На второ място, обвиняемият отговаря на изискванията по чл.78а ал.1 б. “б” НК – не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78а НК към момента на извършване на деянието. На трето място, с деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди, подлежащи на възстановяване.

Ето защо Съдът счита, че са налице законовите предпоставки обвиняемият Л.И.Л. ЕГН: **********  да бъде освободен от наказателна отговорност и да му бъде наложено административно наказание – глоба в размер от 1000 до 5000 лева.

При определяне на размера на наказанието, Съдът прецени обществената опасност на деянието, личната обществена опасност на обвиняемия, оцени смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства.

Обществената опасност на деянието, следваща от предвидената в закона наказуемост, е относително ниска.

Личната обществена опасност на дееца, следваща от приобщената справка за съдимост, е ниска - обвиняемият е неосъждан и спрямо него не е прилаган института на чл.78а НК. Според представените характеристични данни, по местоживеене Л. се ползва с добро име, липсват данни за нарушения на обществения ред, злоупотреба с алкохол или наркотични вещества, както и за контакти с лица от активния криминален контингент. Поради това, съвкупно преценено, личната му обществена опасност действително се явява ниска.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства Съдът взе предвид:

-         споменатите вече добри характеристични данни;

-         възрастта на дееца /71 навършени години към датата на деянието/;

-         тежкото здравословно състояние /в което се е намирал към датата на деянието/.

„Чистата“ съдимост на обвиняемия е предпоставка за прилагане на института за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание и поради това, на самостоятелно основание, не следва да се цени като смекчаващо отговорността обстоятелство.

Предвид естеството на препятстваната полицейска проверка, а именно – по ЗДвП, Съдът намира, че следва да цени като отегчаващо отговорността обстоятелство наличието на множество влезли в сила административни наказания за различни нарушения на ЗДвП – доколкото същото явно демонстрира недостатъчно сериозно отношение към правилата за движение по пътищата, а индиректно – и към контролните органи, съблюдюващи за спазването на същите правила.

На тази основа Съдът направи извода, че е налице превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, при относително ниска обществена опасност на деянието и ниска - на дееца. Ето защо Съдът намира, че размерът на административното наказание глоба следва да бъде в самия минимум, предвиден в чл.78а ал.1 НК, още повече, че от представените данни за имущественото състояние на дееца, не може да бъде аргументиран друг подход – налице са доказателства както за известно движимо, така и за недвижимо имущество, но също така - и за вещни тежести върху единственото жилище на обвиняемия, който наред с това, е пенсионер.  

Въз основа на тези съображения, Съдът призна обвиняемия Л.И.Л. ЕГН: ********** за виновен в това, че на 04.03.2019 г., в гр. ***, противозаконно пречил на орган на властта  - младши автоконтрольор в сектор ***при ОД на МВР – *** – К.Ч.П., да изпълни задълженията си /чл. 165, ал. 1, т. 1 ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т.1 ЗДвП/ – престъпление по чл. 270, ал. 1 НК, поради което и на основание чл.378 ал.4 т.1 НПК вр. чл.78а НК го освободи от наказателна отговорност и му наложи административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /ХИЛЯДА/ ЛЕВА.

Съдът счита, че така определения  размер на административното наказание е достатъчен, за да има необходимия превъзпитателен и превантивен ефект върху Л.И.Л., както и възпитателен и предупредителен ефект върху обществото.

 

По така изложените мотиви, Съдът постанови решението си.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: