Решение по дело №76/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 128
Дата: 9 май 2023 г. (в сила от 9 май 2023 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20237080700076
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 128

гр. Враца,   9.05.2023 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ВРАЦА, VI-ти състав, в публично заседание на 20.04.2023 г. /двадесети април  две хиляди  двадесет и трета година/ в състав:

 

АДМ. СЪДИЯ: ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря СТЕЛА БОБОЙЧЕВА, като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 76 по описа на АдмС – Враца за 2023 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. АПК, във връзка с чл.172, ал.5  от ЗДвП.

Образувано по жалба на  М.В.М. ***, против ЗАПОВЕД  за прилагане на принудителна административна мярка /ЗПАМ/ №23-0288-000006/21.01.2023г. на ПИ, РУ-Козлодуй към ОДМВР-Враца, с която на основание чл.171,т.2а,б.„б“ ЗДвП му е наложена принудителна административна мярка “ прекратяване на регистрацията на ППС л.а. „Фолксваген Пасат“ с рег.№ ******* за срок от 10 месеца. С жалбата се твърди, че оспорената заповед е неоснователна и незаконосъобразна. Посочва се, че към датата на управление на автомобила лицето е било правоспособен водач, но не и собственик на посоченото МПС. Не се съдържа и конкретен срок за изтърпяване на ПАМ, в нарушение на чл.59,ал.2,т.5 и т.7 АПК. Не е уведомен собственика на МПС за образуваното производство по прилагане на ПАМ, което е съществено нарушение на административнопроизводствените правила.  Иска се отмяна на заповедта.

В с.з. жалбоподателя се явява лично. Поддържа жалбата с изложените в нея съображения, алтернативно да бъде намален срока. Моли да му бъдат върнати номерата на автомобила.

Ответникът не изразява становище по жалбата.

По делото са представени писмени доказателства. Прието е заверено копие от административната преписка по оспорената заповед.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Със Заповед за прилагане на ПАМ №23-0288-000006/21.01.2023г. на ПИ, РУ-Козлодуй към ОДМВР-Враца на жалбоподателя М.М. е приложена ПАМ „прекратяване на регистрацията на ППС л.а. „Фолксваген Пасат“ с рег. № *** **** за срок от 10 месеца“. Като правно основание за приложената ПАМ е посочена разпоредбата на чл.171, т.2а, б.„б“  ЗДвП. В мотивите за издаването и  е прието, че на 21.01.2023 г. около *********  жалбоподателя управлява собствения си автомобил „Фолксваген Пасат“ с рег.№ *******образец */ с концентрация на алкохол в издишания въздух 1.33 промила, установена с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510“ с фабричен номер  ARРМ 0751, издаден му е и талон за медицинско изследване №******. Прието е, че с това деяние жалбоподателят виновно е нарушил разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП и на основание чл.22 ЗАНН и чл.171, т.2а, б.„б“ от ЗДвП му е наложена описаната по-горе принудителна административна мярка. Със заповедта са отнети 2 бр. рег.табели № *******  и СРМПС №***********.

От приложената в заверено копие административна преписка, се установява, че на жалбоподателя е съставен АУАН № АД566067/21.01.2023г., послужил като основание за издаване на оспорената ЗППАМ.

От приложен талон за изследване №******** е видно, че е отчетена положителна проба  за алкохол 1,33%, за което  жалбоподателя е запознат срещу подпис и без възражение.  Налице и протокол за извършено медицинско изследване и вземане на проби за употреба на алкохол по отношение на жалбоподателя, в който също е отразено резултат от употреба на алкохол 1,33%, с който лицето се е запознато срещу подпис.  

Със  Заповед №369з-199/26.01.2022г. на Директора на ОДМВР – Враца  са оправомощени длъжностните лица от ОДМВР – Враца да прилагат принудителни административни мерки по чл.171, т.1, т.2, т.2а, т.4, т.5, б. „а“ и т.6 от ЗДвП. Представена е и справка за нарушител/водач за лицето М. В.М..

Към жалбата от жалбоподателя е приложена молба за кредит и от същата е видно, че се касае за потребителски кредит за закупуване на автомобила.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав в съответствие с изискванията на чл.168, ал.1-3 от АПК за проверка на оспорения акт на всички основания по чл.146, т.1-5 вкл. от АПК, извежда следните правни изводи:

Жалбата е подадена от лице-адресат на оспорената заповед, при наличие на правен интерес от оспорване съгласно чл.147, ал.1 АПК, в законоустановения срок по чл.149, ал.1  АПК,  поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата  е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

Оспорената заповед за налагане на принудителна административна мярка е издадена от компетентен орган по смисъла на чл. 172, ал.1 от ЗДвП, с установена по делото материална и териториална компетентност, съгласно представената заповед №369з-199/26.01.2022г. на Директора на ОДМВР – Враца.  Оспорената заповед е издадена при спазване на изискването за форма на административния акт по смисъла на чл.59, ал.2 АПК, а именно: издадена е в писмена форма, съдържа изискуемите реквизити по чл.59, ал.2, т.1-8 АПК, включително правни и фактически основания за издаването й, като е подписана от нейния издател. В оспорената заповед са изложени ясни и конкретни фактически основания, за осъществено от жалбоподателя нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, като е посочено времето и мястото, вида на управляваното от него МПС, концентрацията на алкохол в кръвта, установена с техническо средство. Изложените мотиви в оспорената заповед са достатъчни, за да може жалбоподателят да разбере съображенията на административния орган за издаване на приложената му ПАМ. С оглед на изложеното заповедта не е и нищожна.

Оспорената заповед е издадена и в съответствие с материалноправните разпоредби и не е налице отменителното основание по чл. 146, т. 4 от АПК. Предвид извършеното нарушение от страна на жалбоподателя, установено по надлежния ред, правилно административният орган е приел, че са налице предпоставките по чл.171, т. 2а, б.„б“ за издаване на заповед за прилагане на ПАМ – прекратяване на регистрацията на ППС. Съгласно цитираната разпоредба от ЗДвП за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага ПАМ: прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда – за срок от 6 месеца до една година (хипотезата в настоящия случай). При издаване на заповед от вида на оспорената в настоящото производство за налагане на ПАМ, административният орган действа в условията на обвързана компетентност и следователно  при установяване наличието на предпоставките по чл. 171, т. 2а от ЗДвП, които в случая са установени от съставения АУАН, административният орган е длъжен да наложи ПАМ „Прекратяване регистрацията на ППС“. От събраните доказателства безспорно се установява, че на посочената в заповедта дата и място  жалбоподателя  е управлявал процесния лек автомобил с концентрация на алкохол в издишания въздух от 1,33 промила, отчетена чрез техническо средство и резултати от талон за кръвна проба, в нарушение на чл.5,ал.3,т.1 от ЗДвП.

Възражението на жалбоподателя, че към датата на нарушението е управлявал л.а., но не е и собственик на същия е неоснователно. Видно от приложената към жалбата молба за кредит се касае за  потребителски кредит за закупуване на автомобил. От  същата не  се установява, че жалбоподателя не е собственик на автомобила, както и че същия е собственост на  кредитодателя  в *.  С  молба  за кредит не се установява собствеността върху автомобила. От представеното СРМПС/образец * / е видно, че жалбоподателя е собственик на автомобила, поради което и правилно спрямо него е наложена ПАМ по ЗДвП с издадената заповед.

Не се споделят и възраженията, че в разпоредителната част на заповедта не се съдържа конкретен срок за изтърпяване на ПАМ, в нарушение на чл.59,ал.2,т.5 и т.7 от АПК. От същата е видно, че ПАМ е наложена за  срок от 10 месеца.  Предвид вида на деянието, за което се налага ПАМ, размерът на промила алкохол в кръвта е съставомерен елемент от фактическия състав. Съответно по-високият размер на алкохол в кръвта обосновава извод за по-висока степен на опасност на нарушението, което от своя страна е основание за определяне на по продължителен период на наложената ПАМ, който в случая правилно е  определен от органа в размер на 10 месеца. Не са налице основания за изменение на наложената ПАМ в минимален размер, с оглед установения  размер от 1,33%. В тази насока и искането на жалбоподателя  е неоснователно.

Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че заповедта за прилагане на ПАМ е в установената от закона форма, с всички изискуеми реквизити и при издаването ѝ не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила и е в съответствие с материалния закон, с оглед на което не са налице отменителни основания по чл. 146, т. 2,т.3 и т.4 от АПК. Същата е издадена и в съответствие с целта на закона - осигуряване на безопасността на движението по пътищата, с цел опазване живота и здравето на  участниците в движението, като се осуети възможността на дееца да извърши други нарушения на правилата на Закона за  движението по пътищата.  Заповедта следва да бъде потвърдена, като правилна и законосъобразна, а жалбата, като неоснователна следва да се отхвърли.  

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от  АПК съдът

 

                                                    Р  Е  Ш  И :

 

 ОТХВЪРЛЯ жалбата на М.В.М. ***, против ЗАПОВЕД  за прилагане на принудителна административна мярка №23-0288-000006/21.01.2023г. на  ПИ, РУ-Козлодуй към ОДМВР-Враца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест на основание чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

 

                                                           АДМ. СЪДИЯ: