Разпореждане по дело №1287/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 8206
Дата: 8 август 2019 г.
Съдия: Даниела Илиева Писарова
Дело: 20193100901287
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

................./…………...2019г.

 

          ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на осми август две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

 

          Като разгледа докладваното тело №1287/19г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

         

          Производството е образувано по иск на И.В.И., ЕГН **********, Варна, чрез адв.Н.Ж. от ВАК срещу ЗД ОЗК ЗАСТРАХОВАНЕ АД, ЕИК *********, София, за осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца обезщетение за неимуществени вреди в размер на 40 000 лева, претърпени от ищеца при ПТП на 22.09.2016г., причинено от водача на л.аолксваген Кади, с ДК№ В 1665 КТ, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на деликта 22.09.2016г. до окончателното изплащане на задължението.

          При преценка редовността на исковата молба, съдът констатира, че същата изхожда от легитимирано съобразно твърденията лице, чрез надлежно упълномощен негов проц.представител, срещу легитимирания ответник и при преценка за наличие на основанията на чл.83, ал.1, т.4 ГПКпоради постигтнато в наказателното производство споразумение, на осн.чл.300 ГПК вр.чл.393 НПК. Ищецът се счита освободен от внасяне на такси и разноски за производството.

          Независимо от горната констатация, съдът намира, че производството по делото следва да бъде оставено без движение за уточняване от ищеца спазване на предвидената за допустимостта на иска рекламационна процедура пред застрахователя съгласно чл.380 и чл.432 от КЗ. Доколкото спазването на тази поредност е предвидена като предпоставка за допустимост на исковото производство по прекия иск, съдът служебно следи за спазване на горните разпоредби. Поради липсата на каквито и да е наведени в молбата факти и обстоятелства, а единствено твърдение за неплащане от застрахователя, ищецът следва да въведе допълнително твърдения относно спазване на изискването на чл.432 вр.чл.380 , вкл. съгласно чл.127, т.4 ГПК.

          С оглед на горното, съдът

         

Р А З П О Р Е Ж Д А:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по тело №1287/2019г. по описа на ВОС, ТО като ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца чрез пълномощника му адв.Ж., в 10 дневен срок от уведомяването, да посочи дали е подавано заявление за обезщетяване пред застрахователя за претендираното с прекия иск обезщетение, кога и какъв е изхода от същото, вкл. да представи доказателства за спазване на изискването на чл.380, ал.1 КЗ.

УКАЗВА на страната, че при липса на изпълнение съдът ще има основание да приложи разпоредбите на чл.129, ал.3 ГПК като прекрати производството по делото.

 

СЪДИЯ: