Решение по дело №954/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 722
Дата: 1 юли 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Николай Симеонов Гемеджиев
Дело: 20202120200954
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2020 г.

Съдържание на акта

Районен съд – Бургас, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  722                                        01.07.2020 година                               гр. Бургас

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Бургас,                                                        ХXII  наказателен състав

На 10.06.2020 г.

В открито съдебно заседание, в следния състав:

                                                                                                                             

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Николай Гемеджиев

           

Секретар: Мария Милева

като разгледа докладваното от съдия Гемеджиев НАХД № 954 по                     описа за 2020 година, за да се произнесе намира следното :

 

Производството пред Районен съд – Бургас е по реда на чл.189, ал.14 ЗДвП, вр. чл.59-63 от ЗАНН и е образувано по жалба на Д.А.Б., ЕГН ********** с адрес ***, подадена против електронен фиш серия К № ***за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, издаден от Сектор “ПП” при ОД на МВР - Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП на осн. чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 100.00 лева

В жалбата се посочва, че наказанието по обжалвания ел.фиш се оспорва в цялост и същото се счита за незаконосъобразно, неправилно, нарушаващо общоприетите правила и закони в страната. Доказателства не се представят. С вх.№20189/08.06.2020 г. в съда е постъпила молба от жалбоподателя Б., в която се прави позоваване на изтекла в нейна полза абсолютна давност. На това основание е поискано от съда да отмени обжалвания електронен фиш.

Административно-наказващият орган – редовно уведомен, не се явява и не представя допълнителни доказателства, освен административната преписка.

Жалбата е допустима, като подадена от легитимирана страна в законоустановения срок против акт, подлежащ на съдебно обжалване съгласно чл. 189, ал. 8 ЗДвП.

 

Районен съд – Бургас, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

Съдът, като взе предвид разпоредбите на закона и представените по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 16.06.2018 г., в 13:20 часа, в гр.Бургас по ПП I-9, километър 246+600 до местността „Пода“ в посока от квартал „Крайморие“ към пътен възел „Юг“ автоматизирано техническо средство № TFR1-M 644 заснело лек автомобил марка “Ford” модел „Focus” с рег. № А 79 25 КТ, който се движел със скорост от 89 km/h при ограничена с пътен знак В-26 скорост от 60 km/h.

След справка в централна база данни на КАТ се установило, че превозното средство е собственост на жалбоподателя Д.Б., поради което и ѝ бил издаден процесния ел.фиш. В него изрично е указана и възможността по чл.189 ал.5 ЗДвП за подаване на декларация с данни на лицето, което на посочения ден е управлявало процесното МПС. Такава декларация не е подадена.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на приложените по делото писмени доказателствени средства и по-конкретно: Протокол за използване на техническо средство или система, протокол за проверка, разпечатка от клип. Съдът изцяло цени посочените доказателствени материали, тъй като същите кореспондират едни с други и се допълват взаимно.

Съдът, с оглед установената фактическа обстановка и съобразно възраженията и доводите на жалбоподателя, като съобрази задължението си да проверява изцяло законосъобразността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните, намира жалбата за неоснователна, като съображенията за това са следните:

В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя.

При издаването на обжалвания електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство съдът не констатира от формална страна допуснати нарушения. Електронният фиш съдържа всички изискуеми съгласно чл.189, ал.4 ЗДвП реквизити, а именно съдържа данни за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното ѝ заплащане.

Районен съд – Бургас, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

В ЗДвП не е предвидено електронния фиш да има дата на издаване, посочване на физическо лице-издател и негов подпис. Той представлява електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие (съгласно чл. 189, ал. 11 ЗДвП), не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От това следва, че изискванията за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП, сравнително подробно регламентирани в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш. Относно формата на електронния фиш следва да се приемат за задължителни само посочените в чл. 189, ал. 4, изр. 2 ЗДвП реквизити.

Скоростта е фиксирана с автоматизирано техническо средство №TFR1-M 644, преминало последваща техническа проверка съгласно Закона за измерванията и Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол. Следователно устройството е притежавало техническите характеристики и параметри, съгласно одобреното средство за измерване, регистрирано в държавния регистър на одобрените средства за измерване и е било в състояние да изпълнява в пълен обем предназначението си.

С оглед горното, съдът намира, че нарушението е безспорно установено от разпечатаните показания на техническото средство и приложения снимков материал, тъй като изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес. Няма съмнение, че скоростта, с която се е движел автомобила към момента на заснемането му е била 89 км/ч (първоначално 92 км/ч, но с приспадане на 3 % толеранс е получена скорост от 89 км/ч) при ограничена такава от 60 км/ч с пътен знак В-26, съгласно чл.21, ал.2 ЗДвП.

Нормата на чл.188 ЗДвП предвижда административнонаказателна отговорност за собственика или ползвателя на моторното превозно средство за извършеното с него нарушение, независимо от това кой е действителния негов извършител. Законодателят е предвидил в чл.189, ал.5 ЗДвП 14-дневен срок от получаването на електронния фиш, в който собственикът или ползвателят на МПС, с което е извършено нарушението, има възможност да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за

Районен съд – Бургас, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. В противен случай той е лицето, което следва да понесе отговорност за извършеното с МПС-негова собственост нарушение. В конкретния случай видно от справката в системата на КАТ МПС, с което е извършено нарушението, е собственост на жалбоподателя. След неизползване на възможността по чл.189, ал.5 ЗДвП, правилно е приет от издателя на обжалвания електронен фиш като лице, отговорно за извършването на вмененото му административно нарушение. Наложеното с обжалвания ел.фиш административно наказание глоба от 100 лв. съответства на фактически извършеното нарушение - превишаване на разрешената ограничена с пътен знак В-26 скорост от 50 км/ч, въведена според чл.21, ал.2 ЗДвП, от 21 до 30 km/h и предвидено административно наказание глоба 100 лв., съгласно чл.182, ал. 1, т.3 ЗДвП.

По отношение на направеното възражение за изтекла в полза на жалбоподателя Д.Б. абсолютна давност, е необходимо да се обърне внимание на някои безспорни материалноправни положения.

Процесният ел.фиш не следва да се отмени поради изтичане на давността за административнонаказателното преследване на нарушението.

В чл.11 ЗАНН наред с другите въпроси е посочено, че за обстоятелствата, изключващи отговорността, се прилагат разпоредбите на Общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго.  С Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015 г. постановено по т. д. № 1/2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС е прието, че разпоредбата на чл. 11 ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в НК.

Относно давността за погасяване на административнонаказателното преследване в ЗАНН не се съдържа разпоредби, поради което приложение следва намерят съответните текстове на чл.80 и чл.81 НК, тъй като деянията, квалифицирани  като административни нарушение имат по-близко сходство с правната природа на престъплението предвид целите на административното наказване и реда, по който то се осъществява.

Следователно и по аргумент на чл.80, ал.1, т.5 НК, административнонаказателното преследване ще се изключи по давност, когато не е възбудено в продължение на три години, защото наказанието по ЗДвП е глоба, налагана на физическите лица, която съответства на наказанието глоба по чл.37, ал.1, т.4 НК.

Настоящият състав намира за необходимо да посочи, че макар това да не е изрично посочено в горецитираното тълкувателно постановление,

Районен съд – Бургас, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

в административнонаказателното производство следва да се прилагат и правилата на обикновената давност. Ако се приеме, че се прилага единствено срокът на абсолютната давност по чл.81, ал.3 вр с чл.80, ал.1, т.5 НК /4 години и шест месеца/, то извършителят на административното нарушение ще да бъде третиран по-неблагоприятно в сравнение с извършителите на престъпления, по отношение на които намира приложение институтите както на обикновената, така и на абсолютната  давност.

Безспорно за изтичането на давностните срокове в административнонаказателното производство съдът е длъжен да следи служебно.

При липса на датата на издаване на ел.фиш, следва да се приеме, че давността е започнала да тече от датата на деянието. От датата на извършване на нарушението /16.06.2018 г./ до датата на връчване на ел.фиш /20.02.2020 г. – л.5 от делото/ са изминали една година и осем месеца, а обикновената давност би изтекла на 16.06.2021 г., респективно абсолютната – на 16.01.2023 г.

Изтичането на обикновената или абсолютната давност безспорно преклудира възможността на АНО да реализира което и да било от правомощията си по административнонаказателното правоотношение, в което се включва и налагането на административно наказание, но в настоящия случай не е изтекла както обикновената 3-годишната давност (чл.11 ЗАНН във връзка с чл.80, ал.1, т.5 НК), така и абсолютната (чл.11 ЗАНН във връзка с чл.81, ал.3 вр. с чл.80, ал.1, т.5 НК) в размер на 4 години и половина.

Предвид посоченото настоящият състав не приема за основателно направеното позоваване на изтекла в полза на жалбоподателя абсолютна давност.

Мотивиран от посочено и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Районен съд - Бургас

               

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш серия К № 2121174 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от Сектор “ПП” при ОД на МВР - Бургас, с който за нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП и на осн. чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 ЗДвП на Д.А.Б.,***, 22 наказателен състав

Решение №722/01.07.2020 г. по НАХД №954/2020 г.

 

ЕГН ********** с адрес *** е наложено административно наказание глоба в размер на 100.00 лева.

 

Решението, съгласно чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас на основанията, предвидени в Наказателнопроцесуалния кодекс (чл.348 НПК) и по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (чл.чл.208-228 АПК) в четиринадесетдневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

М.Д.