Решение по дело №267/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 439
Дата: 7 март 2019 г. (в сила от 7 март 2019 г.)
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20191100900267
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№………..

гр. София, 07.03.2019 г.

 

В   ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-2 състав, в закрито заседание на седми март през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                   

                                                                 СЪДИЯ: АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Маджев т. дело № 267 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ.

Образувано е по жалба на адв. Д.А., в качеството му на процесуален представител на „Б.“ ООД, разполагащ с изрично пълномощно за представителство пред агенцията по смисъла на чл. 15, ал. 1, т. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, срещу Отказ № 20190125114949-2/31.01.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията, постановен по заявление за вписване на промени в подлежащи на вписване обстоятелства, а именно : 1) прехвърляне на 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД, извършено от В.С.Н.в полза на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******; 2) заличаване на В.С.Н., като съдружник в „Б.“ ООД; 3) вписване на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******, като едноличен собственик на капитала на „Б.“ ООД.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на постановения отказ за издаване на охранителен акт. Оплакването е, че решаващия довод на ДЛР за да откаже заявените за вписване промени се крепял на това, че сред приложените към заявлението документ не присъствала декларация по образец изходяща, както от лицето разпореждащо се с дяловете си, така и от управителя на дружеството, чиито дялове са предмет на транслиране, а такива се изисквали според нормата на чл. 129, ал. 2, във връзка с ал. 1 от ТЗ. Подобен подход противоречал на установените разбирания в съдебната практика, където относно вписването на промяна състояща се в прехвърлянето на дялове между текущи съдружници, е достатъчно представянето на договора за прехвърляне на тези дялове, който да е подчинен на изискуемата форма за валидност предвидена в текста на чл. 129, ал. 2 ТЗ. Настоява се, че това изискване е спазено, и договор в необходимата форма е придружавал депозираното пред АВ заявление. Нямало съмнение, че в случая ставало дума именно за прехвърлянето на дялове от един съдружник в полза на друг съдружник, а не се касаело за придобиване на такива от трето за „Б.“ ООД лице. Следователно тук разрешението, което е трябвало да се приложи е, че дяловете се прехвърляли свободно и без необходимост от съставяне и ангажиране на декларации, че дружеството няма незаплатени трудови възнаграждения и осигурителни вноски. Правейки обратното ДЛР бил постановил един незаконосъобразен отказ, който по смисъла на уредения съдебен контрол трябвало да се отмени, ведно с даване на указания за извършването на вписване на заявените промени.      

Съдът, като взе предвид твърденията на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното:

Жалбата е подадена в срок срещу подлежащ на обжалване акт на длъжностното лице по регистрацията и от лице, разполагащо с правен интерес от обжалването, поради което същата е процесуална допустима.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Предмет на регистърното производство, образувано по заявление с вх. № 20190125114949/25.01.2019г., по което е постановен обжалваният отказ, е вписване в ТРРЮЛНЦ на следните промени във вече вписани обстоятелства по партида на дружеството – „Б.“ ООД : 1) прехвърляне на 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД, извършено от В.С.Н.в полза на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******; 2) заличаване на В.С.Н., като съдружник в „Б.“ ООД; 3) вписване на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******, като едноличен собственик на капитала на „Б.“ ООД.

В подкрепа на заявеното искане за вписване е ангажиран договор за продажба на дружествени дялове, датиращ от 21.01.2019 г. с нотариална заверка на подписите и съдържанието, от който се установява, че В.С.Н.е прехвърлила /продала/ в полза на „С.К.“ ЕООД притежаваните от нея 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД. Заявлението е придружено и от актуален учредителен акт на „Б.“ ООД, където е вписано, че едноличен собственик на капитала е дружеството – „С.К.“ ЕООД

Във връзка с описаното заявление от страна на сезираното длъжностно лице по регистрацията е постановен Отказ № 20190125114949-2/31.01.2019 г. на АВ-ТР, като същия е мотивиран с приетото от длъжностното лице по регистрацията становище, че към заявлението не е била приложена декларация по смисъла на чл. 129, ал. 2 ТЗ съгласно изрично утвърден образец, като същата следвало да изхожда от управителя и от субекта пристъпил към прехвърляне на дяловете си.  Това не било направено, включително и след даване на нарочни указания към заявителя на основание чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ.  

Съгласно чл. 129, ал. 1 от ТЗ дружественият дял в дружество с ограничена отговорност може да се прехвърля и наследява, като прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник в полза на друг такъв се извършва свободно, а на трети лица – при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Правилото на чл. 129, ал. 2 ТЗ предвижда, че прехвърлянето на дружествения дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, и се вписва в търговския регистър, след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения по ал. 1.

При анализа на чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 ТЗ се установява, че изискването за установяване на липса на неизплатени трудови възнаграждение, обезщетения и осигуровки на работниците и служителите, визирани в ал. 1, с представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, се отнася единствено до случаите на прехвърляне на дружествен дял в полза на лице, което към момента на това разпоредително действие няма качеството на съдружник. Граматическото тълкуване на обсъжданите законови разпоредби налага да се възприеме извода, че кумулативните предпоставки – за спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и за установяване на липса на неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски чрез декларации от управителя и праводателя, се отнася към прехвърляния, извършени в полза на трети лица. Предвид това, че  извършеното в коментирания случай с договор от 21.01.2019 г. за продажба на дружествени дялове прехвърляне по същността си представлява разпореждане с дружествени дялове, което е извършено от един съдружник в полза на друг такъв, който наред с придобиваните дялове, отпреди притежава други такива от капитала на „Б.“ ООД, то изискванията на чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 ТЗ за представяне на декларации за липса на неизплатени трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски не намират приложение. Съобразявайки това, че от представените към заявлението доказателства се установява, че прехвърлянето от 21.01.2019 г. е осъществено при стриктното съблюдаване на всички нормативни изисквания в изискуемата от закона писмена форма с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, се налага извода, че обстоятелствата, чието вписване в търговския регистър е поискано от жалбоподателя действително са настъпили и е налице основание те да бъдат отразени по електронната партида на търговското дружество, чрез промяна във вече вписаните такива.

Предвид изложеното постановеният Отказ № 20190125114949-2/31.01.2019 г., с който е отказано да се извърши вписване по електронната партида на „Б.“ ООД в търговския регистър промяна в подлежащи на вписване обстоятелства, поради своята незаконосъобразност трябва да бъде отменен, и вместо това на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията следва да се укаже да извърши поисканото със заявление с вх. № 20190125114949 вписване на промяна в подлежащи на вписване обстоятелства по партидата на „Б.“ ООД, а именно: 1) прехвърляне на 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД, извършено от В.С.Н.в полза на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******; 2) заличаване на В.С.Н., като съдружник в „Б.“ ООД; 3) вписване на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******, като едноличен собственик на капитала на „Б.“ ООД.

Воден от горното съдът

 

    Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ по жалба с вх. № 20190205192812/05.02.2019 г., подадена от „Б.“ ООД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя  - В.Н., чрез пълномощника - адв. Д.А., постановен Отказ № 20190125114949-2/31.01.2019 г. на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията, с който е отказано да се извърши вписване по електронната партида на „Б.“ ООД, ЕИК ****** в търговския регистър промяна в подлежащи на вписване обстоятелства, а именно: 1) прехвърляне на 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД, извършено от В.С.Н.в полза на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******; 2) заличаване на В.С.Н., като съдружник в „Б.“ ООД; 3) вписване на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******, като едноличен собственик на капитала на „Б.“ ООД.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши поисканото със заявление с вх. № 20190125114949/25.01.2019 г. вписване на промяна в подлежащи на вписване обстоятелства по партидата на „Б.“ ООД, ЕИК ******, а именно: 1) прехвърляне на 70 дружествени дяла от капитала на „Б.“ ООД, извършено от В.С.Н.в полза на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******; 2) заличаване на В.С.Н., като съдружник в „Б.“ ООД; 3) вписване на „С.К.“ ЕООД, ЕИК ******, като едноличен собственик на капитала на „Б.“ ООД.

Решението не подлежи на обжалване

 

 

 

                                                                                СЪДИЯ :