Определение по дело №115/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 803
Дата: 4 юни 2020 г. (в сила от 7 юли 2020 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20202120200115
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 13 януари 2020 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

04.06.2020 година

гр. БУРГАС

Бургаският районен съд

ХVІІ-ти наказателен състав

На четвърти юни

две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНАТОЛИ БОБОКОВ

 

 

Секретар: Д.М.

Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от съдията Бобоков

Наказателно от частен характер дело 115 по описа за 2020 година

На именното повикване в 10.00 часа се явиха:

Частният тъжител Б.А.Ж., редовно призована, се явява лично и с адв. А.А., с пълномощно по делото.

Подсъдимият Г.А.Г., редовно призован, се явява лично и с адв. К.К., упълномощен защитник на подсъдимия.

 

СЪДЪТ ЗАПИТА страните преди даване ход на делото има ли вариант да постигнат помирение.

 

АДВ. А.: Според нас има вариант, ако подсъдимият дава детето и изпълнява съдебното решение лично, защото тази майка от 2015г. не е пипала детето си и го отглежда друг – неговата майка. Той пребивава в Англия и ако е пристигнал примерно вчера той трябва да е карантиниран и не може да е в залата.

АДВ. К.: Вариант за спогодба има, при положение, че бъде оттеглена тъжбата. Тези ангажименти, които се предявяват сега, те и досега са изпълнявани. На инкриминираните дати детето е намирано и осигурявано да се вижда с майката.

ТЪЖИТЕЛКАТА Ж.: Не ме допускат до детето ми без присъствието на неговата майка. Той живее в Англия, има си друго дете, друго семейство, а моето дете се отглежда от неговата майка. Тя не го оставя насаме с мен.

АДВ. К.: Констатирано е отчуждение на детето от майката, страх от майката. Това е констатирано и от държавния съдебен изпълнител.

 

ТЪЖИТЕЛКАТА Ж.: Преди няколко години Д. отказа да се върне при баща си. Те ме влякоха 500 метра с колата пред нейните очи, тя беше вътре в колата. Оттогава не съм пипнала детето си. Всяка година водя дела имам повече от 10 дела. Искам справедливост вече.  Този страх на детето е насаден от неговата майка, съдебен психолог даде експертиза.

АДВ. А.: Как се осъществява този родителски контрол от негова страна, при положение, че той е в Англия, а детето се отглежда от майка му? Как да й го дава това дете?

АДВ. К.: В самата тъжба се сочи как детето е ходило с майка си и баба си било в „Джъмбо”, било в центъра.  Контактите са се осъществявали в присъствието на бабата или на дядото, защото детето не желае да остане насаме с майка си. Вижте диспозитива на гражданското решение. Режимът се осъществява чрез бащата или упълномощено лице, в случая това е бабата.

АДВ. А.: Ние искаме той да изпълнява съдебното решение и да отглежда детето, а не неговата майка. Него го няма, той не осъществява родителски контрол.

ТЪЖИТЕЛКАТА Ж.: Г. ми се обади от Англия и ми предложи пари, за да отменя делото.

ПОДСЪДИМИЯТ Г.: Това не е вярно. Попитах те какво искаш. Не е вярно, че съм под карантина. Иначе нямаше да съм тук.

АДВ. К.: Доверителят ми идва за втори път от Англия. Страхотни перипетии имахме във връзка с 14-дневната карантина. Влезе ли в страната той 14 дни трябва да не мърда от вкъщи. Стана така, че в неделя в 23:55 часа, 5 минути преди влизането на тази 14-дневна карантина той влезе в България и така не се отнася за него, но той лети утре. Дошъл е специално на крака с уважение към съда.

АДВ. А.: Водят се 5 дела, до миналата година ноември месец, когато беше определен един ясен режим за свиждане с майката, защото 2015г. детето е било отвлечено и тя не го е видяла повече и се отглежда от бабата.

АДВ. К.: Имаме две дати – 24.11.2019г. и 21.12.2019г., за каква 2015г. се говори.

АДВ. А.: Моля да се даде ход на тъжбата. Ако те имат воля за спогодба, моля да отложим делото и да представим писмено споразумение. Нашите условия са да се изпълнява съдебното решение и детето да се отглежда от бащата лично. Ние твърдим, че той не изпълнява съдебното решение.  Освен това той поставя и детето под заплаха от заразяване, защото е пристигнал от Великобритания. Искаме съдът да ни даде срок за споразумение, да го напишем, ако трябва и нотариално да го заверим.

Доверителката ми желае да сключи споразумение, ако подсъдимият Г.Г. заяви, че ще изпълнява съдебното решение на Районен съд Бургас, влязло в сила, а именно всяка първа и трета седмица от месеца в събота и неделя, един месец през лятото, когато той не е в отпуск, в празнични дни и т.н., както е посочено в решението, да предоставя и осигурява детето на неговата майка. Желаем Г.Г. да заяви, че ще изпълнява съдебното решение и че той ще се грижи за детето е не бабата.  Ние търсим наказателна отговорност, защото твърдим, че не се изпълнява съдебното решение. Ако той заяви в съдебна зала, че ще изпълнява съдебното решение, ще оттеглим тъжбата. Поддържаме гражданския иск за претърпени неимуществени вреди в размер на 10 000 лв.

ТЪЖИТЕЛЯТ Ж.: Желая да сключа споразумение, ако мога да виждам детето си без присъствието на трето лице. Мога ли да се приближа да ви покажа нещо? Вижте имам белег от операция. Стигнах до операция. Това са 6 години справедливост на този съд. Искам Г. да изпълнява съдебното решение и да ми се дава детето през първа и трета седмица от месеца лично от него. Искам той да изпълнява решението, защото майка му настройва детето срещу мен. Поддържам гражданския иск.

АДВ. К.: Направеното искане, като такова от гражданско-правен характер, е недопустимо да бъде завявано в един наказателен процес. Пътят за това е известен и аз няма да го коментирам, но не е този. Понеже тъжителката предявява искания в прав текст, ще заявя искането на моя доверител, а то е тъжбата да бъде оттеглена, а в случай че бъде разгледана по същество - моля да бъде оправдан. Направили сме и разноски във връзка с неоснователната според нас тъжба, които държим също да ни бъдат заплатени, това е гаранция срещу безотговорно завеждане на дела.

Гражданският иск в наказателния процес е функция от деянието. В тъжбата обаче се твърди, че заболяването и операцията на щитовидната жлеза на тъжителката са предизвикани не от деянието, а „в резултат на това, че Г. и неговата майка не изпълняват режима на свиждане, определен от съда“, т.е. гражданският иск се обосновава не с деянието, а с обстоятелства и лица извън него. За тъжителката заболяването, респективно хирургическата интервенция, настъпват в началото на м. октомври 2019г., доколкото си спомням на 07.10.2019г. и няма как деянието да предизвика заболяването, тъй като първият акт от това двуактно, да го наречем деяние, е на 24.11.2019г. Чл. 88, ал.2 от ГПК е категоричен, че гражданският иск не може да стане причина за отлагане на наказателни дела, а точно това ще се получи, ако същият бъде приет за съвместно разглеждане. Това е видно и от направеното искане за назначаване на съдебно-медицинска експертиза, която да дири нещо, за което няма причинно-следствена връзка между деянието и заболяването като резултат. Моля да не се приема гражданският иск за съвместно разглеждане.

ПОДСЪДИМИЯТ Г.: Мога да кажа само, че съм невинен. Поддържам това, което каза моя защитник.

 

СЪДЪТ разяснява на тъжителя и повереника, че няма как да ревизира влязло в сила решение на гражданския съд относно режима на личните контакти и кой да ги упражнява. Ако се одобри помирение в смисъла, в който те искат, същото няма да има правна стойност. Съдът запита страните дали желаят допълнително време за обсъждане на помирение.

 

АДВ. А.: Току-що тъжителката ми заяви, че ако бъде осъдена да заплати разноски по делото, ще сложи край на живота си. Поради тази причина ние оттегляме тъжбата. Доверителката ми няма средства да плаща каквито и да е разноски.

ТЪЖИТЕЛКАТА Ж.: Нямам възможност да плащам разноски по делото. Давам 200 лв. за да дойда до тук и да видя малката за пет минути. Не вярвам на съда вече толкова дела водих. Вече шест години ходя по съдилища. Оттеглям тъжбата си.

АДВ. К.: Ами като плашите съдилищата със самоубийство, как да вярвате? Съжалявам, че оскърбихме съда. Моля на основание чл. 190, ал.1 НПК да ни бъдат заплатени направените разноски, поради оттегляне на тъжбата, съобразно пълномощното, издадено по Закона за адвокатурата.

 

СЪДЪТ ПРИКАНВА страните да запазят добрия тон, с оглед бъдещите им взаимоотношения във връзка с отглеждането на общото им дете.

 

АДВ. А.: Добре, хайде, отиди да му стиснеш ръката, нали това искате? Ако тя му стисне ръката трябва 14 дни да е под карантина и да изгуби работата си заради Вас.

 

Съдът повторно прави забележка на адв.А. да спазва добрия тон в съдебна зала.

 

ТЪЖИТЕЛКАТА Ж.: Аз трябва да стисна ръката на майка му, защото тя отглежда Д. Сигурна съм, оттеглям тъжбата.

 

 

Предвид изявлението на частния тъжител, че оттегля тъжбата си, съдът намира, че са налице прекратителни основания на настоящото производство по силата на чл.24, ал.5 т.4 НПК, поради което съдът се явява десезиран и настоящото производство следва да бъде прекратено. Предвид направеното искане от подсъдимия и неговия защитник за присъждане на възнаграждение за направени разноски, съдът намира същото за основателно по силата на 190, ал.1 НПК, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И: № 803/04.06.2020г.

 

НЕ ДАВА ход на делото.

ПРЕКРАТЯВА производството по НЧХД № 115/2020г. по описа на РС Бургас на основание чл.24, ал.5 т.4 НПК .

ОСЪЖДА частният тъжител Б.А.Ж., ЕГН **********, да заплати на подсъдимия Г.А.Г., ЕГН **********, сторените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на  1200 лв. /хиляда и двеста лева/.

Определението подлежи на обжалване и/или протестиране пред Окръжен съд Бургас в 7-дневен срок, считано от днес.

 

                                                                                  СЪДИЯ: /А. Бобоков/

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 10.40 часа.                           

 

 

СЕКРЕТАР:                                                            СЪДИЯ: /А. Бобоков/

 

 

Вярно с оригинала: Д.М.