Определение по дело №826/2018 на Районен съд - Пирдоп

Номер на акта: 260021
Дата: 20 май 2021 г.
Съдия: Донка Иванова Паралеева
Дело: 20181860100826
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Пирдоп, 20.05.2021 г.

 

 РАЙОНЕН СЪД - ПИРДОП, 3-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесети май май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДОНКА ПАРАЛЕЕВА

като разгледа докладваното от съдията Паралеева гражданско дело № 826/2018 г., взе предвид следното:

 

Производството е по чл.248 ГПК.

          С Решение №180/31.12.2019г. по гр.д.№826/2018г. РС-Пирдоп уважил частично предявения от Б.П.Г. иск с правно основание чл.200 КТ като е осъдил ответника „Елаците-Мед“ АД да заплати на Г. сумата от 30922.80 лв., представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди в следствие на трудова злополука от 12.03.2018г., ведно със законната лихва от датата на увреждането и е отхвърлил предявения иск до пълния предявен размер от 300 000 лв. С решението „Елаците-мед“ АД като ответник е осъден да заплати сумата от 824.61 лв. – адвокатско възнаграждение на адвоката на другата страна, предоставил безплатна правна помощ по чл.38 ЗА, както и сумата от 1236.01 лв. – държавна такса върху размера на уважената част от иска. С решението, на осн. чл.78, ал.3 ГПК, ищецът Б.П. е осъден да заплати на ответника сумата от 7 175.39 лв. – разноски за заплатен адвокатски хонорар, съразмерно с отхвърлената част от иска, уважавайки частично направеното възражение от другата страна за прекомерност на адвокатския хонорар, заплатен от "Елаците-мед" АД на адв.Е. и мотивирайки се защо го намалява.

          Решението на РС-Пирдоп е било обжалвано пред Софийски окръжен съд, който с решение 260039/06.10.2020г. по в.гр.д. 262/2020 г. е потвърдил решението на РС-Пирдоп. С определение 362/10.05.2021г. по гр.д. 267/2021г. ВКС пък не е допуснал касационно обжалване на въззивното решение. По този начин решението на РС-Пирдоп се е стабилизирало и е влязло в сила.

          С решението на Софийски окръжен съд е било указано, че след влизане в сила на въззивното решение делото следва да се върне на РС-Пирдоп, който да се произнесе по искането на „Елаците-мед“ АД, инкорпорирано във въззивната жалба- за изменение на първоинстанционното решение в частта за разноските.

          В действителност се установява, че във въззивната жалба, подадена от „Елаците-мед“ АД първоинстанционното решение е било критикувано за допуснато нарушение по чл.78, ал.5 ГПК във връзка с чл.36 ЗАдв относно размера на дължимото адвокатско възнаграждение, макар да не е направено изрично искане за изменение на решението в частта за разноските. Посочено е във въззивната жалба, че съдът не е отчел действителната правна и фактическа сложност на делото, която се счита, че обуславя по-високо възнаграждение за адвокат от минималния размер на адвокатското възнаграждение, а и при пресмятането на минимума следвало да се включи и претендирана законна лихва от датата на увреждането. Сочи се, че в конкретния случай минимума на адвокатското възнаграждение е над 8750 лв., пресметнато както следва: 3530 лв.+5220 лв.х (2% от 261 000 лв.). Сочи се, че изводът за висока фактическа и правна сложност се налагал от: необходимостта от привличане на трето-лице помагач; изясняване на фактите, свързани със значителни технически познания; назначаването и обсъждането на 4 експертизи в различни области; значителна извънсъдебна дейност по установяване на фактите и установяване на други доказателства.

          Делото е върнато в РС-Пирдоп със задължителни указания, дадени от страна на въззивния съд, поради което РС-Пирдоп следва да се произнесе по искането за корекция на първоинстанционното решение в частта за разноските.

          След преценка на доводите, обстоятелствата и доказателствата, РС-Пирдоп намира следното:

          На първо място, следва да се отбележи, че според настоящия съд заявеното от въззивника „Елаците-мед“ АД във въззивната жалба не представлява искане за изменение на решението в частта за разноските. Това е така, доколкото в настоящия случай е обжалвано решението изцяло и само като отделен довод, адресиран именно до въззвиния съд, е посочено, че възнаграждението, присъдено на жалбоподателя, е неправилно определено. Въпреки това, указанието на Софийски окръжен съд следва да бъде изпълнено като задължително такова и РС-Пирдоп да третира изложеното във въззивната жалба на „Елаците-мед“ АД на стр.4 като искане за изменение на решението по гр.д.№826/2018г. на РС-Пирдоп в частта за разноските. По това искане съдът обаче не намира основание да ревизира своето произнасяне. РС-Пирдоп в своето решение вече се е обосновал по направеното от адв.Т.- пълномощник на ищеца Б.П.Г., възражение за прекомерност на адвокатския хонорар на другата страна. Второ произнасяне в различен смисъл би се явило правно необосновано.

          РС-Пирдоп намира, че присъденото на „Елаците-Мед“ АД адвокатско възнаграждение в размер на 7 175.39 лв. е правилно определено. Това е така, тъй като, както е посочено в решението на РС-Пирдоп: „минималният адвокатски хонорар за това дело, изчислен по чл.7, ал.2, т.5 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения е 7530 лв. Ответникът е заплатил на адв.Е. 10 000 лв. адвокатски хонорар, който съдът счита, че следва да бъда намален до 8 000 лв. – сума, която изцяло отговаря на сложността на делото, което макар да е обемно, не е с прекалено висока фактическа и правна сложност, голяма част от работата по делото е свършена служебно от съда, а третото лице-помагач също е оказало процесуално съдействие на ответника.“. Тук следва да се отбележи, че самата наредба, определяща адвокатските възнаграждения, съобразява презумптивния факт, че дела, с по-голям материален интерес, имат и по-голяма фактическа и правна сложност и предвид това съображение минималните хонорари са различни според цената на исковете. Настоящото дело, дори да се приеме, че има голяма фактическа и правна сложност, следва да се отчете, че би имало същата сложност дори ищецът да бе подходил реалистично в очакванията си за размера на обезщетението и да бе завел иска за значително по-малка сума. Освен това, за дело с такава сложност, същото е приключено в сравнително кратки процесуални срокове и само в 4 съдебни заседания, следователно адв.Е., който е представлявал „Елаците-мед“ АД, независимо че дружеството има юрист на щат, не се е ангажирал с присъствие в множество съдебни заседания. Привличането на третото лице-помагач пък, което също бива счетено за основание за определяне на възнаграждение на адвоката над минимума по наредбата, се изчерпва с отправяне на искането, а последващите действия по привличането са извършени от съда. Самото трето лице-помагач пък също е ангажирало упълномощен адвокат, който значително подпомогна работата на пълномощника на ответника, участвайки активно по делото. Извънсъдебната дейност по установяване на фактите, на която са се позовали от „Елаците-мед“ АД, не касае самия процес и не следва да бъде отчитана при преценката дали заплатеният адвокатски хонорар е справедлив. Броят на експертизите, които са назначени, изслушани и приети, също не може да е решаващ относно размера  на възнаграждението на адвокат Е., тъй като формулирането на въпросите по тях и поставянето на допълнителни въпроси при изслушването, е плод на съвместна дейност на всички страни и съда, като останалите участници в процеса са по-ниско възнаградени за своята дейност в същата насока. На последно място, съдът счита, че размерът на иска, съобразно който е определен минималният размер на адвокатски хонорар, не следва да включва законната лихва, която се изчислява допълнително след приключване на делото и която е законна последица от уважаване на иска.

          Сумата от 7175.39 лв., която е присъдена на „Елаците-мед“ АД за адвокатско възнаграждение, съдът счита, че е определил правилно, а именно: съразмерно на отхвърлената част от предявения иск и не следва да бъде увеличавана, а в този смисъл и с оглед гореизложеното, искането за изменение на решението в частта за разноските в посока на увеличаване размера на присъдените на „Елаците-Мед“ АД разноски за адвокат, се явява неоснователно.

По изложените по-горе съображения, Съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на „ЕЛАЦИТЕ-МЕД“ АД, с ЕИК: ********* по чл.248 ГПК за изменение на Решение 180/31.12.2019г. по гр.д.№826/2018г. по описа на РС-Пирдоп в частта му, в която съдът се е произнесъл за дължимите разноски, които ищецът следва да заплати на „ЕЛАЦИТЕ-МЕД” АД за направени от ответника разноски за адвокатска защита пред първата инстанция.

Определението подлежи на обжалване по реда за обжалване на решението, а именно: с въззивна жалба пред Софийски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страната, по чието искане е произнасянето.

                                                                      

РАЙОНЕН СЪДИЯ: