Решение по дело №253/2008 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 401
Дата: 8 май 2009 г.
Съдия: Веселка Велкова Златева
Дело: 20085220100253
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 февруари 2008 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш  Е   Н    И    Е     

        

   Гр.Пазарджик, 08.05.2009г.

 

В       И  М  Е  Т  О     Н  А        Н  А  Р  О  Д  А

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в публично заседание на четиринадесети април, две хиляди и девета година, в състав:

 

                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: В.З.

 

При секретаря Е.П. и в присъствието на прокурора ………, като разгледа докладваното от съдия З. ГР.Д. № 253/2008г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск за развод с правно основание чл.99 ал.1 от СК.

В исковата си молба против Т. М. П., ЕГН********** *** ищцата Е.С.П., ЕГН********** *** твърди, че с ответника сключили граждански брак на … г. Имали родени две деца – М., родена на … г. и М., роден на … г. Скоро след сключване на брака ответникът попаднал в лоша компания – ежедневно пиел, напуснал работа, предизвиквал скандали вкъщи, обиждал съпругата си. Проявявал пълна безотговорност към семейството. Ищцата правила опити да запази семейството и предложила да се преместят да живеят от гр.П. в гр.П., като ответникът обещал да престане да пие, да намери работа и да се грижи за семейството им. Горното, обаче, продължило едва месец и ответникът отново се преместил в гр.П.. Така от м.септември, 2007г. били разделени, бракът съществувал формално, тъй като помежду им имало пълно отчуждение.

Поради всичко това моли съдът да постанови решение, с което да прекрати брака по вина на ответника. Претендира родителските права върху децата, като ответникът да заплаща издръжка в размер на по 80лв. месечно за всяко от тях. Не претендира издръжка, желае да носи предбрачното си фамилно име Х.. Претендира семейното жилище в гр.П.. Не претендира за направените по делото разноски.

Ответникът, призован по реда на чл.47 от ГПК, не се явява в с.з.,  не взима становище по иска. Назначеният процесуален представител поддържа, че искът е основателен и следва да бъде уважен.

     Районният съд като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност приема от фактическа и правна страна следното:

Установи се от събраните по делото писмени и гласни  доказателства, че страните по делото са сключили граждански брак на на ….. г. Имали родени две деца – М., родена на …. г. и М., роден на ….. г. От показанията на разпитания свидетел Х. се установи, че отношенията между съпрузите от началото на брака били влошени. Ответникът постоянно правел пиянски скандали, не работел, не се грижел за децата и семейството. От 2007г. ответникът напуснал семейството си, само два пъти тогава се обадил на децата и престанал след това да контактува.

При тези данни безспорно е налице дълбоко разстройство на брака, т.е. съпружеската общност  е изцяло унищожена. Същото е и непоправимо, т.е. окончателно, без възможност за преодоляване, респ. за възстановяване на брачната общност. От събраните доказателства се налага извода, че вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака има ответникът.

Съгласно разпоредбата на чл.106 от СК съдът следва служебно да се произнесе и относно упражняването на родителските права, личните отношения между родителите и децата, както и издръжката на децата. В настоящия случай от брака си страните имат родени две деца – М., родена на г. и М.., роден на ….. г. При преценката на кого от родителите следва да се предостави упражняването на родителските права съдът следва да прецени всички обстоятелства съобразно интереса на децата. С оглед събраните по делото доказателства съдът намира, че интересът на децата в конкретния случай налага упражняването на родителските права да бъде предоставено на майката. След напускане на семейното жилище от страна на бащата тя единствена е поела грижите по отглеждането и възпитанието им, като бащата изцяло се е дезинтересирал от тях. В този смисъл е и становището на отдел „Закрила на детето” към Д”СП”, Пазарджик.

Следва да се определи режим на лични контакти с бащата. Съдът като отчита горните обстоятелства счита за оптимален такъв той да вижда децата всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 часа до 17.00часа, по местонахождение на децата.

Следва да бъде присъдена издръжка в тежест на ответника. Съгласно разпоредбата на чл.82 ал.1 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца безусловно, независимо от това дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си, като  размерът на издръжката се определя в зависимост от нуждата на децата и възможностите на родителите. Децата към настоящия момент са съответно на девет и на четири години. Данни за доходите на майката се съдържат единствено в социалния доклад – получава месечно възнаграждение от 300лв, за доходите на бащата няма такива. От друга страна същият е в трудоспособна възраст, може да работи и да реализира доходи, с които да задоволява както своите нужди, така и частично тези на децата. С оглед интересите,  възрастта, необходимостта от конкретни грижи съдът намира, че за месечната издръжка  на детето М. са необходими по 140лв., на детето М. – по 120лв.. Бащата с оглед горното следва да поеме половината от необходимата месечна издръжка, а именно сумата от 70лв.за детето М. и 60лв за детето М..

Издръжката се дължи считано от 01.12007г., от който момент е претендирана и от когато ответникът е преустановил да полага каквито и да е грижи за децата, до настъпване на законни причини за изменяването или прекратяването й, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до окончателното изплащане на сумата.

След прекратяването на брака ищцата следва да носи предбрачното си фамилно име –Х..

Претендира се от ищцата предоставяне на семейното жилище. По своето естество семейното жилище е жилището, обитавано от съпрузите преди прекратяване на брака, респ. фактическата раздяла. Такова с оглед твърденията в исковата молба е жилище под наем, находящо се в гр.П., ул.”Р. А.”№27, ет.1, ап.27. понастоящем ищцата и двете деца продължават да живеят там. От социалният доклад се установява, че това жилище е собствено на родителите на ищцата. При тези данни същото и занапред следва да се предостави за ползване на ищцата. Следва да се отбележи, че по делото не са ангажирани никакви доказателства за наличие на претендирано семейното жилище в гр.П., чия собственост е – с оглед произнасяне по различните хипотези на чл.107 от СК.

С оглед изхода на делото ответникът следва да заплати допълнителна ДТ в размер на 40лв и ДТ върху присъдената издръжка в размер на 187,20лв.

         Водим от изложеното и на основание чл.99 ал.1 от СК, съдът

 

                                    Р       Е       Ш     И  :

 

ПРЕКРАТЯВА с развод брака между Т. Матев П., ЕГН********** *** и Е.С.П., ЕГН********** ***, сключен на ….. г., с акт №Ц-339/1999г. на Община П. поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство.

ОБЯВЯВА, че вина за настъпилото дълбоко и непоправимо разстройство на брака има съпругът.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху децата М., родена на г. и М., роден на г.  на майката, като бащата ще има право да ги вижда всяка първа и трета събота от месеца от 10.00 часа до 17.00часа, по местонахождение на децата.

ОСЪЖДА Т. М. П. да заплаща на малолетните си деца Матилда, родена на …… г. и М., роден на …. г.  чрез тяхната майка и законен представител месечна издръжка съответно в размер на 70лв за детето М. и 60лв за детето М., считано от 01.10.2007г. до настъпване на обстоятелства за изменяването или прекратяване на същата.

Семейното жилище, находящо се в гр.П., ул.”Р. А.”№27, ет.1, ап.27, предоставя на ищцата.

След прекратяване на брака ищцата  ще носи ПРЕДБРАЧНОТО СИ ФАМИЛНО ИМЕ Х.

ОСЪЖДА Т. Матев П. да заплати допълнителна ДТ в размер на 40лв и ДТ върху присъдената издръжка в размер на 187,20лв.

Решението подлежи на обжалване в 2-седмичен срок от съобщаването му на страните пред ПОС.

 

                                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: