Определение по дело №141/2021 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260271
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 4 февруари 2021 г.)
Съдия: Йорданка Георгиева Майска
Дело: 20212100500141
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№260271  

 

гр.Бургас,    04.02.2021г.

 

         БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, IІ-ро Гражданско отделение, трети въззивен състав в закрито заседание, на четвърти февруари две хиляди и двадесет и първа година, в следния състав:   

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  РОСЕН ПАРАШКЕВОВ

                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.ЙОРДАНКА МАЙСКА

                                                                         2.РАДОСТИНА ПЕТКОВА

 

         като разгледа докладваното от младши съдия Майска ч.в.гр.д. № 141 по описа за 2021г. на Бургаски окръжен съд, и за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 278 във вр. с чл. 274, ал.1, т.1 от ГПК.

Образувано е по ч.в.ж. вх.№ 262637/21.01.2021г. по описа на РС-Бургас от С.Х.И. от гр.Бургас, заявена чрез адв.Ж.Бойчев с посочен  съдебен адрес гр.Бургас, ул.Оборище № 76, ет.1, в качеството му на пълномощник на ищцата по гр.д. № 8489/2020г. на БРС против  Определение № 260148/07.01.2021г., постановено по горното дело, в частта, с която исковата молба на частния въззивник, в частта й, с която е предявен евентуален иск по чл.344, ал.1, т.4 КТ е върната, а производството по делото по този иск е прекратено.

Жалбоподателя моли определението да бъде отменено като незаконосъобразно и неправилно, а делото да се върне на БРС за продължаване на съдопроизводствените действия. Твърди, че след като е подала в деловодството на работодателя си предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, не е била допускана до работното си място като счетоводител, съгласно сключения между страните трудов договор. След подадена от нея жалба до Дирекция „Инспекция по труда“-Бургас и последвала проверка е била информирана от посочения административно-контролен орган, че работодателят й е издал заповед за дисциплинарното й уволнение, каквато не й е връчвана от работодателя. По тази причина е предявила по съдебен ред исковите си претенции против работодателя по чл.344, ал.1, т.1, т.2, т.3 КТ и при условията на евентуалност по чл.344, ал.1, т.4 от КТ. Посочва, че при твърдяната  от нея в исковата молба и уточнителната искова молба конкуренция на правните основания на които е прекратено трудовото правоотношение има правен интерес да предяви при условията на евентуалност и иск по чл.344, ал.1, т.4 от КТ, производството по който е било неправилно и незаконосъобразно прекратено с обжалваното определение. Моли за отмяна на определението в обжалваната му част.

Жалбата е постъпила в срок, изхожда от процесуално легитимирана страна, против определение, преграждащо развитието на делото, поради което съдът я преценява за допустима.

За да се произнесе по основателността им, съдът съобрази следното от фактическа страна:

Производството по гр.д. № 8489/20г. на БРС е образувано по искова молба на С.Х.И. против „Богородица“ ЕООД с ЕИК-*********, с която са предявени обективно съединени искове по чл.344, ал.1, т.1, т.2, т.3 КТ и при условията на евентуалност по чл.344, ал.1, т.4 от КТ.

Действително видно от обстоятелствената част на исковата молба и постъпилата уточнителна такава ищцата твърди, че по силата на трудов договор № 15/10.07.2003г. е била назначена на длъжност „счетоводител“ към ответното дружество. В края на 2019г. ищцата депозирала в деловодството на работодателя писмено предизвестие за прекратяване на трудовото си правоотношение, след което се твърди, че достъпът й до работното място бил ограничен от работодателя. Подала жалба до Дирекция „Инспекция по труда“-Бургас и последвала проверка е била информирана от посочения административно-контролен орган, че работодателят й е издал заповед от 30.12.2019г. за дисциплинарното й уволнение, поради неявяване на работа, каквато не й е връчвана от работодателя. По тази причина е предявила по съдебен ред исковите си претенции против работодателя по чл.344, ал.1, т.1, т.2, т.3 КТ и при условията на евентуалност по чл.344, ал.1, т.4 от КТ. Досежно претенцията по чл.344, ал.1, т.4 от КТ ищцата сочи, че ако е налице прекратяване на трудовото правоотношение, то следва да е на основание подаденото от нея едностранно писмено предизвестие, а не на основание дисциплинарно наказание уволнение.

С обжалваното определение БРС е прекратил производството по предявения иск по чл.344, ал.1, т.4 КТ и е върнал исковата молба, в частта, с която е предявен този иск, като досежно исковете по чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ исковата молба е оставена без движение. В решаващите мотиви на определението БРС е посочил, че искът по чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ за поправка на вписаното в трудовата книжка и други документи основание за уволнение, не е средство за защита на работника или служителя срещу незаконно уволнение, за което е предвиден искът по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ. С иск по чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ разполага работникът или служителят когато не оспорва прекратяването на трудовия договор, а само вписаното в трудовата книжка основание за прекратяването му. Посочил е, че самата отмяна на незаконното уволнение предизвиква отмяната на записа в трудовата книжка по реда на чл.346 от КТ. Ако пък заповедта за уволнение е законосъобразна, то няма основание да се извършва „поправка“ на вписаното в трудовата книжка и други документи основание за уволнение.

При така описаната фактическа обстановка въззивният съд достигна до следните правни изводи:

Видно от Решение № 110 от 23.07.2020 г. на ВКС по гр. д. № 3144/2019 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Любка Андонова по чл.290 ГПК  и и постановеното по идентичен случай Определение № 150/19.03.2014г. по ч.гр.д. № 808/14г. I г.о., ГК, докладчик съдията Геника Михайлова, ВКС се е произнесъл по процесуалноправния въпрос: какво е съотношението между исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1 и  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ, при упражнени от страните насрещни волеизявления за прекратяване на трудовото правоотношение на конкуриращи се правни основания. В решението е посочено, че при наличие на конкуренция на основания за прекратяване на трудовото правоотношение, че конститутивно действие има това, чийто фактически състав е настъпил по-рано. Въпросът, за това кое от двете насрещни волеизявления е прекратило трудовото правоотношение е разрешим като преюдициален и по двата иска - с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ и с правна квалификация  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ. Изборът за защита чрез самостоятелно предявяване на един от двата иска, разкрива риск за работника или служителя. От една страна, прекратяването на трудовото правоотношение на основание, различно от това, посочено в заповедта за уволнение и вписано в трудовата книжка, което е осъществило своя фактически състав преди издаването на заповедта за уволнение, извежда неоснователност на иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ. Настъпилото прекратяване на трудовото правоотношение го погасява. Включително изключва и правото на работодателя повторно да прекрати несъществуващата правна връзка с работника или служителя. От друга страна искът по  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ за поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка не е средство за защита на работника срещу незаконно уволнение. С иск по  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ работникът разполага когато не оспорва прекратяването на трудовото правоотношение, а само вписаното основание за прекратяване /член, алинея, точка и буква от КТ/, с твърдения, че не то е действително осъщественото. При спор на кое основание е прекратено трудовото правоотношение, единственото адекватно средство за защита на неговите права е предявяването на двата иска - по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ и по  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ. Съотношението между двата иска е на главен към евентуален. Искът по  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ е съединен под отрицателното процесуално условие за неоснователност на иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ.

Разликата е, че в цитираното решение съдебният състав е изразил единствено несъгласие по залегналото в определението становище, че съотношението между двата иска е на главен към евентуален, като е приел, че исковете по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ и  чл. 344, ал. 1, т. 4 КТ са обективно кумулативно съединени в съотношение на обуславящ към обусловен, а съдът дължи произнасяне и по двата иска.  

С оглед на изложеното, обжалваното определение на Бургаски районен съд ще следва да се отмени като незаконосъобразно и делото се върне обратно на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия  и по така предявената претенция по чл.344, ал.1, т.4 ГПК.

Мотивиран от горното, Бургаския окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Определение по № 260148/07.01.2021г., постановено по гр.д. № 8489/2020г. на БРС в обжалваната прекратителна част досежно иска по чл.344, ал.1, т.4 КТ.

ВРЪЩА делото на Бургаски районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия съобразно дадените от Бургаския окръжен съд указания в мотивите на настоящото определение.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: