Решение по дело №1138/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1083
Дата: 24 юни 2020 г.
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20207180701138
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1083

 

град Пловдив, 24.06.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на шестнадесети юни през две хиляди и двадесета година,  в състав:                      

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                              ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                                             ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                       

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и участието на прокурора КОСТАДИН ПАСКАЛЕВ като разгледа докладваното от член-съдия Ангелов КАНД № 1138 по описа за 2020 година  и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на глава XII от АПК.

 

Делото е образувано  по касационна жалба, подадена от С.В.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, ***, против Решение № 633 от 13.04.2020г. на Районен съд Пловдив, постановено по АНД № 643/2020г. по описа на ПРС, с което е потвърдено Наказателно постановление № 16-78 от 31.12.2019г. издадено от началник отдел “Рибарство и контрол – Южна България” към Главна дирекция “Рибарство и контрол” при ИА“РА“, с което на основание чл.66, ал.3 от Закон за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ на касатора е наложено административно наказание Глоба в размер на 400 лв. /четиристотин/ лева за нарушение по чл.24, ал.5 от ЗРА.

С касационната жалба са изложени съображения, че решението на районния съд е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон. Иска се  отмяна на решението  и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени НП, поради маловажен случай на извършеното нарушение.

В съдебно заседание - С.В.К. чрез адв. Н. поддържа жалбата.

Ответникът по касация – Изпълнителна агенция по Рибарство и аквакултури, чрез юрк. А. оспорва жалбата, претендира разноски.

 Представителят на Окръжна прокуратура - Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

 Касационната жалба, подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК, е процесуално допустима. Разгледана по същество, в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, Административен съд- Пловдив, ХХI-ви състав, намира същата за неоснователна по следните съображения:

Процесното  НП е издадено въз основа на съставен на 26.09.2019г. акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № В 0013408  срещу касатора К. за това, че на 26.09.2019г. в 23:20 часа на язовир „Пясъчник” в района на „Могилите“, Община Хисаря, лови риба с три броя въдици, поставени в работно положение във водата със закачена на тях стръв, през тъмната част на денонощието. Дадена е квалификация на деянието като административно нарушение  на чл.24, ал.5 от ЗРА. 

Оспореното решение е валидно, допустимо и правилно.

Съдът правилно и обосновано е констатирал и изложил мотиви в тази насока, че при съставяне на АУАН и издаване на НП, не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да бъдат основание за отмяна на НП. При съставяне на АУАН и издаване на НП са спазени всички необходими изисквания на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Спазени са  сроковете по чл.34 ЗАНН.

Като нарушена е посочена разпоредбата на чл.24, ал.5 от ЗРА, съгласно която „ любителският риболов през светлата част на денонощието се разрешава през всички дни на седмицата, извън периода на забраната по чл.32, ал.1“. Нарушената разпоредба е обвързана със състава на нормата на чл.66, ал.3 от ЗРА, въз основа на която се санкционира с глоба от 400 до 650 лв. всеки, който извършва любителски риболов в нарушение на чл.24, ал.5, 6 и 9.

Съдът е установил съставомерност на деянието като правилно е тълкувал понятията риболов, любителски, светла част на денонощието, а и по съществото на спора дори с касационната жалба не се оспорва извършеното нарушение.

Неоснователно тази инстанция намира възражението за наличие на маловажен случай.

Подробните мотиви на съда в тази насока  се споделят от настоящата инстанция, като акцента следва да бъде върху обстоятелството, че К. е използвал не една, а три броя въдици за риболов, всички поставени във водата със закачена на тях стръв, което по никакъв начин не би могло да бъде прието като смекчаващо вината обстоятелство, а несъмнено деянието е извършено в тъмната част на денонощието, което налага извод за умишлено, целенасочено пренебрегване на установено от закона правило за поведение.

Воден от горното, касационната инстанция намира, че съдът е постановил правилно, валидно и допустимо съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото и направеното искане от процесуалния представител на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение същото като основателно следва да се уважи и на основание чл. 63, ал. 3 и 5 ЗАНН и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ да бъде осъден С.В.К. да заплати на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури  сумата от 80 лева.

На основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал. 2 АПК, Административен съд – гр. Пловдив, ХХІ касационен състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 633 от 13.04.2020г.  постановено по АНД № 643/2020г. по описа на Районен съд Пловдив.

ОСЪЖДА С.В.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, ***, да заплати на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури,  сумата от 80 лева за юрисконсултско възнаграждение.

  Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: